Zaplatiť jazykovú školu nestačí

Veľa zamestnávateľov dáva peniaze na jazykové vzdelávanie svojich zamestnancov, no netrápi ich, či sa im vrátia.

(Zdroj: FOTOLIA)

Do jazykového vzdelávania zamestnancov nalievajú firmy ročne desaťtisíce eur. Návratnosť investície však netrápi až 60 percent z nich. Pritom priemerné náklady na jazykové kurzy predstavujú ročne asi 300 eur na hlavu. Vyplýva to z prieskumu Asociácie jazykových škôl, ktorého sa zúčastnilo dvadsať nadnárodných a stredne veľkých spoločností pôsobiacich na Slovensku.

„Poskytnutie možnosti jazykovo sa vzdelávať je dôležité, ale podceňovať výber zamestnancov môže byť kontraproduktívne. Často kvantita položí kvalitu,“ povedala predsedníčka asociácie Klaudia Bednárová.

Peniaze aj do stagnujúcich zamestnancov

Podľa prieskumu zhruba 60 percent spoločností meria investície do jazykového vzdelávania testovaním. Zvyšných 40 percent ich nemeria vôbec.

„Až tretina testujúcich firiem však nevyvodzuje z výsledkov žiadne dôsledky a peniaze nalieva ďalej aj do stagnujúcich zamestnancov,“ hovorí Bednárová.

Problém spočíva podľa nej najmä v tom, že viac než polovička firiem nevníma cudzí jazyk ako investíciu do biznisu alebo nástroj na získanie zahraničného know-how, ale len ako zamestnanecký benefit či jednorazový náklad v prípade akútnej potreby.

„Jazykové vzdelávanie by však malo byť kontinuálne, systematické a taktiež nezávisle testované,“ dopĺňa Bednárová a zdôrazňuje, že meranie investície nesmie končiť testovaním, ale sledovaním ďalšieho využitia jazyka v prospech firmy.

Čo s tými čo neuspejú

Ak je zamestnanec finančne zainteresovaný na jazykovom vzdelávaní stavia sa k nemu zodpovednejšie, finančná participácia má aj psychologický moment.

„Ľudia si akosi lepšie vedia zvážiť svoje možnosti a ochotu, ak je to vyčíslené v peniazoch,“ zdôrazňuje Bednárová.

Veľa zamestnávateľov ale nesleduje ako zamestnanci obstoja v záverečných testoch jazykových kurzoch, čo mnohí aj zneužívajú. Ak by ich totiž firma zaviazala na zaplatenie kurzu z dôvodu, že veľa svojvoľne vymeškávali alebo sa nepripravovali, a to bol dôvod zlyhania, asi by ich to motivovalo k lepším výkonom a zodpovednosti.

Bednárová však hovorí, že firma si musí byť istá, že ak sa zamestnanec nezlepšil, bolo to jeho vinou, a nie pre iný faktor ako napríklad pre chybu jazykovej školy či lektora.

„Kurz by mal zamestnanec vnímať ako motiváciu a nie hrozbu,“ uzatvára výsledky prieskumu Bednárová.

Anketa

Podporujte jazykové vzdelávanie zamestnancov?

Vladimír Machalík, hovorca spoločnosti Volkswagen Slovakia

Naši zamestnanci majú možnosť navštevovať rôzne jazykové kurzy priamo na oddelení personálneho rozvoja. Spoločnosť ich organizuje vo vlastnej réžii prostredníctvom externého dodávateľa priamo v závode. Na konci kurzu sa vždy robia testy a na ich základe sa rozhodne, či absolvent bude pokračovať na vyššej jazykovej úrovni. Záverečné testy sú tak zároveň motiváciou pre účastníkov kurzov, aby sa posunuli ďalej.

Zuzana Eliášová, hovorkyňa Československej obchodnej banky

V prípade, že pracovná pozícia v našej banke vyžaduje znalosť cudzieho jazyka, jeho ovládanie vyžadujeme už pri nástupe zamestnanca. Tých, čo ašpirujú na interný posun smerom k pozícii vyžadujúcej znalosť cudzieho jazyka motivujeme, aby sa v jazyku postupne samostatne vzdelávali. Vo vybraných jazykových školách majú zľavy.

Jana Nižňanská, HR manager Unilever Slovensko

Preplácame štúdium angličtiny cez inovatívnu on-line jazykovú školu. Tento rok sme zaviedli pre slovenských zamestnancov novinku, virtuálne kurzy. Vývoj znalostí anglického jazyka budeme pri zúčastbnených priebežne počas roka interne monitorovať. Po roku vzdelávania plánujeme preskúšanie jazykovej kompetencie formou testu. Pre manažérske pozície na základe odporučenia nadriadeného preplácame 75 percent nákladov na „face to face“ jazykové vzdelávanie.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Hlavné správy zo Sme.sk

Píše Patrik Dubovský - Fórum

Ako Harabinov senát poslal do väzenia ťažko chorého františkána

Bystrík Janík zomrel následkom perzekúcií komunistického režimu a jeho justície.

PLUS

Kde sa vzali nožík-rybička, verzatilka aj známe zápalky

Príbehy drobností českého dizajnu, ktoré prežili.

Neprehliadnite tiež

Boli ste na stáži? Pre firmu budete zaujímavejší

Zamestnávatelia sa dnes o ľudí bez praxe nebijú. Pritom pre dnešného vysokoškoláka vôbec nie je ťažké dostať sa na študijný či stážový pobyt do zahraničia. Erasmus+ už dokonca umožňuje stážovať aj absolventom.

Ilustračná fotografia

Chcete ísť na vysokú školu? Ustriehnite si termíny

Stručná inštruktáž, ako si podať prihlášku na vysokú školu.

Ilustračná fotografia

Čo nové budete môcť študovať?

Novinky študijných programov, ktoré sa vysokým školám po získaní akreditácie podarilo zaradiť do svojej ponuky na akademický rok 2019/2020

Mnohé fakulty reagujú pri nových študijných akreditovaných programoch na požiadavky praxe, absolventi budú pre zamestnávateľov zaujímavejší.

Na vlastnej koži: Ako prežiť prvý rok na vysokej škole

Prechod zo strednej školy na vysokú prináša študentom veľa zmien do života.

Porovnávacie skúšky nahradia prijímačky

Výsledky štandardizovaných skúšok českej spoločnosti Scio na Slovensku využíva pri prijímaní na štúdium 32 fakúlt z desiatich univerzít. Skúšky študent môže absolvovať počas jedného školského roka v šiestich termínoch vo viacerých slovenských mestách.