SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Štúdium MBA je u nás ešte vzácne

Absolventi s titulom MBA sú v zahraničí podstatne viac docenení ako u nás. Tam sa vníma ako veľmi prestížny. Je považovaný za najvyššiu manažérsku kvalifikáciu.

V októbri 2013 promovali 25 absolventi druhého ročníka programu MBA na Bratislavskej Bussines School. Ekonómovia chcú ponuku jednotlivých programov vzdelávania manažérov rozšíriť.V októbri 2013 promovali 25 absolventi druhého ročníka programu MBA na Bratislavskej Bussines School. Ekonómovia chcú ponuku jednotlivých programov vzdelávania manažérov rozšíriť. (Zdroj: EKONOMICKÁ UNIVERZITA)

Vysokých škôl, ktoré by na Slovensku ponúkali MBA štúdium nie je veľa. Dlho bolo toto vzdelávanie výsostne doménou zahraničných univerzít. Slovenská ponuka je zväčša výsledkom spolupráce niektorej z domácich univerzít s ich zahraničnými partnermi.

Nová ponuka z Prešova

V tomto akademickom roku prvý krát ponúka MBA štúdium Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove.

Jej rektor Lev Bukovskáý povedal, že sa tak deje na základe dohody s Warsaw Academy of Computer Science, Management and Administration (Wyższa Szkoła Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie). Rektor dodáva, že dvojsemestrálne štúdium je určené tým, ktorí si chcú rozšíriť svoje poznatky z oblasti ekonomických a právnych vied.

Prihlášky vysoká škola prijíma až do konca januára 2014, uchádzači musia mať ukončený minimálne prvý stupeň vysokoškolského vzdelania. Podľa Bukovského sa firmy už ozývajú, zatiaľ evidujú prvých desať prihlášok.

Štúdium dotujú

Na Ekonomickej univerzite v Bratislave v októbri tohto roku promovalo 25 absolventov druhého ročníka programu MBA.

Nový program celoživotného vzdelávania manažérov Master of Business Administration univerzita poskytuje od roku 2010 prostredníctvom Bratislavskej Business School Ekonomickej univerzity a Franklin University, Ohio.

Počas približne 20-mesačného štúdia študenti absolvujú desať modulov zameraných na rozšírenie znalostí v oblasti podnikateľského prostredia, riadenia ľudských zdrojov, marketingového manažmentu, manažmentu a ekonómiea podobne. Štúdium stojí asi 10-tisíc eur, bez študijnej literatúry.

Prorektorka pre manažovanie akademických projektov Ekonomickej univerzity Jana Mikócziová povedala, že firmy majú o toto vzdelávanie ich manažérov záujem, dokonca ich finančne podporujú.

„Firmy to pri ľuďoch na manažérskych postoch, ktorí primárne neštudovali odbor zameraný na business alebo ekonómiu, ale získali napríklad technické vzdelanie, vnímajú ako najvyššiu devízu,“ povedala Mikócziová.

V súčasnosti univerzita pripravuje novú formu štúdia – online formu MBA, kde by mali výučbu zabezpečovať výhradne americkí lektori Franklin University.

Niekde s ním už skončili

Ešte pred niekoľkými rokmi mala štúdium MBA v ponuke napríklad Fakulta manažmentu Univerzity Komenského, dnes ho už neotvára.

„Boom firiem, ktoré chceli po manažéroch takéto vzdelanie, sa vyčerpal,“ povedala prodekanka Zuzana Kovačičová.

Obdobne sa MBA štúdium už neotvára na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Typy MBA štúdia

1.Denné štúdium MBA (full–time MBA)

Je najbežnejšia forma štúdia, trvá obvykle dva roky. Zvyčajnou požiadavkou univerzít je určitá pracovná skúsenosť v dĺžke povedzme troch rokov, no podmienky sa líšia od univerzity k univerzite. Hlavným cieľom štúdia je zásadne zmeniť kariéru.

2.MBA popri zamestnaní (part–time MBA)

Sú určené ľuďom, ktorí pre rôzne dôvody nechcú ukončiť pracovný pomer a plne sa venovať štúdiu. Študenti majú zvyčajne niekoľkoročnú pracovnú skúsenosť, čo im pomáha efektívne dávať do spojitosti teóriu a prax. Výučba je realizovaná po večeroch a víkendoch, prípadne je doplnená o zopár intenzívnych blokov trvajúcich niekoľko dní. Štúdium zaberie zvyčajne 22 – 36 mesiacov. Cieľom tohto druhu MBA je výrazné naštartovanie súčasnej kariéry.

3.MBA pre vrcholových manažérov (executive MBA)

Podobné štúdiu popri zamestnaní, ale zamerané na študentov z radov vyššieho manažmentu a dlhšou praxou, pričom osnovy sú zacielené na problematiku vrcholového riadenia. Cieľom štúdia je doladiť a zoceliť zručnosti a vedomosti vrcholových manažérov a zlepšiť tak ich výkon.

4.Dištančné štúdium MBA

Výučba prebieha väčšinou mimo priestoru školy formou online kurzov, korešpondenčnej výučby, videa a podobne. Rozhodnutie sa pre tento typ štúdia je zvyčajne predurčené geografickým obmedzením študenta.

Ako sa titul MBA u nás uznáva

Posudzovanie dosiahnutého vzdelania po získaní titulu MBA vždy závisí od toho, aké má žiadateľ pred nástupom na tento študijný program dosiahnuté vzdelanie.

Ak MBA štúdium nadväzuje na vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa (bakalársky študijný program) a jeho obsah je možné považovať za rovnaký alebo príbuzný študijný odbor, po absolvovaní takéhoto typu vzdelávania je možné uznať vzdelanie ako vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

V prípade, že MBA štúdium prebiehalo v nadväznosti na vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa (magisterský alebo inžiniersky študijný program), toto vzdelávanie je možné považovať za prehĺbenie kvalifikácie alebo za vzdelávanie v rámci celoživotného vzdelávania. V žiadnom prípade však nie za doktorandský študijný program.

Ak by MBA štúdium ukončil absolvent po strednej škole je možné ho v prípade, ak štandardná dĺžka štúdia nepresahuje dva roky, považovať za vyššie odborné štúdium. Ak je zachovaná minimálna dĺžka štúdia, štandardne tri roky, možno ho uznať za bakalársky študijný program. Na tento typ vzdelávania ale maturanti priamo po absolvovaní strednej školy nastupujú zriedka.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.
Komentár Zuzany Kepplovej

Tak prrr! Neleteli sme na Mars

Ľudia ukázali ochotu a dôveru. Pokaziť to vždy môže nedostatok pokory lídrov.

Zuzana Kepplová.