Životopis s praxou viac zaujme, nie každému pomôže prax rovnako

Ak chce absolvent nájsť prácu, je preňho veľmi podstatné, či má prax. Napríklad či brigádoval alebo pracoval počas školy. Práve takých ľudí totiž firmy vyhľadávajú viac, ukazujú údaje portálu Profesia.sk.

(Zdroj: FOTOLIA)

„Ak má absolvent prax, prezrie si jeho životopis viac zamestnávateľov. Najmä prax pomáha v záujme zamestnávateľov pri zamestnávaní absolventov informatických smerov. Sú na trhu najžiadanejší aj v prípade, že prax majú alebo nemajú, no tí s praxou sú na tom rozhodne najlepšie,“ povedala hovorkyňa Profesia.sk Marcela Glevická.

Takmer tri štvrtiny absolventov uvádzajú, že nejakú prax majú. Ich životopisy si v priemere pozrie takmer 3,5 firmy. O ostatnú štvrtinu, ktorá prax neuviedla, je menší záujem – životopis si pozrie 2,7 zamestnávateľa.

Prečítajte si tiež:Absolventi čakajú vyššie platyČítajte

Najviac prax v životopisoch podľa Profesie.sk uvádzajú absolventi odborov šport a ekonómia. Ide o vyše 80 percent životopisov. Na opačnom konci sú absolventi technologických a prírodovedných odborov – len niečo vyše 60 percent.

Pod 70 percent sa nachádzajú aj informatika, stavebníctvo, strojárstvo, pedagogika a umenie.

Nie je to však tak, že prax pomáha všetkým rovnako. Napríklad ak má informatik prax, pomôže mu viac ako právnikom. Vidieť to na počte prezretí životopisu.

Ak informatik uvedie, že má prax – pozrie si jeho životopis vyše 6 firiem. Ak ju neuvedie, nepozrie si ho ani päť. Pri právnikovi je rozdiel menej zreteľný. Ak prax má, jeho životopis vidí v priemere 2,33 zamestnávateľa. Ak nie, tak 2,03.

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.

a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty zásahového tímu hovorili o zastrelení mladej medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.

Michal Wiezik
Gunnar diváka zaujíma aj vtedy, keď navonok nič významné nerobí.

V kinách je islandský film Samota.

Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.

TASR a 1 ďalší