Už na vstupnom pohovore uchádzačov o zamestnanie sa mnohé IT spoločnosti kandidátov pýtajú, či vlastnia nejaký medzinárodný certifikát. Cieľom týchto profesijne orientovaných programov je zvyšovať kompetencie zamestnancov v oblasti informačných technológií a sietí pre špecialistov.
Podľa prieskumu spoločnosti Cisco sa študenti do získania priemyselných certifikátov počas štúdia veľmi nehrnú.
Najznámejšími vzdelávacími programami na Slovensku medzi firmami sú Cisco Networking Academy, Microsoft IT Academy a Oracle Academy.
Takmer tri štvrtiny účastníkov programu Cisco Networking Academy v prieskume pre agentúru Adecco potvrdili, že získanie certifikátu bolo pri hľadaní zamestnania aspoň čiastočne výhodou. Osemdesiat percent z nich plánuje, že si certifikát ešte rozšíria.
Maroš Mucha z personálnej agentúry Adecco povedal, že práve dopyt na trhu práce a použiteľnosť informácií sú faktory, ktoré najviac ovplyvňujú rozhodnutie zapojiť sa do programu, cena je až druhoradý faktor.
Podľa tretiny oslovených manažérov priemyselný certifikát ovplyvňuje výšku platu zamestnancov. Vo viac ako štvrtine spoločností má pozitívny vplyv na kariérny postup ich držiteľov (27 percent), o niečo menší počet (23 percent) firiem na to neberie ohľad a kladie väčší dôraz na to, aby každý pracovník preukázal svoje schopnosti v praxi. K týmto výsledkom sa dopracovala spoločnosť Cisco v on-line prieskume.
Ten skúmal postoje firiem k vybraným vzdelávacím programom a ich vplyv na výšku platu a kariérneho postupu uchádzačov o zamestnanie. Spoločnosť oslovila tridsať vedúcich predstaviteľov IT firiem, personalistov a pracovníkov zodpovedných za vzdelávanie zamestnancov.
Podobný prieskum, ale z pohľadu uchádzačov o zamestnanie, zrealizovala aj spoločnosť Adecco na vzorke 560 certifikovaných absolventov. Podľa prieskumu väčšina IT spoločností nepovažuje profesijné kompetencie súčasných absolventov vysokých škôl v oblasti počítačových sietí za dostatočné a treba ich doškoľovať.