SME

Na weboch škôl nelichotivé údaje nenájdete

Podľa novely vysokoškolského zákona mali vysoké školy zverejňovať na svojich webových stránkach o sebe aj nelichotivé správy. Nedeje sa tak.

(Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Ak by ste sa chceli dozvedieť o vysokej škole či fakulte, kam máte namierené ísť študovať, čokoľvek nelichotivé, napríklad koľko jej absolventov je nezamestnaných, nehľadajte to na jej webe. Podľa pôvodného zámeru ministerstva školstva mala byť verejnosť informovaná aj o prešľapoch škôl či plagiátoroch.

Dodnes sa tak nedeje, školy upozorňujú iba na svoje klady, tie najúspešnejšie sa väčšinou odvolávajú na pozitívne hodnotenie od Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA).

Hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák povedal, že novela zákona z roku 2012 nezaviedla výslovne povinnosť zverejňovania informácií o nezamestnanosti absolventov, ani o publikačnej činnosti vysokoškolských učiteľov. Bolo zavedené zverejňovanie časti profesijného životopisu uchádzača v habilitačnom konaní vrátane údajov o jeho publikačnej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo vysokým školám odporúča, a to je stále aktuálne, aby zverejňovali svoje výročné správy, v ktorých sa hovorí aj o negatívach vzdelávacieho procesu.

„Ale ani toto odporúčanie nie je pre školy právne záväzné,“ zdôraznil Kaliňák.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu