Mamojka narýchlo skončil ako rektor školy v Sládkovičove

Poslanec Smeru bol rektorom iba pol roka. Na súkromnej škole už nie je dekanom ani jeho syn.

Bude už len poslancom.Bude už len poslancom. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Predseda parlamentného školského výboru Mojmír Mamojka zo Smeru pred pár dňami prišiel o rektorskú funkciu na súkromnej Vysokej škole v Sládkovičove, ktorú zakladal.

Výmena sa udiala potichu, škola o nej médiá neinformovala.

Na webovej stránke nemá zverejnený žiadny dokument z rokovania akademického senátu a vedeckej rady, ktorý by odvolanie Mamojku spomínal.

Poslanec tvrdí, že sa rozhodol odísť sám. „Vzdal som sa funkcie potom, ako ma správna rada odvolala bez návrhu senátu, čo je v rozpore so štatútom školy a bolo to neplatné rozhodnutie.“

Spory o smerovanie?

Odchod vysvetľuje spormi. „Došlo k zásadným rozdielnym názorom medzi mnou a väčšinovým vlastníkom na smerovanie školy, personálnu politiku a rešpektovanie zákona vôbec,“ vraví Mamojka.

Odmietol, že by post opustil pre nezrovnalosti v peniazoch, ktoré sa vyberajú od študentov. „To je úplný nezmysel.“

O Mamojkovom odchode nik z vedenia školy v stredu nechcel hovoriť. „Nemá k tomu čo povedať,“ odkázal po sekretárke konateľ školy Džalal Gasymov, pôvodom z Azerbajdžanu.

Rovnaké odkazy prišli aj od Miroslava Daniša, ktorý dočasne prevzal rektorské kompetencie, a šéfky Akademického senátu Alice Harajovej.

Syn nasledoval otca

„Minister školstva Dušan Čaplovič zobral túto informáciu na vedomie a bude postupovať tak, ako káže zákon,“ reagoval ministrov hovorca Michal Kaliňák.

Funkciu už na škole nemá ani Mojmír Mamojka mladší, ktorý bol dekanom Fakulty práva. „Je to skvelý človek, právnik, učiteľ, pod určité veci sa podpisovať nebudeme,“ hovorí o synovi poslanec Smeru.

Ak by Mamojka zo školy úplne odišiel, mohla by mať problémy s akreditáciou, vďaka ktorej môže udeľovať tituly.

Mamojka je totiž garantom právnickej fakulty. „Zatiaľ ostávam, nemám svedomie nechať to padnúť zo dňa na deň.“ Štúdium bude môcť podľa neho dokončiť aj 50 doktorandov.

Prezident Ivan Gašparovič vymenoval Mamojku za rektora iba v marci tohto roka.

Škola vznikla v roku 2005. Preslávila sa tým, že mala najviac lietajúcich profesorov. Vlani mala v zbore až 67 percent učiteľov, ktorí pracovali aj inde ako v Sládkovičove.

V rebríčkoch kvality škola dosahuje slabé výsledky.