SME

Chystáte sa do zahraničia? Povieme vám, ako na to

Ak chcete v zahraničí pracovať alebo študovať, vo vašej výbave by už nemalo chýbať ani elektronické portfólio o zručnostiach a spôsobilosti na štúdium alebo výkon profesie - Európsky profesijný pas.

Zahraničného personalistu bude zaujímať predovšetkým vaša kvalifikácia.Zahraničného personalistu bude zaujímať predovšetkým vaša kvalifikácia. (Zdroj: SITA/AP)

V štáte, do ktorého chcete ísť, by ste sa mali najskôr informovať na pravidlá hry, ktoré sa budú na vás vzťahovať.

Fakty
Čo je súčasťou Europassu

Životopis – štruktúrovaný formát životopisu na systematické, chronologické a flexibilné uvádzanie kvalifikácií a schopností,

Jazykový pas - pomocná tabuľka k sebahodnoteniu znalosti cudzieho jazyka obsahuje úrovne A (1, 2 ), B (1, 2) a C (1, 2) a je založená na úrovni porozumenia, rozprávania a písania,

Mobilita - dokument zachytávajúci obdobia vzdelávania a praxe (stáží) absolvované v zahraničí,

Dodatok k diplomu, k vysvedčeniu/osvedčeniu - dokumenty, ktoré sa pripájajú k diplomu vyššieho vzdelania (vysokoškolský diplom); opisuje charakter, úroveň, obsah a kontext štúdia; obsahuje doplňujúce informácie k tým, ktoré sú už uvedené na doklade o vzdelaní, ale uľahčuje porozumenie dokladu.

„To, že sme v Európskej únii, neznamená, že všetko pôjde úplne hladko,“ upozorňuje Eva Kaczová, riaditeľka Strediska na uznávanie dokladov o vzdelaní ministerstva školstva.

Ak chcete pokračovať v stredoškolskom alebo vysokoškolskom štúdiu, musíte si zistiť vo vzdelávacej ustanovizni, aké majú podmienky prijatia. „Vo väčšine prípadov to je úspešné absolvovanie predchádzajúceho vzdelania a jeho uznanie v štáte, kde plánujete pokračovať v štúdiu,“ vysvetľuje Kaczová.

S uznaním vám pomôže sieť kancelárii ENIC/NARIC, ktorá bola vytvorená na uľahčenie tohto procesu. Sprostredkúva všetky relevantné informácie týkajúce sa uznávania a spôsobu štúdia v školách v danom štáte. Celosvetový kontakt na sieť je www.enic-naric.net.

Musíte vedieť, v čom chcete pracovať

Ak chcete v zahraničí pracovať, musíte mať predstavu, čo by to malo byť. Je to nevyhnutné, pretože v Únii sú povolania zadelené podľa toho, či sú regulované, alebo neregulované.

Regulované povolania sú tie, na ktoré musíte spĺňať kvalifikačné predpoklady, aby ste ich mohli vykonávať, musíte mať isté vzdelanie. Týka sa to napríklad lekárov, učiteľov, inžinierov, ale aj niektorých remesiel.

Neregulované sú tie, na ktoré nepotrebujete spĺňať kvalifikačné predpoklady. Vaše vzdelanie uznáva zamestnávateľ tým, že vás zamestná. Kaczová spresňuje, že typicky neregulovanými povolaniami sú manažérske činnosti, povolania v IT sektore alebo umelecké činnosti.

Pred odchodom

Pri zahraničnom štúdiu sa neukazujú žiadne problémy, systém slovenského vzdelávania je ľahko pochopiteľný a v zahraničí akceptovaný.

O čosi viac dokumentov potrebujú tí, čo chcú za hranicami pracovať. „Zahraničného personalistu bude zaujímať predovšetkým vaša kvalifikácia a tak nesmiete vycestovať bez overenia pravosti dokladu o vzdelaní apostilačnou pečiatkou,“ radí Kaczová. Nevyžaduje to každý členský štát, sú však prípady, keď je to nutné predložiť.

Dodáva, že vyhotovenie notárom overenej kópie sa odporúča zaobstarať až po overení pravosti dokladu, vzhľadom na to, že to tvorí neoddeliteľnú súčasť dokladu. To isté platí aj na súdne preklady.

Vybaviť by ste si mali aj potvrdenie spôsobilosti. Je to veľmi dôležitý doklad, lebo vypovedá o tom, aké povolanie ste kvalifikovaný vykonávať na Slovensku. Z toho totiž vyplývajú neskoršie aj vaše právomoci v inom členskom štáte.

Potvrdenie spôsobilosti vydáva každý rezort vo vlastnej réžii, napríklad ministerstvo školstva vydáva takéto potvrdenie pre všetkých pedagogických zamestnancov bezplatne a do 30 dní od doručenia žiadosti.

Zdravotníckym pracovníkom takéto potvrdenia vystavuje ministerstvo zdravotníctva. Od januára tohto roku je vydávanie potvrdení o rovnocennosti vzdelania v povolaniach lekár a zubný lekár spoplatnené, výška správneho poplatku je 250 eur.

Uchádzači o zamestnanie potrebujú aj päť dokumentov Europassu, ktorý má najväčšiu výhodu v tom, že je čitateľný pre každý členský štát, keďže ide o celoeurópsky formát.

Najčastejšie si ľudia sťahujú životopis

Na Slovensku je výkonom činnosti Národného strediska Europass poverené Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní na ministerstve školstva. O jeho činnosti hvoríme s jeho riaditeľkou EVOU KACZOVOU.

Europass už funguje osem rokov, ako ho ľudia využívajú?

Dnes už môžeme povedať, že Europass ako nástroj na zvýšenie akademickej a profesijnej mobility sa osvedčil. Jeho vývoj bol na začiatku kostrbatejší. Počet stiahnutých a on-line vyplnených dokumentov z európskeho webového sídla Europass z IP adresy zo Slovenska bol v roku 2005 niečo menej ako 20-tisíc, no za rok 2012 už dosiahol číslo 135-tisíc. Najčastejšie používaným a stiahnutým dokumentom Europass je, samozrejme, životopis, 58 percent všetkých stiahnutí bolo Europass CV. Práve pre úspešnosť tohto formátu bol vyvinutý Europass profesijný preukaz.

Čo vlastne Europass Skill Passport je?

Elektronické portfólio, ktoré dáva ucelený obraz o zručnostiach a spôsobilostiach migranta.

A na čo to je dobré, veď tieto informácie obsahuje aj životopis?

Tento formát má byť doplnkom k Europass životopisu, v rámci ktorého je jednoduchšie predstaviť pracovné skúsenosti, ktoré migrant získal počas svôjho života. V súčasnosti sa čoraz väčší význam pripisuje zručnostiam, ktoré boli nadobudnuté aj v rámci neformálneho a informálneho vzdelávania. Doterajšie systémy, podľa ktorých sa píšu životopisy, neumožňujú prezentovať tieto zručnosti vo väčšom rozsahu. Úplne aktuálna informácia je, že minulý týždeň schválil Európsky parlament novelu smernice o uznávaní odborných kvalifikácií, v zmysle ktorej už nezáleží na tom, či odborná kvalifikácia bola nadobudnutá v rámci vzdelávacieho programu v školách, alebo v rámci celoživotného vzdelávania. Europass Skill passport migrantom tak užmožní prezentovať tieto zručnosti hneď.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu