SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Kam pošlete prihlášky? Anketa so stredoškolákmi

Chystáte sa ísť študovať na vysokú školu. Odkedy máte jasno v tom, kam sa chcete uberať, spýtali sme sa niektorých stredoškolákov

(Zdroj: FOTOLIA)

Viktória Frankovičová, Gymnázium Spišská Nová Ves

frankovicova_web.jpgJednoznačne chcem ísť študovať na vysokú školu, pretože z gymnázia je veľmi ťažké nájsť si nejakú prácu, a aj preto, lebo na prácu ešte nie som pripravená. Už od prvého ročníka som rozmýšľala o medicíne, čo mi vydržalo až doteraz. Pri výbere vysokej školy zavážilo najmä to, že mám doučovateľov z Karlovej univerzity v Prahe, a tak sa budem snažiť dostať skôr na české školy. Samozrejme, že som najprv rozmýšľala nad školami na Slovensku, ale odradila ma cena za prihlášky.

Skryť Vypnúť reklamu

Stanislav Vnenčák, Gymnázium P. O. Hviezdoslava Kežmarok

vnencak_web.jpgRozmýšľal som nad viacerými možnosťami, ktoré spolu takmer vôbec nesúviseli, no jasno v tom mám až po tom, čo som si musel vybrať maturitné predmety, a teda aj približné zameranie (informačné technológie). Chcel by som študovať aplikovanú informatiku alebo elektrotechniku a informatiku na Fakulte elektrotechniky a informatiky na STU v Bratislava, alebo tie isté odbory na Komenského Univerzite v Bratislave. Pri výbere univerzity a konkrétnej fakulty som prihliadal aj na dostupnosť ubytovania, predpokladané náklady na štúdium, dĺžku štúdia či uplatnenie v praxi.

Veronika Čujová, Gymnázium Spišská Nová Ves

cujova_web.jpg Pri výbere vysokej školy mi rodičia síce dali voľnú ruku, no chceli, aby som po jej skončení mala aj uplatnenie. Pre financie preferujú štúdium na Slovensku, keďže mám o rok mladšiu sestru, ktorá tiež študuje na gymnáziu a chystá sa na vysokú školu. Veľmi ma baví biológia, hlavne ľudské telo, no neviem, či som dostatočne odhodlaná na dlhé a náročné štúdium medicíny. Chcela by som však študovať niečo príbuzné, preto som si vybrala Fakultu zdravotníctva v Banskej Bystrici odbor laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve. Zaujal ma tiež odbor aplikovaná biológia na SPU v Nitre alebo biomedicínske inžinierstvo, čo je však až inžiniersky program na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Katarína Brišáková, Pedagogická a sociálna akadémia Turčianske Teplice

brisakova_web.jpgChcem študovať na vysokej škole, pre mňa je to niečo ako splniť si životný sen. Moje plány a rozhodnutia sa stále menili, rozmýšľala som o štúdiu masmédií alebo marketingovej komunikácie. No po čase som zistila, že to nie je to pravé orechové pre mňa a že skutočne ma napĺňa len práca s ľuďmi a pre ľudí. Preto som si podala prihlášku na štúdium logopédie a psychológie. Vybrala som si Univerzitu Komenského v Bratislave, táto univerzita ponúka veľa možností a je len na tebe, čo si vyberieš.

Antónia Rimská, Gymnázium Spišská Nová Ves

rimska_web.jpgUž na základnej škole som chcela byť učiteľkou. Keďže mám veľmi dobrý vzťah k deťom, je pedagogika pre mňa najlepší výber a prihlášky budem posielať na pedagogické fakulty. Zaujal ma odbor špeciálna pedagogika. Keďže tá je len v Bratislave, tak som sa neobmedzovala a zvolila si aj predprimárne vzdelávanie v iných mestách. Jednoducho, idem si za tým, čo ma baví a v čom som doma.

