Sociálne štipendium môže získať študent dennej formy v 1. alebo 2. stupni vysokoškolského štúdia, ale iba ak študuje na vysokej škole na Slovensku. Ak študuje v zahraničí, nemá na toto štipendium nárok. Priznanie štipendia nie je vekovo ohraničené, uchádzač môže mať viac ako 26 rokov.
1.Na samostatné posudzovanie už nestačia dávky v hmotnej núdzi
Čísla
Výška sociálneho štipendia
Minimálna výška štipendia 10 eur
Ak je škola od trvalého bydliska vzdialená viac než 30 km, maximálne 275 eur
Ak je škola od trvalého bydliska vzdialená menej, než 30 km maximálne 230 eur
Problém: Viacerí študenti uvádzajú, že sa osamostatnili a nežijú v spoločnej domácnosti s rodičmi, pričom ich rodičia nijako finančne nepodporujú. Ak študent preukáže, že nebýva s rodičmi v jednej domácnosti a hospodári samostatne, môže byť posudzovaný bez rodičov a započítania ich príjmov.
Pôvodne: Na samostatné posudzovanie musel mať študent príjem za predošlý rok vyšší než 12-násobok sumy životného minima dospelej osoby alebo musel preukázať, že mu úrad práce a sociálnych vecí vypláca dávky v hmotnej núdzi.
Zmena: V súčasnosti sa študent môže posudzovať samostatne iba v prípade, že za predošlý rok mal príjem vyšší než 12-násobok sumy životného minima dospelej osoby (v súčasnosti 2334 eur ročne). Dávky v hmotnej núdzi sa nepočítajú a ich poberanie v tomto prípade nemá žiadny vplyv na samostatné posudzovanie.
2.Poberanie štipendia počas letných prázdnin
Problém: Sociálne štipendium sa vypláca počas akademického roka, čo je obdobie od septembra do júna. Niektorí študenti však majú takú nepriaznivú sociálnu situáciu, že štát ich podporuje štipendiom aj počas letných prázdnin, v júli a auguste.
Pôvodne: Štipendium v júli a auguste mohol získať študent, ktorý bol sirota (ani jeden z rodičov nežije), polosirota, pričom žijúci rodič mal voči študentovi súdom určené výživné, alebo študent, ktorý mal súdom určené výživné od obidvoch rodičov.
Zmena: Nové znenie vyhlášky o sociálnom štipendiu má na zreteli tých študentov, ktorí sú chovancami detských domovov alebo boli pred dosiahnutím plnoletosti zverení do náhradnej starostlivosti (pestúnska starostlivosť). Odteraz majú nárok na štipendium počas letných prázdnin aj títo študenti. Naopak, študenti, ktorí majú oboch žijúcich rodičov a obaja im musia platiť výživné, nárok na poberanie štipendia počas leta nemajú.
3.Predĺžené obdobie vyplácania štipendia
Problém: Z pohľadu priznania štipendia sa považuje za dočasný nepriaznivý stav vtedy, ak niektorá zo spoločne posudzovaných osôb je evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná, poberá dávky v hmotnej núdzi alebo nemocenské dlhšie než štyri mesiace. Keďže môže ísť o krátkodobý nepriaznivý stav, štipendium sa neprizná na celý akademický rok, ale iba na niekoľko mesiacov. Po uplynutí tohto obdobia musí študent znovu podať žiadosť o sociálne štipendium a zdokladovať príjmy spolu posudzovaných osôb, a to aj v prípade, že sa rodinná situácia nezmenila.
Pôvodne: Dĺžka skráteného obdobia, na ktoré sa štipendium priznalo, boli štyri mesiace. Počas akademického roka, ktorý trvá 10 mesiacov, musel študent podať žiadosť o štipendium trikrát.
Zmena: Dĺžka skráteného obdobia sa predĺžila na päť mesiacov. Počas akademického roka musí študent podať žiadosť o štipendium už iba dvakrát.
Štipendium vypočíta aj online kalkulačka
Na webovej stránke Študentské financie si každý záujemca môže sám vypočítať v online kalkulačke, či má, alebo nemá nárok na sociálne štipendium.
V online kalkulačke si môžu rodičia alebo študenti informatívne prepočítať výšku sociálneho štipendia a podľa webového programátora Patrika Lučana, ktorý stránku založil, tak aj robia.
Študentské financie nie sú dotované žiadnou organizáciou pôsobiacou vo finančnom sektore. Stránka má informatívny charakter, ak študent do kalkulačky vloží pravdivé informácie, mal by sa dozvedieť skutočnú výšku sociálneho štipendia, alebo aj to, že naň nemá nárok.
Lučan však upozorňuje, že pri osobných konzultáciách môže študijný referent natrafiť na skutočnosti, ktoré študenti na stránke neuviedli, a teda výška štipendia môže byť aj iná.