Otestujte sa: Ukážka z testu Všeobecné študijné predpoklady

Test Všeobecných študijných predpokladov na niektorých vysokých školách nahradí prijímačky, niekde prijatie aspoň uľahčí. Ponúkame vám ukážku testu aj s riešeniami.

(Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

Test Všeobecných študijných predpokladov spoločnosti SCIO testuje základné predpoklady a schopnosti pre vysokoškolské štúdium. Nezisťuje stredoškolské vedomosti, pri riešení úloh sa vychádza len z informácií v zadaní. Test je tak spravodlivejší – jeho výsledok nezáleží až tak na tom, na ako kvalitnej strednej škole kto študoval.

Je rozdelený do štyroch oddielov, verbálneho, logického, argumentačného a kvantitatívneho. Dôležitú úlohu pri riešení hrá čas – väčšina uchádzačov nestihne vyriešiť všetky úlohy. Pre dosiahnutie dobrého výsledku to však ani nie je potrebné. Test je porovnávací, výsledkom je percentil, ktorý udáva to, koľko ostatných uchádzačov riešiteľ svojimi výsledkami predstihol. Pokiaľ dosiahne napríklad lepší výsledok než 80 percent ostatných, jeho výsledok bude mať podobu percentilu 80 (zo 100).

1.Verbálna časť

V každej z nasledujúcich viet je jedno alebo dve prázdne miesta, ktoré znamenajú, že vo vete bolo niečo vynechané. Za každou vetou nájdete niekoľko možností – slov alebo dvojíc slov. Vyberte slovo alebo dvojicu slov, ktoré sa najlepšie hodia do príslušnej vety ako celku.

1. Táto dohoda predstavuje základný _______ upravujúci všetky _______ práv a povinností štátu.

(A) dohovor – formulácie

(B) dokument – možnosti

(C) rámec – aspekty

(D) spis – požiadavky

(E) predpis – nároky

2. Nesúťažný filmový festival býva dôležitý hlavne pre tie _______, ktorých tvorcovia si robia _______ na niektorú oskarovú nomináciu.

(A) filmy – nádeje

(B) divácke skupiny – zálusk

(C) námety – šance

(D) spoty – ambície

(E) výtvory – prísľub

Každá z nasledujúcich úloh sa skladá z dvojice slov alebo slovných spojení, za ktorými nasleduje päť možností – päť dvojíc slov alebo slovných spojení. Z týchto piatich možností vyberte dvojicu slov, medzi ktorými je vzťah najpodobnejší vzťahu medzi dvojicou slov v zadaní (poradie slov vo dvojiciach je dôležité).

3. HOLD : POCTA

(A) zľava : cena