Niekedy absolventi ani nevedia, čo firma, do ktorej prišli na pohovor, vyrába

Štyroch personalistiek vo veľkých firmách sme sa spýtali, čo si u absolventov, ktorí sa u nich uchádzajú o prácu, pri pohovore všímajú predovšetkým a čo môže zásadne ovplyvniť ich prijatie

(Zdroj: FOTOLIA)
4.Zuzana Gajdošová, HR Manager, Kongsberg Automotive

Ak sa k vám hlási absolvent, aké fakty vás v životopise najviac zaujímajú?

Škola, odbor, téma diplomovej práce a jej uplatnenie, dôležitý je aj prvý dojem, estetická úprava, účasť na súťažiach, projektoch a pracovné skúsenosti plus konkrétny opis, čo bolo pracovnou náplňou. Dá sa z týchto vecí vyčítať ambicióznosť a snaha absolventa.

Ktorá vysoká škola môže u vás absolventovi pomôcť získať prácu?

Nedá sa to celkom takto definovať. Skôr sa zameriavame na odbor - mal by byť technického zamerania. Absolventov technicky zameraných odborov je stále obrovský nedostatok.

Ktorá škola mu naopak pohorší?

Skôr by pohoršil napríklad fakt, že žiak študoval externe a nič nebránilo tomu, aby študoval dennú formu.

Pomôže vôbec vysoká škola pri prijatí do práce?

Áno, pomôže.

Akú váhu má vyštudovaný odbor?

Veľmi vysokú.

Čo by ste poradili stredoškolákovi, aby si pri výbere vysokej školy všímal?

Aké hodnotenie má vysoká škola a ako kopíruje odbor, ktorý sa rozhoduje študovať, potreby spoločností v časovom horizonte najmenej 5 rokov. Určite stojí za zváženie aj možná prax a spolupráca vysokej školy napr. s vybranými zamestnávateľmi, stážou v cudzine a podobne.

Keď sa u vás hlásia absolventi do zamestnania, aké chyby robia najčastejšie?

Nepripravenosť na pohovor. Niekedy ani nevedia, do akej spoločnosti prišli a čo vlastne vyrába, ospravedlňujú to nasledovne: "poslal som to na veľa miest". Toto by sa naozaj nemalo stávať.

Ako veľmi zaváži prax pri prijímaní do práce?

Každá pracovná skúsenosť je skúsenosť. Určite je vždy ocenená.

Má u vás väčšiu šancu absolvent zahraničnej vysokej školy? Ktoré krajiny prinášajú pre absolventa najväčšie plus?

Absolvent zahraničnej vysokej školy má zväčša jazykový náskok, ako aj vyššiu mieru samostatnosti a nezávislosti.

Majú zamestnávatelia interes aj o študijné výsledky a študované predmety?

Pre niektorých zamestnávateľov stačí len diplom, ale je čoraz viac takých, ktorých zaujíma aj priebeh štúdia. Chcú vedieť, ktorý z predmetov absolvent vníma ako najvyššiu pridanú hodnotu jeho štúdia a prečo. Odpovede bývajú zaujímavé.