SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Koľko si zapýtať na prvom pohovore? Otázkam o plate sa nevyhnete

Ak vám ponúkajú nízky plat, nereagujte unáhlene. Dajte si pozor aj na mimiku a gestá

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – JÁN KROŠLÁK)

Onedlho vyjdú zo stredných a vysokých škôl absolventi, ktorí sa budú uchádzať o svoje prvé zamestnanie. Pri pohovore budú musieť riešiť aj platovú otázku. A práve pri nej sú mnohí neistí.

Alžbeta Pavlíková mala smolu. Na pohovore do zamestnania ju vybrali prednostne na pozíciu, na ktorú mala kvalifikáciu aj dostatok pracovných skúsenosti. Personalistka bola s jej odpoveďami spokojná až do chvíle, keď mala Alžbeta odpovedať na predstavu o svojom budúcom plate. Vtedy akoby nastal v komunikácii zlom, aj keď je Alžbeta dodnes presvedčená, že nepovedala nejakú závratnú sumu, ktorá by mala byť od veci.

Aj keď do finále postúpili tri uchádzačky, Alžbetu už na ďalšiu schôdzku nepozvali a tá je presvedčená, že dôvodom bol práve onen plat, ktorý si predstavovala.

Peniaze nemajú byť tabu

Ako sa teda vyhnúť takémuto faux pas a nepovedať sumu, ktorá je možno pre zamestnávateľa privysoká? Darina Mokráňová, riaditeľka pre stratégiu a rozvoj z personálnej spoločnosti Index Nosluš, hovorí, že peniaze nemajú byť na pohovore tabu a uchádzač má mať jasnú predstavu o svojich požiadavkách.

Podľa Jakuba Žabka z výskumno-štatistickej spoločnosti TREXIMA Bratislava by sa záujemcovia o miesto určite mali vyhnúť takým typom otázok, ktoré evokujú primárny záujem o výplatu. „Nepýtajte sa, koľko budete zarábať, dokedy budete musieť byť v práci, či firma prepláca nadčasy,“ radí Žabka.

Dodáva, že uchádzač s takými otázkami nepôsobí ako skutočne nadšený záujemca o danú prácu. Naopak, bude vyzerať ako niekto, kto sa sústredí viac na odmenu za prácu, ako na jej kvalitu.

Miroslav Dravecký, manažér prieskumu platy.sk, uchádzačov spomedzi absolventov upozorňuje, aby mali na zreteli, že platy sa na Slovensku vyjednávajú „v hrubom“. Čistá mzda sa vypočíta tak, že z hrubej mzdy sa odpočítajú odvody a daň z príjmu.

Argumentujte, rozprávajte o sebe

Dravecký hovorí, že absolventi pri dokladovaní odbornosti môžu využiť všetky pracovné skúsenosti na stážach či na brigádach.

Tie môžu preukázať ich organizačné schopnosti, schopnosti pracovať v tíme, komunikačné, vyjednávacie a ďalšie zručnosti, ktoré absolventi mohli preukázať počas štúdia, pri organizovaní, moderovaní rôznych akcií a podobne.

„Pri argumentácii je potrebné byť čo najviac konkrétny a rozprávať za seba, neodvolávať sa na prácu spolužiakov, kolegov a podobne. Ako absolventi ste na trhu práce znevýhodnení oproti tým, ktorí už majú prax, ale úplne s nepopísaným štítom naň nevstupujete,“ radí Dravecký.

Čo s nízkym platom

„Ak je podľa vás ponúkaný plat nízky, nereagujte unáhlene,“ zdôrazňuje Dravecký. Dodáva, že si treba dať pozor aj na mimiku a gestá, ktoré môžu prezradiť, čo si o ponuke myslíte. Uchádzačom odporúča, aby si vypýtali deň-dva na premyslenie.

„Ak ste urobili dobrý dojem a presvedčili personalistu, že práve vy ste tým najvhodnejším kandidátom na danú pozíciu, tak vám čas na rozmyslenie rád poskytne a môže sa stať, že pri ďalšom kontakte vám ponúkne viac,“ domnieva sa Dravecký.

Ako vyjednávať

Dohodnúť sa na plate môžete podľa šiestich osvedčených rád

1. Nikdy nehovorte „neviem, aký plat si zapýtať“ alebo „nezáleží mi na plate“. Naznačuje to napríklad to, že si neveríte.

2. Stanovte si vlastný platový cieľ, určte si minimálnu a maximálnu sumu, o ktorú budete vyjednávať. Vychádzajte pri tom z toho, aké zručnosti a vedomosti ponúkate zamestnávateľovi. Na pohovore povedzte konkrétnu sumu z tohto intervalu, ktorá nemôže byť prehnaná.

3. Zamestnávateľa nezaujíma, na čo peniaze potrebujete, ale za čo si ich zaslúžite. Nehrajte preto na city, nevyťahujte osobné problémy ani záväzky (splácanie pôžičiek, nájomného a pod).

4. Majte na pamäti, že pri vyjednávaní budete úspešní vtedy, ak budete vecní a vaše vystupovanie bude milé, príjemné.

5. Na predstavu o plate sa prvý pýta recruiter, personalista. Nie je vhodné, aby ste sa v priebehu pohovoru na výšku platu opýtali vy. Bolo by to vnímané tak, že váš jediný záujem je vytĺcť z firmy peniaze.

6. Treba jasne sformulovať, či vami uvádzaný očakávaný plat je v hrubom alebo v čistom, aby nedošlo k zbytočným nedorozumeniam.

Zdroj: platy.sk

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19 na OAIM - Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici v Galante.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 238-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 260 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

5 h
Petra Vlhová ide obrovský slalom.

Sledujte online prenos s nami.

4 h
Rusko si vybralo tvrdú silu.

Protesty spája pieseň a pocit beznádeje.

20 h

Neprehliadnite tiež

Tí, čo budú chcieť študovať o rok vo Veľkej  Británii, budú musieť siahnuť hlboko do peňaženiek.

Štúdium v Británii bude po brexite drahé

30. dec
Ekonomická univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

13. nov
Ilustračné foto

Podpísať sa dá elektronicky

10. nov
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.

Pomáhali hlavne s testovaním

10. nov