SME

Koľko si zapýtať na prvom pohovore? Otázkam o plate sa nevyhnete

Ak vám ponúkajú nízky plat, nereagujte unáhlene. Dajte si pozor aj na mimiku a gestá

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – JÁN KROŠLÁK)

Onedlho vyjdú zo stredných a vysokých škôl absolventi, ktorí sa budú uchádzať o svoje prvé zamestnanie. Pri pohovore budú musieť riešiť aj platovú otázku. A práve pri nej sú mnohí neistí.

Alžbeta Pavlíková mala smolu. Na pohovore do zamestnania ju vybrali prednostne na pozíciu, na ktorú mala kvalifikáciu aj dostatok pracovných skúsenosti. Personalistka bola s jej odpoveďami spokojná až do chvíle, keď mala Alžbeta odpovedať na predstavu o svojom budúcom plate. Vtedy akoby nastal v komunikácii zlom, aj keď je Alžbeta dodnes presvedčená, že nepovedala nejakú závratnú sumu, ktorá by mala byť od veci.

Aj keď do finále postúpili tri uchádzačky, Alžbetu už na ďalšiu schôdzku nepozvali a tá je presvedčená, že dôvodom bol práve onen plat, ktorý si predstavovala.

Peniaze nemajú byť tabu

Ako sa teda vyhnúť takémuto faux pas a nepovedať sumu, ktorá je možno pre zamestnávateľa privysoká? Darina Mokráňová, riaditeľka pre stratégiu a rozvoj z personálnej spoločnosti Index Nosluš, hovorí, že peniaze nemajú byť na pohovore tabu a uchádzač má mať jasnú predstavu o svojich požiadavkách.

Podľa Jakuba Žabka z výskumno-štatistickej spoločnosti TREXIMA Bratislava by sa záujemcovia o miesto určite mali vyhnúť takým typom otázok, ktoré evokujú primárny záujem o výplatu. „Nepýtajte sa, koľko budete zarábať, dokedy budete musieť byť v práci, či firma prepláca nadčasy,“ radí Žabka.

Dodáva, že uchádzač s takými otázkami nepôsobí ako skutočne nadšený záujemca o danú prácu. Naopak, bude vyzerať ako niekto, kto sa sústredí viac na odmenu za prácu, ako na jej kvalitu.

Miroslav Dravecký, manažér prieskumu platy.sk, uchádzačov spomedzi absolventov upozorňuje, aby mali na zreteli, že platy sa na Slovensku vyjednávajú „v hrubom“. Čistá mzda sa vypočíta tak, že z hrubej mzdy sa odpočítajú odvody a daň z príjmu.

Argumentujte, rozprávajte o sebe

Dravecký hovorí, že absolventi pri dokladovaní odbornosti môžu využiť všetky pracovné skúsenosti na stážach či na brigádach.

Tie môžu preukázať ich organizačné schopnosti, schopnosti pracovať v tíme, komunikačné, vyjednávacie a ďalšie zručnosti, ktoré absolventi mohli preukázať počas štúdia, pri organizovaní, moderovaní rôznych akcií a podobne.

„Pri argumentácii je potrebné byť čo najviac konkrétny a rozprávať za seba, neodvolávať sa na prácu spolužiakov, kolegov a podobne. Ako absolventi ste na trhu práce znevýhodnení oproti tým, ktorí už majú prax, ale úplne s nepopísaným štítom naň nevstupujete,“ radí Dravecký.

Čo s nízkym platom

„Ak je podľa vás ponúkaný plat nízky, nereagujte unáhlene,“ zdôrazňuje Dravecký. Dodáva, že si treba dať pozor aj na mimiku a gestá, ktoré môžu prezradiť, čo si o ponuke myslíte. Uchádzačom odporúča, aby si vypýtali deň-dva na premyslenie.

„Ak ste urobili dobrý dojem a presvedčili personalistu, že práve vy ste tým najvhodnejším kandidátom na danú pozíciu, tak vám čas na rozmyslenie rád poskytne a môže sa stať, že pri ďalšom kontakte vám ponúkne viac,“ domnieva sa Dravecký.

Ako vyjednávať

Dohodnúť sa na plate môžete podľa šiestich osvedčených rád

1. Nikdy nehovorte „neviem, aký plat si zapýtať“ alebo „nezáleží mi na plate“. Naznačuje to napríklad to, že si neveríte.

2. Stanovte si vlastný platový cieľ, určte si minimálnu a maximálnu sumu, o ktorú budete vyjednávať. Vychádzajte pri tom z toho, aké zručnosti a vedomosti ponúkate zamestnávateľovi. Na pohovore povedzte konkrétnu sumu z tohto intervalu, ktorá nemôže byť prehnaná.

3. Zamestnávateľa nezaujíma, na čo peniaze potrebujete, ale za čo si ich zaslúžite. Nehrajte preto na city, nevyťahujte osobné problémy ani záväzky (splácanie pôžičiek, nájomného a pod).

4. Majte na pamäti, že pri vyjednávaní budete úspešní vtedy, ak budete vecní a vaše vystupovanie bude milé, príjemné.

5. Na predstavu o plate sa prvý pýta recruiter, personalista. Nie je vhodné, aby ste sa v priebehu pohovoru na výšku platu opýtali vy. Bolo by to vnímané tak, že váš jediný záujem je vytĺcť z firmy peniaze.

6. Treba jasne sformulovať, či vami uvádzaný očakávaný plat je v hrubom alebo v čistom, aby nedošlo k zbytočným nedorozumeniam.

Zdroj: platy.sk

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu