Na Masarykovej univerzite je takmer šesťtisíc Slovákov

Kým v bakalárskych programoch počet študentov s českým občianstvom Masarykovej univerzite mierne klesá, pribúda jej zahraničných vysokoškolákov.

(Zdroj: MASARYKOVA UNIVERZITA)

Aktuálne na prestížnej Masarykovej univerzite v Brne študuje 5890 Slovákov. Vlani ich bolo ešte o stovku viac.

Hovorkyňa univerzity Tereza Fojtová povedala, že podiel slovenských študentov na Masarykovej univerzite je stabilne vysoký, pohybuje sa dlhodobo okolo 13 percent. Celkovo tu študuje 7047 zahraničných študentov.

Najväčšie zastúpenie majú Slováci na fakulte informatiky.

Tento rok podali slovenskí uchádzači na bakalárske a magisterské štúdium 8095 prihlášok. Bolo to o štyristo menej ako rok predtým. Fojtová hovorí, že toto mierne zníženie prihlášok zaznamenali aj od českých uchádzačov. Dôvodom je pokles populačnej krivky a ten je v Česku obdobný ako na Slovensku.

Pod znížený počet prihlášok sa teda podpisuje celkový pokles maturantov v oboch krajinách.

Na Masarykovej univerzite tento akademický rok študuje vyše 41-tisíc študentov, v predchádzajúcom roku to bolo ešte o dve tisícky viac. Táto univerzita patrí v Česku medzi najvychytenejšie vysoké školy. Tento rok dostala 59-tisíc prihlášok.

Nástupný plat absolventov Masarykovej univerzity tento rok vzrástol na 23 136 českých korún (cca 855 eur). Oproti roku predtým sa zvýšil o štyri percentá. Vyplýva to z najnovšieho výskumu, ktorý univerzita robí už od roku 1994.

Prieskum zároveň ukázal, že pokiaľ by si absolventi mali vyberať vysokú školu, uprednostnili by Masarykovu univerzitu,“ povedal vedúci prieskumu Jaroslav Nekuda zo Strediska vedeckých informácií na Ekonomicko-správnej fakulte. Prieskum sa konal v polovičke júna a júla. Polovica absolventov v tom čase už vedela, kde bude pracovať. Univerzite sú najviac verní absolventi práva a informatiky.

Do Česka iba elektronické prihlášky

České vysoké školy už začali prijímať prihlášky na bakalárske a magisterské štúdium na akademický rok 2014/2015.

 • Masarykova univerzita v Brne má termín od 1. novembra 2013 do konca februára 2014.
 • Záujemcovia si môžu vybrať spomedzi viac než 1400 študijných odborov.
 • Za podanie prihlášky a úkony spojené s prijímacím konaním uchádzač na fakulte športových štúdií zaplatí 500 Kč (18,50 eura), a na ostatných ôsmich 400 Kč ( 14,80 eura).
 • Na univerzitu sa prihlasuje iba elektronicky. Uchádzač platí poplatok za každú prihlášku.
 • Prijímaciu skúšku tvorí Test študijných predpokladov. Netýka sa to lekárskej fakulty, fakulty sociálnych štúdií a fakulty športových štúdií.
 • Masarykova univerzita používa vlastné testy, líšia sa od obsahu testov spoločnosti SCIO. Testy SCIO používa iba fakulta sociálnych štúdií.
 • Slovenskí uchádzači sa musia pripraviť na to, že Test študijných predpokladov budú riešiť v češtine.
 • Testy sa konajú 3. a 4. mája v Brne a 4. mája 2014 aj v Bratislave.
 • Fakulty nezohľadňujú pri prijímaní výsledky štátnej maturitnej skúšky.

img_6666_r1492_res.jpg

ILUSTRAČNÉ FOTO - MASARYKOVA UNIVERZITA

Ubytovanie, poplatky, štipendium

Fakulty Masarykovej univerzity budú mať dni otvorených dverí počas januára.

 • Slovenskí študenti môžu získať od univerzity ubytovacie štipendium, nezáleží pritom, či študent býva na internáte, alebo na priváte. Treba oň písomne požiadať. Je vyplácané v zimnom a letnom semestri. Pohybuje sa do 3500 Kč (138 eur).
 • Sociálne štipendium by slovenský študent dostával iba vtedy, ak by dostával prídavky na dieťa od českého štátu.
 • Za najlacnejší internát študent zaplatí 150 Kč, za najdrahší 350 Kč mesačne. Cena sa odvíja od počtu ubytovaných na izbe.
 • Od júna tohto roku sú na univerzite poplatky za nadštandardnú lehotu štúdia nižšie, rozhodol tak Najvyšší súd. Až dovtedy bol poplatok za predĺženie štúdia 4201 Kč. Vlani ich muselo zaplatiť 6845 študentov. Univerzita takto získala od nich 68 miliónov českých korún, ktoré použila na štipendiá.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Peniaze na reformu školstva v rozpočte nevidno

Školstvo je v rozpočte málo ambiciózne.

AUTORSKÁ STRANA MATÚŠA KRČMÁRIKA

Český diktátor je o krok bližšie

Čechom akoby to bolo jedno.

EKONOMIKA

Razie u Kočnera môžu odhaliť aj stratené zmenky

Penta nesmie vyplatiť 11 miliónov eur Kočnerovi. Papierové zmenky však prokuratúra nezaistila, už preto nemusia byť Kočnerove.

TV

Pri razii v Kočnerových domoch otvárali aj trezor

Na prehliadkach sa zúčastňuje aj Kočner.

Neprehliadnite tiež

Na Oxford a Cambridge sa treba hlásiť už v októbri

Chceli by ste skúsiť štúdium v zahraničí? Prihlášky ešte prijímajú v Holandsku aj vo Veľkej Británii

Vysokoškolský titul väčšinou zaručí vyšší plat

Napätá situácia na trhu práce mení správanie zamestnávateľov. Teórie, že asistentka musí mať vysokú školu a ovládať aspoň dve reči, už neplatia.

Erasmus: V zime študovala v Anglicku, v lete v Portugalsku

Študentka žurnalistiky Dominika Buková stihla v rámci Erasmu študovať v dvoch krajinách. Ak sa to dá, stačí to dobre naplánovať, vraví.

Život vedca je jedno veľké dobrodružstvo

Po desiatich rokoch strávených na zahraničných vedeckých pracoviskách sa v januári tohto roka vrátila domov fyzička MARIANNA DERZSI.

Papier je na ústupe, informácie sú v e-knihách

Niektoré univerzitné knižnice pripomínajú detskú izbu. Okrem kníh v nich študenti nájdu pracovné stoly, počítače, ale aj tulivaky, do ktorých si môžu ľahnúť a začítať sa do knihy.