SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Anketa s rektormi a prorektormi univerzít, prečo študovať práve u nich

Počet mladých ľudí v populačných ročníkoch, ktoré sa hlásia na vysoké školy, má klesajúci trend. Medzi vysokými školami narastá konkurencia a aj boj o každého uchádzača.

(Zdroj: ANTON KULAN, KU)

Rektorov a prorektorov niektorých univerzít sme sa spýtali, čím by chceli prilákať na svoju alma mater budúcich študentov.

Jozef Matúš, rektor Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave

matus_web.jpgNovinkou na našej univerzite je skúška TOEIC Listening and Reading, čo je v súčasnosti najčastejšie vykonávaná skúška z anglického jazyka v pracovnom prostredí. Ponúkame viac študijných programov, ktoré sú unikátne na Slovensku, napríklad vzťahy s médiami vyučované v anglickom jazyku, aplikované mediálne štúdiá, európske štúdiá, ktoré sú tiež vyučované v anglickom jazyku. Každý študent, ktorý prejaví záujem absolvovať časť svojho štúdia v zahraničí, dostáva šancu. Umožňujeme aj štúdium podľa individuálneho študijného plánu.

Skryť Vypnúť reklamu

Rudolf Sivák, rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave

sivak_web.jpgKaždý akademický rok pripravuje univerzita pre uchádzačov o štúdium novinky. V akademickom roku 2014/2015 budú môcť študenti na 1. stupni štúdia študovať v novo akreditovanom študijnom programe ekonómia a právo (v spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave). Ponuka na 1. stupni štúdia sa rozširuje o štúdium v študijnom programe ekonomika a manažment podniku kompletne zabezpečovanom v anglickom jazyku. Novinkou je aj možnosť získať k existujúcim trom dvojakým diplomom na 2. stupni štúdia ďalší štvrtý, a to v študijnom programe medzinárodný manažment vyučovanom v anglickom jazyku v spolupráci s univerzitou v Štrasburgu.

Anton Čižmár, rektor Technickej univerzity v Košiciach

Skryť Vypnúť reklamu

cizmar_web.jpgPonúkame široké spektrum rôznorodých študijných programov a rozmanitých predmetov takpovediac pod jednou strechou. Pokrývame oblasti informatiky, letectva, ekonomiky, umenia a ďalších technologických smerov, akými sú stavebníctvo, strojárstvo, elektrotechnika. Napríklad, študenti, ktorí študujú technické odbory, môžu si doplniť vedomosti z umeleckých disciplín a, naopak, budúci umelci si radi zapíšu zopár predmetov z technických a prírodovedných oblastí. Máme vytvorené motivujúce multidisciplinárne univerzitné prostredie s najmodernejšou knižnicou. Podnikateľsky orientovaní študenti môžu zakladať nové firmy (start-upy) v univerzitnom vedeckom parku Technicom už počas štúdia na univerzite. V niektorých odboroch vydávame aj dvojaké diplomy v spolupráci so zahraničnými univerzitami.

Skryť Vypnúť reklamu

Beata Kosová, rektorka Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici

kosova_web.jpgUsilujeme sa o to, aby bol vzdelávací proces na fakultách nielen kvalitný, ale aj atraktívny svojou formou a využívanými prostriedkami. Oproti vysokým školám podobného zamerania (teda nie technicky orientované školy) máme dobrú úroveň vybavenosti IKT a prístupu k týmto zariadeniam ako v čase priameho vyučovania aj mimo neho. Naši študenti sú zapojení do širokej siete medzinárodných vzťahov, ktoré im umožňujú jednak vycestovať do zahraničia a jednak študovať v cudzom jazyku. Ako jedna z mála univerzít ponúkame aj kurzy osvojovania čínskeho jazyka bez ohľadu na študijný program, ktorý študent študuje. Kurzy vedie čínsky lektor v rámci projektu Konfuciovho inštitútu.

Ladislav Mirossay, rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Skryť Vypnúť reklamu

mirossay_web.jpgCharakteristickou črtou štúdia na našej univerzite je, že sa opiera o výsledky vedeckého výskumu. Ten je najmä v prírodovedných, lekárskych, ale aj vo vybraných humanitných odboroch na špičkovej medzinárodnej úrovni. V poslednom období kladieme dôraz na interdisciplinaritu vo vzdelávaní „otváraním dverí“ medzi fakultami. Od tohto akademického roku pripravujeme ponuku interdisciplinárnych certifikovaných programov pre lepšie uplatnenie v praxi.

Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave

redhammer_web.jpgŠtúdium na našich fakultách je porovnateľné s európskymi univerzitami a študenti môžu ľahšie absolvovať časť štúdia v zahraničí, lebo sme získali od Európskej komisie prestížne značky DS label a ECTS label. Budujeme Univerzitný vedecký park, vybavujeme laboratóriá zariadeniami unikátnymi v medzinárodnom rozmere, čo umožní študentom a vedcom aktívnejšie sa zapájať do elitných európskych výskumných projektov. Zameriavame sa na progresívne oblasti výskumu. Máme internáty s jedným z najrýchlejších internetových pripojení na Slovensku, postupne ich rekonštruujeme.

Skryť Vypnúť reklamu

Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského v Bratislave

micieta_web.jpgPoskytuje výborné zázemie pre výučbu, príkladom môže byť videokonferenčný systém na Jesseniovej lekárskej fakulte UK, ktorý umožňuje prenos operácie naživo priamo do prednáškovej sály. Študenti univerzity sa priamo zúčastňujú na vedeckom bádaní. Napríklad - z výskumu študenta fyziky v spolupráci s vyučujúcim UK vznikol unikátny systém na monitorovanie asteroidov a meteoroidov potenciálne nebezpečných pre Zem.

Ponúkame bohaté zázemie študijnej literatúry - vo fondoch všetkých knižníc Akademickej knižnice UK je viac ako 1,3 milióna kníh. Študenti majú možnosť získať zahraničné skúsenosti - štvrtina študentov Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK absolvuje časť štúdia v zahraničí.

Skryť Vypnúť reklamu

Milan Trunkvalter, prvý prorektor Žilinskej univerzity v Žiline

trunkvalter_web_r5167.jpgViaceré fakulty ponúkajú atraktívne bakalárske študijné programy. Napríklad fakulta riadenia a informatiky má interdisciplinárne študijné programy, čo robí jej absolventov zaujímavými na trhu práce. Stavebná fakulta má zase špecifické študijné programy, ako napríklad bezpečnostný manažment, krízový manažment, záchranné služby. Uchádzači nebudú mať problémy so získaním ubytovania. Nájdu tu aj široké spektrum možností venovať sa záujmovým činnostiam (kultúrnym, športovým, spoločenským, technickým). Kampus univerzity obsahuje všetky študijné, ubytovacie, športové a ostatné zariadenia na jednom mieste. Výhodou je tiež dobrá dostupnosť Žiliny z rôznych regiónov Slovenska. Absolventi nemajú problémy s hľadaním zamestnania.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po kedysi dominantnej záchranke Falck získala v tendri z roku 2019 najviac pozemných staníc záchranka LSE - Life Star Emergency.

Inšpektorát práce jej udelil pokutu 23-tisíc eur.


1 h
Rozhovory ZKH: Milan Krajniak.

Krajniak kritizuje aj ministra Mikulca.


a 1 ďalší 6 h
Čínska developerská spoločnosť Evergrande

Svet straší kolaps gigantickej čínskej firmy.


5 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar
Skryť Zatvoriť reklamu