1.Erika Kratochvílová, HR Manager, OMS, s.r.o.
Ak sa k vám hlási absolvent, aké fakty vás v životopise najviac zaujímajú?
Vzdelanie, špecializácia, brigády, práca a cestovanie, mimoškolské aktivity a jazykové znalosti.
Ktorá vysoká škola môže u vás absolventovi pomôcť získať prácu?
Slovenská technická univerzita Bratislava, Technická univerzita Košice, Trenčianska univerzita, Ekonomická univerzita.
Ktorá škola mu naopak pohorší?
(na otázku neodpovedala)
Pomôže vôbec vysoká škola pri prijatí do práce?
Áno, pomôže.
Akú váhu má vyštudovaný odbor?
Pri technických a špecializovaných pozíciách nám na vysokoškolskom, resp. odbornom vzdelaní záleží, pretože teoretické zázemie dáva základ praxi, ktorú u nás môže absolvent nadobudnúť. Na druhej strane sú pozície, ktoré môže vykonávať absolvent bez ohľadu na vyštudovaný odbor, pretože ho/ju vieme na prácu pripraviť prostredníctvom nášho adaptačného a vzdelávacieho programu.
Čo by ste poradili stredoškolákovi, aby si pri výbere vysokej školy všímal?
Reputáciu a uplatnenie absolventov v praxi, možnosť brigád a nadobúdania praktických skúseností v danom odbore už počas štúdia, možnosti výmenných pobytov v zahraničí.
Keď sa u vás hlásia absolventi do zamestnania, aké chyby robia najčastejšie?
Myslia si, že už tým, že sú majiteľmi vysokoškolského titulu, majú nárok na vyššie platové ohodnotenie a buď svoje znalosti, schopnosti a zručnosti podcenia, alebo naopak precenia. Často sa to týka najmä jazykovej vybavenosti. Taktiež gramatické a štylistické chyby v životopisoch nevrhajú pri prvom kontakte o prácu dobré svetlo na uchádzača, čo je špecifikum absolventov.
Ako veľmi zaváži prax pri prijímaní do práce?
To závisí od obsadzovanej pozície. Samozrejme, že keď obsadzujeme špecializované a manažérske pozície, prax je nevyhnutná. Od absolventov prax neočakávame, ale je veľmi dobrým signálom, keď počas štúdia nadobúdali pracovné skúsenosti aspoň na brigádach, kde mali šancu získať aké-také pracovné návyky či iné zručnosti.
Má u vás väčšiu šancu absolvent zahraničnej vysokej školy? Ktoré krajiny prinášajú pre absolventa najväčšie plus?
Oveľa viac nám záleží na tom, aby šancu dostali v prvom rade absolventi slovenských univerzít a z našej oblasti blízkych odborov. Preferenciu krajiny nemáme, keďže ale u nás pracuje množstvo zahraničných kolegov, je nevyhnutná znalosť angličtiny, ktorá je v OMS komunikačným jazykom.
Majú zamestnávatelia interes aj o študijné výsledky a študované predmety?
Keďže sme v úzkej spolupráci so školami, máme možnosť si vyberať študentov aj na základe ich výsledkov a referencií priamo od pedagógov. Nie vždy je to relevantná informácia, ktorú berieme do úvahy, oveľa viac sa pri výbere spoliehame na vlastné dojmy a výsledky našich pohovorov a testov.