Čo sa oplatí vedieť skôr, ako podáte prihlášku na školu

Vybrať si vysokú školu môže byť pre niektorých stredoškolákov náročné. Mnohí nevedia, čo by chceli robiť. Prinášame štyri otázky, ktoré by ste si mali zodpovedať, kým si na konkrétnu školu zaplatíte prihlášku.

Sú odbory, kde si prácu hľadáte dlhšie, niekde nájdete uplatnenie takmer okamžite.(Zdroj: FOTOLIA)
1.Keď skončím školu, budem si vedieť nájsť prácu?

Jedna z najdôležitejších otázok, na ktorú by ste si mali vedieť odpovedať ešte predtým, ako si podáte prihlášku. V prípade, že budete tri či päť rokov študovať a získate aj tituly a nakoniec si nenájdete prácu, bude vám štúdium zbytočné.

Personalisti dnes už dosť jasne vedia pomenovať, ktoré odbory sú také, v ktorých si len málokto vie nájsť prácu.

„Absolvent obchodnej akadémie, kulturológie, filozofie, pedagogiky či sociálnej práce si s vysokou pravdepodobnosťou bude hľadať prácu mesiace a v odbore si ju často ani nenájde,“ uvádza personálna agentúra McRoy.

Sú naopak odbory, s ktorými sa absolvent dokáže uplatniť okamžite. Na trhu je totiž ľudí s potrebným vzdelaním málo. Najžiadanejší sú informatici, matematici, elektrotechnici, účtovníci či obchodníci, tvrdí agentúra.

K týmto odborom pridáva agentúra Index Nosluš ešte aj strojárstvo a automobilový priemysel. Práve automobilky patria u nás k najväčším zamestnávateľom.

Potvrdzuje to aj záujem firiem. Pracovný portál Profesia.sk sledoval, akých absolventov firmy vyhľadávajú. „Najčastejšie vyhľadávaní sú absolventi fakúlt zameraných na informatiku - 7,57 videnia životopisu. Nasledujú absolventi ekonomiky - 5,27 videnia životopisu, spoločenských vied - 5,04 videnia životopisu, strojárstva - 4,98, techniky - 4,87 a prírodných vied - 4,30,“ povedala hovorkyňa portálu Marcela Glevická.

Na konci rebríčka sú absolventi fakúlt zameraných na šport - 2,79 videní a teológiu - 2,83. Prekvapivo sa v nižších pozíciách pohybuje aj právo - 3,06 videní.

Vysoká škola je žiadaná najmä pri vysokých technických pozíciách, ako je IT špecialista, analytik, kde sú potrební matematici, architektúre či stavebníctve, konkrétne v statike.

„Nie každý odbor s prestížnym imidžom totiž vedie k nájdeniu si zamestnania,“ upozorňuje McRoy.

Nezaobídete sa bez nej ani v štátnej správe či v štátnych podnikoch, kde je často podmienkou. V komerčnej sfére však podľa Dariny Mokráňov z Index Nosluš nie je hranica, kedy už je titul potrebný a kedy nie. „Poznám veľa úspešných manažérov a riaditeľov bez vysokej školy a naopak aj na pozícii konzultanta alebo poradcu sa dokáže uplatniť človek s vysokou školou a môže mu to pomôcť, ale nie je to nevyhnutnosť,“ hovorí Mokráňová.

2.Viete školu dokončiť?

Jedna vec je, že keď dokončíte školu, tak hneď získate prácu, druhá, či máte na to, aby ste ju vôbec skončili. Len ťažko z vás bude IT špecialista, ak na to nemáte vlohy. Rovnako tak z vás nebude špičkový lekár, ak neznesiete pohľad na krv.

V každom prípade do školy by ste sa nemali nútiť či už preto, že si tak dokážete viac zarobiť, alebo preto, že práve tie miesta sú na trhu práce žiadané. Štúdium by vás malo aspoň trochu baviť a mali by ste mať na to predpoklady. Ak neviete, či na to budete mať, poraďte sa s výchovným poradcom, ktorý by vám s tým mohol pomôcť.

3.O akú školu ide?

Dôležitý nie je len odbor, ktorý si vyberiete, ale v niektorých prípadoch aj škola, ktorú doštudujete. „Sú školy, ktorým personalisti už neveria. Štatistiky ministerstva školstva uvádzajú viac takých škôl, ktorých absolventská miera nezamestnanosti je vyššia než priemerná miera nezamestnanosti v regióne,“ uvádza agentúra McRoy. Ministerstvo školstva už dlhšie dáta o nezamestnanosti absolventov nezverejňuje, posledné má ku koncu roku 2010.