Skryť Vypnúť reklamu

Šimon Grác, SOŠ obchodu a služieb Topoľčany

grac_web.jpgPravdupovediac, celkom jasno nemám doteraz. Momentálne študujem hotelovú akadémiu, ktorej teoretické štúdium je zamerané najmä na cestovný ruch, ekonomiku, účtovníctvo, manažment či cudzie jazyky. Jedným z kritérií na výber vysokej školy a konkrétnej fakulty je teda aj profilácia spomínaných predmetov. Pri výbere budem zohľadňovať najmä mesto, v ktorom by som chcel študovať, možno neskôr aj žiť a, samozrejme, aj kvalitu vyučovania či akceptáciu jednotlivých univerzít v zahraničí. Zavážia aj referencie študentov, ktorí už na univerzite študujú, a aj finančná prístupnosť.

Barbora Balážiová, Gymnázium Spišská Nová Ves

balaziova_web.jpgVýber vysokej školy sa u mňa každý rok menil – najprv som bola rozhodnutá pre farmáciu, neskôr pre lekársku genetiku, teraz je to medicína. Pri výbere zavážilo najmä to, aká je daná vysoká škola kvalitná, aké má meno, vybavenie, či sú študenti, s ktorými som sa rozprávala, spokojní so štúdiom na danej vysokej škole a takisto finančné nároky na štúdium. A vzhľadom na môj záujem o biológiu a chémiu to bude lekárska a prírodovedecká fakulta. Prihlášky budem posielať určite na lekársku fakultu do Brna a Prahy, no musím si ešte poriadne premyslieť, koľko prihlášok pošlem a na ktoré vysoké školy.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenka Pokrývková, Gymnázium Spišská Nová Ves

pokryvkova_web.jpgMyšlienku študovať v Českej republike som nosila v hlave už dávnejšie, a to najmä po rozhovoroch s terajšími študentmi vysokých škôl. Vybrala som si Masarykovu univerzitu v Brne najmä pre dobrú povesť, dlhodobú tradíciu, najmodernejšie vybavenie a aj pre samotné mesto. Lekársku fakultu som sa snažila vyberať si podľa neskoršieho uplatnenia na trhu práce a, samozrejme, aj na základe svojich záujmov.

Ivana Capová, Gymnázium Spišská Nová Ves

capova_web.jpgŠtudovať medicínu som sa rozhodla ešte na základnej škole v deviatom ročníku. Teraz som už v maturitnom ročníku a biológia, chémia a fyzika ma stále bavia, aj keď niekedy s nimi zvádzam neľahký boj. Výber vysokých škôl bol pre mňa osobne pomerne ľahký. Do úvahy som brala kvalitu školy, jej vybavenie, hodnotenie ako aj cenu prihlášky a možnosť odpustenia prijímacích skúšok. Po zvážení všetkých možností a prediskutovaní si ich s rodičmi rozhodla som sa poslať väčšinu prihlášok na vysoké školy v Českej republike.

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže o štúdium všeobecného lekárstva je veľký záujem, mojou poistkou bude prírodovedecká fakulta, kde by som chcela študovať biológiu a chémiu. Po roku by som to opäť určite vyskúšala na medicínu.

Martina Maťašovská , Slatvina

matasovska_web.jpgVysokú školu som si vybrala až teraz v maturitnom ročníku a bolo to celkom jednoduché. Vedela som, akým smerom sa chcem uberať, a preto stačilo vybrať len tú správnu školu. Do ruky sa mi dostal časopis Masarykovej univerzity Muni Extra a bolo rozhodnuté. Zaujal ma široký výber odborov, skvelé vybavenie univerzity, výber predmetov, zahraničná spolupráca, ale aj možnosti, ktoré Brno študentom ponúka. Počas nasledujúcich mesiacov som zháňala informácie a porovnávala som Fakultu sociálnych štúdií na Masarykovej univerzite s ponukou na Slovensku. A Brno vyhralo.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Ak by sa robili ďalšie kompromisy, Krajčí je ochotný odstúpiť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Peter Tkačenko

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Komentár Petra Schutza

Antisystémový recidivista Pellegrini

Matovič je najväčší problém súčasnosti, no demokraciu neohrozuje.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Na Oxford či Cambridge už len so študentským vízom

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

Ekonomická univerzita v Bratislave
Ilustračné foto
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.