SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Čaplovič sekne študentom po prstoch. Dary už neuzná za príjem

Viacerí študenti vraj využívali "dieru" vo vyhláške o sociálnom štipendiu. Aby naň mali nárok, vydávali za príjem aj fiktívne dary.

Ministerstvo školstva pláta diery vo vyhláške o priznávaní sociálneho štipendia.Ministerstvo školstva pláta diery vo vyhláške o priznávaní sociálneho štipendia. (Zdroj: FOTOLIA)

Získať sociálne štipendium budú mať vysokoškoláci od budúceho akademického roka opäť trochu ťažšie. Najmä tí študenti, ktorí nežijú s rodičmi.

Ministerstvo školstva chce zmeniť vyhlášku o priznávaní sociálneho štipendia študentom vysokých škôl. Študenti už nebudú môcť dary vydávať za svoj príjem. Podľa ministerstva školstva túto možnosť zneužívajú.

A to tak, že sa nechajú posudzovať samostatne. Teda sa snažia preukázať, že nežijú s rodičmi a tí ich ani finančne nepodporujú. Aby sa im nezapočítavali rodičovské príjmy a teda boli braní ako sociálne odkázaní.

Sociálne štipendium nie je na polievku

Na to, aby aj ako sociálne odkázaní mali nárok na sociálne štipendium, však podľa vyhlášky musia preukázať ročný príjem, najmenej 12-násobok sumy životného minima.

Ten musia mať z dôvodu, aby mohli hradiť svoje základné výdavky ako nájom, stravu či dopravu, vysvetľuje Patrik Lučan z portálu študentskéfinancie.sk. Sociálne štipendium totiž nemá byť určené na pokrývanie základných životných potrieb, ale na zvýšené výdavky spojené so štúdiom.

Za príjem, ktorý musia preukázať, sa dnes považuje aj príjem vo forme daru. „Domnievame sa, že ide o účelové konanie, ktoré nepovažujeme za žiaduce,“ vysvetľuje hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Informácie o zneužívaní majú zo študijných oddelení vysokých škôl.

V tomto presvedčení ich podporuje fakt, že väčšina darovacích zmlúv, ktoré študenti predložili, znela na sumu 2400 eur, pričom 12-násobok sumy životného, teda minimálny príjem, ktorý musia preukázať, je dnes 2377,03 eur.

Diskriminovaní

Aj Lučan priznáva, že vykazovať príjem z darovania môže byť háklivé. „Dve osoby sa môžu kedykoľvek dohodnúť na fiktívnom darovaní vecí alebo peňazí a nik skutočne nezistí, či nešlo iba o snahu získať štipendium. Z tohto pohľadu chápem ministerstvo, ktoré sa snaží vo vyhláške zaplátať dieru,“ konštatuje Lučan.

Myslí si však, že v snahe zabrániť špekulantom získať štipendium, prídu o túto možnosť aj študenti, ktorí ho naozaj potrebujú a majú naň nárok.

Lučan okrem toho poukazuje aj ďalšiu skupinu diskriminovaných študentov. A to takých, ktorí žijú samostatne, ale majú príjem vo forme našetrených peňazí na účte alebo zo životnej poistky. Majú síce peniaze, nevedia ich však vykázať ako príjem. A keďže nemajú príjem, nemôžu žiadať o sociálne štipendium.

„Títo ľudia sú trestaní za svoju alebo rodičovskú snahu ušetriť im peniaze a použiť ich ako investíciu do vzdelania. Nejde síce o veľkú skupinu ľudí, ale nie je to prekážkou k zamysleniu sa aj nad ich situáciou a skúsiť vyriešiť tento problém,“ dodáva Lučan.

Zo zárobku odpočítajú

Študent, ktorí nežije s rodičmi, neplatia mu výživné, prípadne mu bolo výživné priznané až v čase štúdia na vysokej škole, nepoberá sociálne dávky, ale si zarába vlastnými rukami, musí preukázať oveľa vyššie príjmy, ako jeho spolužiak.

Pre účely získania sociálneho štipendia sú dnes samostatne posudzovaní tí vysokoškoláci, ktorí žijú v pestúnskej starostlivosti, alebo ktorých rodičia musia študentovi platiť súdom určené výživné.

Uznáva sa však len to, ktoré bolo uznané ešte v čase, kedy ešte nebol študentom na vysokej škole.

Zárobky odpočítavajú

"Ostatní to nemajú príliš jednoduché. Požaduje sa od nich, aby hodnoverne zdokladovali, že im rodičia neprispievajú na živobytie, že žijú oddelene od nich a že majú dostatočne vysoký príjem," vysvetľuje Patrik Lučan z portálu študentskéfinancie.sk

Dostatočne vysoký príjem u študentov, ktorí nedostávajú výživné od rodičov či sociálne dávky, ale si iba zarábajú napríklad na dohodu, musí byť za rok viac ako 5200 eur. Z tohto príjmu sa im totiž odrátava určitá suma. A to do výšky 1,2-násobku sumy životného minima (teda 2853 eur ročne).

Vyhláška o priznávaní sociálnych štipendií totiž hovorí o tom, že mesačný príjem nezaopatreného dieťaťa do výšky 1,2-násobku sumy životného minima sa za príjem nepovažuje, počíta sa teda ako nula.

Toto sa však týka zárobkov, ktoré sú predmetom dane z príjmu (uvádzajú sa v daňovom priznaní). Odpočet sumy sa netýka príjmov ako napríklad sociálne dávky, výživné od rodičov alebo invalidný dôchodok.

Kto má teda nárok na sociálne štipendium?

Príklad č. 1

Peter má:

 • Príjem z práce: 5-tisíc eur za rok - po odpočítaní sumy 2853 eur je výsledný príjem 2147 eur
 • Výživné od rodičov: 0 eur
 • Sociálne dávky: 0 eur
 • Akceptovaný príjem spolu: 2147 eur
 • Peter nesplnil podmienku dostatočného príjmu.
 • Peter by splnil podmienku ak by mal príjem z práce aspoň 5230 eur.

Príklad č. 2

Karolína má:

 • Príjem z práce: 2-tisíc eur za rok - po odpočítaní sumy 2853 eur je výsledný príjem 0 eur
 • Výživné od rodičov: 1800 eur
 • Sociálne dávky: 600 eur
 • Akceptovaný príjem spolu: 2400 eur
 • Karolína splnila podmienku dostatočného príjmu.

Príklad č. 3

Hedviga má:

 • Príjem z práce: 0 eur
 • Výživné od rodičov: 1800 eur
 • Sociálne dávky: 600 eur
 • Akceptovaný príjem spolu: 2400 eur
 • Hedviga splnila podmienku dostatočného príjmu.

Zdroj: studentskefinancie.sk

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po kedysi dominantnej záchranke Falck získala v tendri z roku 2019 najviac pozemných staníc záchranka LSE - Life Star Emergency.

Inšpektorát práce jej udelil pokutu 23-tisíc eur.


1 h
Rozhovory ZKH: Milan Krajniak.

Krajniak kritizuje aj ministra Mikulca.


a 1 ďalší 6 h
Čínska developerská spoločnosť Evergrande

Svet straší kolaps gigantickej čínskej firmy.


5 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar
Skryť Zatvoriť reklamu