Vtedy najhoršie skončili Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove, Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach a Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

Naopak, najžiadanejšie univerzity z pohľadu firiem boli vlani podľa pracovného portálu Profesia.sk Slovenská technická univerzita a Žilinská univerzita.

4.Môžem získať prax?

Veľké plus pre absolventa, ktorý si hľadá prácu, je prax. Ak ju má, dokáže si rýchlejšie nájsť aj prácu. V životopise pomôže všetko – brigády, študijné pobyty, stáže, dobrovoľnícke práce. „Je dobré získať niečo, čo dá zamestnávateľovi obraz o tom, aký ten absolvent je, že má zodpovednosť, ak chodil brigádovať, že má odvahu a nebojí sa nových výziev, ak išiel do zahraničia,“ odporúča Mokráňová. Takéto príležitosti mu pomôžu nabrať skúsenosti, ale môžu zvýšiť aj sebavedomie.

Ak má absolvent prax, je aj príťažlivejší pre zamestnávateľov, častejšie si pozrú jeho životopis aj na portáli Profesia.sk. „Najmä prax pomáha v záujme zamestnávateľov u absolventov informatických smerov. Sú na trhu najžiadanejší aj v prípade, že prax majú alebo nemajú, no tí s praxou sú na tom rozhodne najlepšie,“ povedala Marcela Glevická, hovorkyňa portálu.

Pri výbere školy sa tak môžete zamerať na dve veci. Či a ako sa dá popri škole pracovať či praxovať. O tom vám môže čo-to povedať región, do ktorého by ste išli, ale aj zameranie štúdia. Pravdaže, ak by ste chceli brigádovať v supermarkete či pri manuálnych jednorazových prácach, je to asi jedno. Ak by ste chceli získavať skúsenosti v odbore, v ktorom sa chystáte študovať, je dobré preveriť si, či sú v okolí na to možnosti.

„Viaceré veľké firmy na Slovensku každoročne otvárajú aj takzvané „trainee programy“. V nich dávajú šancu získať skúsenosti študentom vyšších ročníkov vysokých škôl. Tých najlepších si zväčša firmy ponechajú aj po ukončení takéhoto programu,“ odporúča analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Druhá vec sú zahraničné pobyty či Erasmus. Informujte sa, s akými školami má univerzita, o ktorej uvažujete zmluvy, kam by ste mohli ísť na Erasmus. Ak chcete cestovať, takto si to môžete uľahčiť a zároveň získate aj zahraničné skúsenosti, ktoré sú na Slovensku cenné.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súd odsúdil Rybaniča, dostal tri roky podmienečne

Filip Rybanič sa musí Kaliňákovi ospravedlniť.

PÍŠE IVAN MIKLOŠ

Nepobúrila vás Serenina karikatúra? Asi ste normálni

Politická korektnosť je ohrozením slobody.

Dnes Píše Matúš Ritomský

Keď Ivan Mikloš stráca cit pre mieru

Naozaj nás Čaputová a Štefunko ohrozujú rovnako ako Kotleba?

EKONOMIKA

Vietnamské bistrá na Slovensku. Čo sú zač?

Vietnamské jedlá sa stávajú obľúbenými aj v Paríži, Berlíne či v Prahe.

Neprehliadnite tiež

Na Oxford a Cambridge sa treba hlásiť už v októbri

Chceli by ste skúsiť štúdium v zahraničí? Prihlášky ešte prijímajú v Holandsku aj vo Veľkej Británii

Vysokoškolský titul väčšinou zaručí vyšší plat

Napätá situácia na trhu práce mení správanie zamestnávateľov. Teórie, že asistentka musí mať vysokú školu a ovládať aspoň dve reči, už neplatia.

Erasmus: V zime študovala v Anglicku, v lete v Portugalsku

Študentka žurnalistiky Dominika Buková stihla v rámci Erasmu študovať v dvoch krajinách. Ak sa to dá, stačí to dobre naplánovať, vraví.

Život vedca je jedno veľké dobrodružstvo

Po desiatich rokoch strávených na zahraničných vedeckých pracoviskách sa v januári tohto roka vrátila domov fyzička MARIANNA DERZSI.

Papier je na ústupe, informácie sú v e-knihách

Niektoré univerzitné knižnice pripomínajú detskú izbu. Okrem kníh v nich študenti nájdu pracovné stoly, počítače, ale aj tulivaky, do ktorých si môžu ľahnúť a začítať sa do knihy.