Peniaze na bývanie, učebnice či zábavu si časť vysokoškolákov zháňa aj cez rôzne brigády či platené stáže. Niektorí pracovať nemusia, iní na to popri štúdiu nemajú čas.
Ale tí, ktorí pracovať chcú a majú aktívny životopis v databáze portálu Profesia.sk, vlani najčastejšie reagovali na ponuky na miesta čašníkov, administratívnych pracovníkov či predavačov.
"Záujem bol aj o prácu asistentov, pokladníkov, odborných predajcov, recepčných či barmanov a baristov," vymenovala Ľubica Melcerová, hovorkyňa personálnej spoločnosti Alma Career Slovakia, pod ktorú spadá portál Profesia.sk.
Čo chcú firmy
Ponuky práce na dohodu pre vysokoškolákov prichádzajú podľa portálu najčastejšie od firiem pôsobiacich v oblasti automobilového priemyslu, maloobchodu, bankovníctva, informačných technológií a účtovníctva.
"Hľadajú administratívnych pracovníkov, predavačov, ale aj finančných analytikov, HR asistentov, programátorov a účtovníkov," skonštatovala Melcerová.

Privyrobiť si popri štúdiu ako pokladník v potravinách či čašníčka v reštaurácii nemusí byť zlé, optimálne by si však vysokoškoláci podľa personalistov mali hľadať brigádu v odbore, ktorý študujú.
"Študent vďaka tomu získa prax, rozvinie si zručnosti v súlade s jeho študijným odborom, ale takisto soft skills, ako je komunikácia a spolupráca v tíme," myslí si Jitka Kouba, marketingová riaditeľka personálnej agentúry Grafton.
V texte sa ďalej dočítate:
- Prečo si hľadať brigádu v oblasti, ktorú vysokoškolák študuje?
- Aké platia pravidlá pre brigádu študentov z hľadiska legislatívy?
- Kedy je v ponuke najviac brigád?
- Na čo si dať pozor pri hľadaní brigády?
Výhody praxe
Vďaka brigáde v odbore si vysokoškolák vybuduje kontakty, ktoré mu môžu pomôcť pri ďalšom kariérnom raste či hľadaní nových príležitostí. "Študenti, ktorí pracujú už popri štúdiu, majú pred rovesníkmi jasný náskok v ďalšom uplatnení," dodáva Kouba.
Touto cestou sa vybrala Marianna Riljaková, ktorá študuje na Strojníckej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline. Vlani v októbri nastúpila ako stážistka do spoločnosti Schaeffler v Kysuckom Novom Meste.
"Chcela som si nájsť takú brigádu, ktorá by súvisela s tým, čo študujem na vysokej škole. Aby som mohla získať rôzne skúsenosti a zároveň ma zaujímalo, ako to v praxi reálne funguje," skonštatovala vysokoškoláčka.
Prechádzala si postupne inzeráty na portáli s pracovnými ponukami aj webovú sekciu univerzity s možnosťami práce. "Tam som objavila ponuku od spoločnosti Schaeffler, ktorá chcela obsadiť rôzne pracovné pozície," dodala. Za veľkú výhodu považuje fakt, že si pracovný čas môže prispôsobiť podľa rozvrhu tak, aby jej to čo najviac vyhovovalo.