SME

Nechajte sa na sieťach od zamestnávateľov nájsť

Bez profilu na sociálnej sieti LinkedIn pre výberových špecialistov akoby uchádzači o prácu ani neexistovali

(Zdroj: FOTOLIA)

Keď sa Martin Huba, odborník na HR, personálny konzultant a autor blogu Hľadači pokladov, na Národných dňoch kariéry záujemcov spomedzi študentov a absolventov vysokých škôl spýtal, koľkí už majú založený svoj účet na sociálnej siete LinkedIn, vyleteli hore takmer všetky ruky.

Huba, ktorý je partnerom personálno-poradenskej spoločnosti SYNERGIE a pre klientov najčastejšie obsadzuje najmä technické pozície – administrátorov, programátorov, analytikov, takúto reakciu študentov viac-menej očakával. „Aj na Slovensku sa LinkedIn postupne už stáva zdrojom hľadania schopných a kvalifikovaných ľudí z mnohých odvetví. Je skôr orientovaný na tie mladšie ročníky, ktoré sa už učia, že netreba posielať klasické životopisy,“ hovorí Huba.

SkryťVypnúť reklamu

Keď si kliknete na LinkedIn, jej timeline vychádza z formy klasického CV. „Je to dynamickejšia a interaktívnejšia forma životopisu. Hlavnou výhodou je, že tento životopis máte na jednom mieste a všetci členovia si ho môžu prečítať vždy aktuálny,“ opisuje výhody Martin Huba.

Prostredníctvom tejto sociálnej siete si však nenájdete robotnícke pozície, je určená pre profesionálov z oblasti „bielych golierov“, pre špecialistov. V prevažnej miere sú tu zaregistrovaní vysokoškoláci, no to neznamená, že by tak nemohli urobiť aj stredoškoláci.

Martin Huba filozofiu tejto sociálnej siete približuje aj takto: „Nechajte sa nájsť, je to jednoduchšie, ako keď by ste mali chodiť od zamestnávateľa k zamestnávateľovi a hľadať svoju pozíciu.“

Oplatí sa vedieť

  • Až 66 percent personalistov hľadá vhodných kandidátov na profesijnej sieti LinkedIn.

  • Dobre vyplnený profil vám môže v budúcnosti priniesť vysnívanú pracovnú pozíciu.

  • Ak ste napríklad pracovali na nejakom projekte alebo ste autorom voľne dostupnej publikácie, pridajte si ju do svojho profilu.

  • Pozitívne informácie, ktoré našli zamestnávatelia na webe, ovplyvnili ich rozhodovací proces pri nábore.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu