Dôležité je, ako kandidát dokáže presvedčiť na pohovore

Štyroch personalistiek vo veľkých firmách sme sa spýtali, čo si u absolventov, ktorí sa u nich uchádzajú o prácu, pri pohovore všímajú predovšetkým a čo môže zásadne ovplyvniť ich prijatie

(Zdroj: FOTOLIA)
2.Lucia Groneová, HR Partner, IBM Slovakia

Ak sa k vám hlási absolvent, aké fakty vás v životopise najviac zaujímajú?

Vo všeobecnosti v životopise zameriavame pozornosť na informácie o jazykových znalostiach, dosiahnutom vzdelaní a pracovných skúsenostiach.

Ktorá vysoká škola môže u vás absolventovi pomôcť získať prácu?

Vždy treba brať do úvahy konkrétnu pozíciu, takže je to veľmi individuálne. Pri väčšine našich pozícii vyžadujeme ukončený minimálne prvý stupeň vysokoškolského štúdia, no máme otvorené aj pozície, kde nám postačuje ukončené stredoškolského vzdelanie.

Ktorá škola mu naopak pohorší?

Nedá sa zovšeobecniť, že by absolvovanie niektorej školy mohlo pohoršiť kandidátovi v rámci výberového procesu. Dôležité je skôr, ako kandidát dokáže na pohovore presvedčiť svojimi vedomosťami, jazykovými znalosťami a skúsenosťami.

Pomôže vôbec vysoká škola pri prijatí do práce?

Áno, pomôže.

Akú váhu má vyštudovaný odbor?

Opäť treba brať do úvahy konkrétnu pozíciu, o akú sa kandidát uchádza. Máme pozície, kde potrebujeme vzdelanie v určitej oblasti, napr. v prípade, že hľadáme juniorského účtovníka, vyžadujeme ekonomické vzdelanie. Na našej kariérnej stránke však uchádzač o zamestnanie pri každej pozícii nájde špecifikované požiadavky na konkrétnu pozíciu.

Čo by ste poradili stredoškolákovi, aby si pri výbere vysokej školy všímal?

Dnes už odvšadiaľ počúvame, že je prebytok absolventov vysokých škôl, no treba si zároveň uvedomiť, že nie vo všetkých oblastiach. Z tohto dôvodu je dôležité, pri rozhodovaní sa o výbere vysokej školy, brať do úvahy, nielen či ma štúdium baví, ale aj ako sa môžem v danej oblasti uplatniť.

Keď sa u vás hlásia absolventi do zamestnania, aké chyby robia najčastejšie?

Veľmi často sa stáva, že kandidáti nadhodnotia svoje vedomosti, čo sa týka jazykov. V životopise si uvedú, že ovládajú anglický jazyk na plynulej úrovni, avšak na pohovore pohoria. Preto je dôležité, aby kandidáti uvádzali pravdivé informácie. Ďalším dôvodom neúspechu býva nepripravenosť na pohovor.

Ako veľmi zaváži prax pri prijímaní do práce?

V prípade, že obsadzujeme juniorské pozície nie je prax podmienkou. Samozrejme, ak má kandidát už nejaké pracovné skúsenosti, je to vnímané ako výhoda. Akákoľvek pracovná skúsenosť, ktorú získa absolvent počas štúdia, je výhodou.

Má u vás väčšiu šancu absolvent zahraničnej vysokej školy? Ktoré krajiny prinášajú pre absolventa najväčšie plus?

Keďže sme medzinárodná spoločnosť, ktorá zamestnáva ľudí z rôznych krajín, absolventi zahraničných univerzít sú u nás vítaní. Takisto je výhodou, ak má kandidát zo Slovenska zahraničnú skúsenosť, či už ako študent, alebo pracujúci.

Majú zamestnávatelia interes aj o študijné výsledky a študované predmety?

Známky počas štúdia nie sú pre nás smerodajné, avšak to, aký postoj k štúdiu mal uchádzač, do akých aktivít sa zapájal, môže ovplyvniť finálne hodnotenie.