SME
Utorok, 15. október, 2019 | Meniny má Terézia

Príbeh: Práca sa dá hľadať aj netradične

Nečakal, kým sa jeho vysnívaná práca objaví na niektorom pracovnom portáli, a tak dnes robí to, čo ho baví a živí. Za prácu pritom ponúkal polovičku výplaty.

Bratislavčan Kamil Aujeský má dvadsaťpäť rokov a pred dvoma rokmi sa zviditeľnil vírusovým videom, v ktorom sľuboval tomu, kto mu nájde džob, polovičku svojej prvej výplaty.

Celú vec vymyslel nielen preto, že si chcel vyskúšať inovatívny spôsob hľadanie práce, ale aj preto, že má na tele pomerne dosť tetovaní. A tak bol zvedavý, ako budú zamestnávatelia reagovať.

Videovizitku najskôr umiestnil na YouTube, odkiaľ ju presunul na svoju webovú stránku darujemvyplatu.sk, ktorú potom umiestnil na Facebooku. Za prvých šesť hodín si video pozrelo tritisíc ľudí, prišlo mu šesť pracovných ponúk.

V priebehu dvoch dní dostal ďalších dvadsať ponúk, neponáhľal sa, chcel si vybrať. Po dvoch týždňoch roztriedil tridsať ponúk od firiem a vybral si desať, ktoré ho zaujali, a začal chodiť na pohovory. Mal podmienku, plat najmenej tisíc eur.

Nikoho z tých, čo viedli s Kamilom pohovory, jeho potetovaný výzor neodradil. O pár týždňov podpísal pracovnú dohodu s digitálnou reklamnou agentúrou. Sen sa mu začal napĺňať.

A hoci chcel Kamil Aujeský splniť svoje slovo a zrieknuť sa polovičky prvej výplaty, tak ako to sľúbil vo videovizitke, zamestnávateľ s vďakou sumu odmietol.

Z kuchára špecialista

Kamil Aujeský je vyučený kuchár, ale chcel pracovať v marketingu. Ako stredoškolák brigádoval v internetovej firme, „pričuchol“ k problematike a po vyučení mu bolo jasné, že kuchárstvo nie je to pravé, čím by sa chcel živiť.

„Baví ma svet reklamy, marketingu, mám dávku kreativity, praxou som získal potrebné vedomosti, aj bez maturity a vysokej školy sa môže človek stať dobrým odborníkom,“ presviedča Aujeský.

Dnes má už nového zamestnávateľa, pracovne sa posunul do Integrovananej digitálnej agentúry, kde momentálne pracuje tím 27 špecialistov - stratégov, copywriterov a art directorov, mediálnych plánovačov, PPC špecialistov, projektových manažérov, analytikov a programátorov.

Jeho šéf Michal Teplica hovorí, že Kamilovo potetovanie je jeho súkromnou vecou. „Nemá vplyv na jeho pracovný výkon. Naopak, tento spôsob vnímam aj ako vyjadrenie osobnosti, čo je úplne v poriadku, obzvlášť v segmente, v ktorom pracujeme,“ povedal Teplica.

Vedel, čo chce robiť

Kamil Aujeský hovorí, že jeho nápad v praxi uspel preto, že tu nič podobné nebolo.

Priznáva, že na internetových diskusiách pod jeho videom sa objavili aj názory, ktoré neschvaľovali jeho potetovanie a videli ho pri hľadaní práce ako problém.

„Chcel som ľuďom ukázať, že to nie je o tetovaní, ale o tom, že musia niečo pre prácu spraviť. Tá vám nepríde len tak z ničoho nič do mailu,“ hovorí Aujeský.

S tetovaním sa nemieni tak skoro rozlúčiť, už vie, čo a kde mu pribudne na tele počas leta. Sám o sebe hovorí: „Som výrazne potetovaný a zatiaľ som nemal problém sa presadiť tam, kde som potreboval.“

Vymyslite niečo prelomové

Ak si chcete nájsť prácu kreatívnym spôsobom, nekopírujte umelo nápad, ktorý už pred vami niekto použil, radí záujemcom manažérka portálu Profesia.sk Zuzana Kaňuchová.

Zaujal vás kreatívny spôsob hľadania si práce a chceli by ste si ho vyskúšať?

Zuzana Kaňuchová, HR manažérka portálu Profesia.sk, upozorňuje, že ak chcete zaujať, musíte vymyslieť niečo prelomové. Niečo také, čo ešte pred vami nikto neurobil. Nemal by to byť umelo odkopírovaný nápad, ktorý už má svojho autora. Opakovať to isté, čo už niekto použil, nemá význam.

„Ideálne je, ak sa nápad skĺbi so schopnosťami, ktoré sa hodia na pozíciu, o ktorú sa uchádzate,“ hovorí Kaňuchová. Dodáva, že preto sa často kreatívne životopisy objavujú u ľudí, ktorí sa uchádzajú o prácu na pozíciách, kde kreativitu aj využijú.

„Vybočiť z priemeru sa určite oplatí, aby sa človek zviditeľnil oproti ostatným,“ zdôrazňuje Kaňuchová. Vraj sa o tom presviedčajú aj na pracovnom portáli. „Ak naše pracovné ponuky urobíme netradičným spôsobom, vidíme, že to funguje. Reaguje na ne viac uchádzačov, ako je na porovnateľných pozíciách bežné," povedala Kaňuchová.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Neprehliadnite tiež

Neviete, čo potrebujeme, odkazujú firmy školám

Aké zručnosti požadujú zamestnávatelia?

Odborné vysoké školy v IT pripravujú často študentov na pozície, ktoré pravdepodobne už nebudú existovať, kým túto školu skončia.

Brexit zatiaľ poplatky na univerzitách neovplyvní

Osud programu Erasmus+ v Británii je neistý.

Slovenských študentov, ktorí si dali za cieľ štúdium na Oxforde najviac zaujíma, za akých podmienok budú môcť v Anglicku študovať.

Na olympiádach sa osmelil, dnes študuje v Londýne

Miroslav Gašpárek študuje biomedicínske inžinierstvo

Miroslav Gašpárek stážoval počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva aj na súkromnej, výskumne orientovanej Stanford University v Kalifornii.

Boli ste na stáži? Pre firmu budete zaujímavejší

Zamestnávatelia sa dnes o ľudí bez praxe nebijú. Pritom pre dnešného vysokoškoláka vôbec nie je ťažké dostať sa na študijný či stážový pobyt do zahraničia. Erasmus+ už dokonca umožňuje stážovať aj absolventom.

Ilustračná fotografia