SME

Šesť rád, ako sa vyvarovať sklamania z vysokej školy

Patrik Lučan pred tromi rokmi založil webový portál študentskéfinacie, na ktorom poskytuje informácie, ktoré študentov zaujímajú. Dnes poradí záujemcom pri výbere vysokej školy.

(Zdroj: FOTOLIA)
1.Osobné záujmy

Vyberte si odbor, ktorý vás bude baviť. Ak budete študovať to, čo vám je blízke, prípravy na skúšky a písanie seminárnych prác vám pôjdu ľahšie.

2.Náplň štúdia

Veľa študijných odborov nesie zaujímavé názvy, no ich náplň vás môže sklamať. Predtým, než podáte prihlášku, overte si, či odbor spĺňa vaše predstavy. Internet ponúka veľa možností ako sa vyvarovať sklamaniu. Na stránkach fakúlt a katedier si môžete pozrieť dokumenty s opisom náplne jednotlivých predmetov (sylaby), v ktorých sú detailne rozpísané témy, odporúčaná literatúra a požiadavky vyučujúcich. Taktiež si môžete zistiť, čo o štúdiu hovoria študenti na školách. Na Facebooku existujú skupiny, stačí sa pridať a spýtať sa súčasných študentov na ich názory, skúsenosti a odporúčania.

3.Uplatnenie

Významnú úlohu zohráva uplatnenie absolventov na trhu práce. Nepodceňujte tento fakt, pretože v budúcnosti bude rozhodovať o tom, či nájdete vhodnú prácu, alebo sa budete musieť uskromniť s prvým, čo vám príde pod ruku. Na druhej strane netreba tento fakt ani preceňovať. Situácia na trhu práce sa každoročne mení, a preto sa nedá s istotou povedať, či aj o päť, alebo šesť rokov, keď ukončíte štúdium, budú na prvých priečkach uplatnenia tie isté smery ako dnes.

4.Prestíž

Slovenské univerzity nemajú také meno ako mnohé zahraničné univerzity, ale to neznamená, že neexistuje kvalitatívny rozdiel. Je výhodnejšie hlásiť sa na fakultu, kde pôsobí viac odborných pracovníkov, než na detašované pracovisko. Ak chcete svoje štúdium orientovať vedecky, vhodnejšia na výber je univerzita, ktorá je zameraná na vlastný vedecký výskum, než vysoká škola, ktorá je zameraná viac do praxe.

5.Financie

Štúdium nie je zadarmo. Aj keď študenti na dennom štúdiu bežne neplatia školné, výdavky spojené so štúdium sa pohybujú v stovkách eur ročne. V rebríčku nákladov na štúdium si môžete porovnať finančné rozdiely v živote študentov na jednotlivých vysokých školách. Ak sa vám zdajú náklady vysoké, môžete si vopred zistiť, akú máte šancu získať sociálne štipendium, ako aj podmienky na získanie študentskej pôžičky na stránke Študentské financie.

6.Pripravenosť

Nie každý je pripravený pokračovať v štúdiu na vysokej škole hneď po maturite. Je to úplne v poriadku. Na vysokú školu sa hlásia aj ľudia vo vyššom veku. Ak ste unavení zo štúdia, pokojne svoje rozhodnutie odložte o rok alebo dva. Dovtedy môžete získať skúsenosti z pracovnej oblasti doma alebo v zahraničí. Získate odstup, ktorý vám pomôže lepšie si vybrať študijný odbor. Nesprávny výber a prípadné prekročenie dĺžky štúdia má za následok platenie školného v stovkách eur. Neistota vo výbere štúdia vás tak v budúcnosti môže vyjsť príliš draho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu