SME

Internetový dizajnér: Chcel som dva mesiace pracovať len za pizzu

Ako si vysokoškolák Filip Šanta splnil sen o práci v kalifornskej mekke IT biznisu.

Zo slnečnej Kalifornie sa Filip Šanta presunul do Dánska. Návrat do Silicon Valley nevylučuje, no musí si dokončiť vysokú školu.Zo slnečnej Kalifornie sa Filip Šanta presunul do Dánska. Návrat do Silicon Valley nevylučuje, no musí si dokončiť vysokú školu. (Zdroj: ARCHÍV F.Š.)

Mladý internetový dizajnér FILIP ŠANTA z Košíc sa pred dvoma rokmi zviditeľnil jedinečnou prezentáciou svojej webovej stránky. Na svojom profile budúcemu zamestnávateľovi odkázal, že bude dva mesiace pracovať len za jedlo a celkom mu postačí aj pizza. Jeho túžbou bolo dostať sa do kalifornského Silicon Valley. Upútal na seba pozornosť a prijali ho. Čo robí dnes?

Ako ako sa vám po dvoch rokoch darí u vysnívaného zamestnávateľa v Silicon Valley, v centre svetového IT diania v Kalifornii?

Už som skoro rok v Európe. Paradoxne som musel z Kalifornie po dvanástich mesiacoch odísť, lebo mi vypršala platnosť pracovných víz. Nemohol som žiadať o ďalšie, keďže nemám skončenú vysokú školu, čo je jedna z podmienok na získanie víz. V Európe som začal pracovať na vlastnom projekte so svojím spolubývajúcim z USA. Po krátkom čase sme dostali ponuku na prácu s Mortenom Lundom, dánskym IT podnikateľom a prvým investorom v Skypee, ktorú sme nemohli odmietnuť. Usadil som sa teda v Kodani a začali sme s ním pracovať na jeho novom startupe.

Vedeli ste?
Čo je to Silicon Valley
  • Je to označenie pre celú oblasť IT priemyslu v južnej časti sanfranciského zálivu v severnej Kalifornii, ktorá sa stala centrom vedeckého výskumu a priemyslu informačných technológií.
  • V meste Palo Alto sú sústredené najvýznamnejšie internetové spoločnosti ako Google, Facebook, Apple, Skype.
  • Firmy ako BMW, Nokia alebo Dell tam zase majú svoje výskumné centrá.
  • Výraz Silicon Valley prvý raz použil novinár Don Hoefler a to v roku 1971 .
Zdroj: wikipedia.org

Ako sa o vás dozvedel?

Pôvodne oslovil môjho vtedajšieho kolegu Nicca, ale hľadal aj dizajnéra, tak mu Nicco ukázal moje portfólio, ktoré sa mu páčilo, takže ma najal tiež. Následne ma nechal pracovať aj na ďalších veciach, ktoré spoluzakladal alebo v nich mal podiel. Momentálne sa však znova sústredím iba na jeden projekt v oblasti internetových platieb a distribúcií peňazí pre malé a stredné firmy, ktorý je zatiaľ iba v úplných začiatkoch, čo ma veľmi baví. Mal by som tam mať aj menší podiel a keď sa nič nezmení, o chvíľu plánujeme riešiť prvú investíciu.

Rodičom ste pri odchode do Kalifornie sľúbili že vysokoškolské štúdium, ktoré ste v Prahe prerušili v druhom ročníku, dokončíte.

Štúdium v Prahe mám stále prerušené, či sa tam ešte niekedy vrátim, ukáže čas. Momentálne som však v Kodani začal študovať dizajn a IT, máme celkom flexibilný študijný program, takže sa to dá v pohode zvládať aj popri práci. Azda raz domov ten titul donesiem.

Takže plánujete s diplomom návrat do Silicon Valley?

Nikdy neviete, kam vás život zaveje, takže si nerobím žiadne konkrétne plány. Ale áno, do Silicon Valley, respektíve San Francisca by som sa raz v budúcnosti veľmi rád vrátil, je to super miesto, no až čas ukáže kedy a akým spôsobom. Som šťastný aj v Európe, aspoň si ešte trochu užijem mladosť.

Je bežné vo svete, že dizajnéri majú patričné vzdelanie?

Nie je to pravidlo. Veľa dizajnérov svetovej úrovne, ktorých som mal šťastie stretnúť, nemá vyštudovaný dizajn alebo dokonca vôbec žiadnu školu. V tejto brandži ide skôr o portfólio a skúsenosti, ako o formálne vzdelanie. Samozrejme, teraz hovorím o grafickom dizajne a dizajne digitálnych produktov. Dizajn má veľa rôznych odvetví a neviem, ako je to inde.

Snívali ste o práci grafického dizajnéra, ale po maturite ste išli študovať ekonómiu. Ako sa zrodil ten váš sen?

Dizajn bol moje hobby, veľmi ma to bavilo a vedel som, že by som sa ním chcel živiť, lebo je to príjemná a zaujímavá práca, a navyše môžem celý deň počúvať hudbu. Namiesto práce v agentúre ma však čoraz viac lákal startupový svet, takže cieľ ísť raz pôsobiť do Silicon Valley, svetového centra technologického diania, bol takou logickou métou. Snažím sa mať tie najvyššie ambície vo všetkom, čo robím.

Prečo ste si teda pôvodne vybrali Vysokú školu ekonomickú v Prahe?

Stále som plánoval odísť študovať do iného mesta, aby som sa osamostatnil od rodičov a naučil sa postarať sám o seba. A okrem dizajnu ma stále zaujímal aj biznis a chcel som mať vlastnú firmu. Keď som sa v škole nudil, čo bolo celkom často, tak som si o tom čítal časopisy. Myslel som si, že sa dizajn naučím aj sám, ale študovať ekonomické knižky sa asi neprinútim, tak som šiel na ekonómiu, ale popri tom som stále robil menšie zákazky. Nechcel som ísť veľmi ďaleko a Praha je krásne a inšpiratívne mesto, kde som mal veľa kamarátov z domu, takže voľba bola celkom jednoduchá. Pripadal som si tam skoro ako doma. Prahu stále milujem a veľmi rád sa tam vraciam. Predtým som študoval chvíľu aj v Košiciach na Ekonomickej univerzite, lebo prvýkrát som prípravu na prijímačky do Prahy trochu podcenil.

Keď ste v roku 2012 vytvorili stránku takemetosiliconvalley.com so životopisom v internetovej podobe, doplnenom o vtipné a trefné poznámky, kde opisujete svoj sen dostať sa do Silicon Valley, životopis sa začal šíriť po celom svete a váš nápad sa pretriasal na verejnosti. Nezaskočilo vás to, keď ste sa zrazu stali hviezdou Twittera?

Nečakal som to ani vo sne a určite som bol zaskočený, keď som videl, aký to má ohlas. Skôr som dúfal, že to nebude úplná hlúposť.

Aká bola vôbec reakcia na vašu ponuku pracovať v Silicon Valley za jedlo? Kto vám odpísal ako prvý?

Oveľa väčšia, ako som dúfal. Ja som to totiž pôvodne posielal iba do jedného startupu, kde pracoval jeden z najlepších slovenských dizajnérov Michal Šimkovič, medzi dizajnérmi známy pod prezývkou musHo. On môj projekt následné tweetol a začalo sa to šíriť. Napísali mi desiatky firiem z celého sveta, dokonca aj z Arménska alebo z Afriky. Nepamätám si už presne, kto napísal ako prvý, ale viem, že prvých pár mailov nebolo od firiem zo Silicon Valley. Písali mi aj ľudia, ktorí ma nechceli najať, len mi držali palce a priali veľa šťastia. To ma veľmi potešilo.

Vám sa ozval aj šéf dizajnu v Twitteri, čo vás vraj riadne zaskočilo a chceli ste si ten mail dať zarámovať. Máte ho odložený?

Nie, nedal som si ho zarámovať, skôr som to vtedy myslel obrazne, lebo ma veľmi prekvapilo a potešilo, že môj projekt zaujal aj takéhoto človeka, ktorý sa pohyboval v dizajne už vtedy, keď som sa ja ešte len učil chodiť. Keď som vtedy uvidel jeho e–mail, myslel som si, že sa mi sníva.

Čo vás vôbec na práci v Silicon Valley tak lákalo?

Silicon Valley je centrum svetového IT diania a dizajnu. Sídlia tam najväčšie firmy, fondy rizikového kapitálu a pracujú tam veľmi talentovaní ľudia. Ja som to videl ako také NHL pre dizajnérov, plus je to v nádhernej a slnečnej Kalifornii, takže som nevidel lepšie miesto na život a získanie skúseností. Samozrejme, úspešný dizajnér môže byť stále z hocikadiaľ, lebo to, že ste v Silicon Valley, vám samo osebe nič nezaručuje. No je to veľmi príjemné miesto na prácu a život.

Pracovali ste napokon v Silicon Valley za jedlo, konkrétne za pizzu?

Nakoniec nie. Práca za jedlo je vraj v USA považovaná za otrokárstvo, čo som predtým nevedel. Naopak, Nitro ku mne bolo veľmi veľkorysé. Dostal som plat, ktorý mi v pohode pokryl náklady na život, a k tomu som dostal 5000 dolárov na presťahovanie, z čoho sa pokryla letenka a hotel na prvý mesiac v centre San Francisca.

Na akej pozícii ste v Silicon Valley pracovali a na čom?

Pol roka som strávil v produktovom tíme (dizajnoval som používateľské rozhrania a funkcionalitu nového produktu firmy) a pol roka v marketingovom tíme (kde sme robili rôzne marketingové materiály, kampane a webovéstránky pre naše produkty). Oficiálne som začal ako stážista, a potom som bol povýšený na plnohodnotného dizajnéra.

Ako vyzeral váš pracovný deň?

Asi taká startupová klasika. Ráno rýchla porada s tímom o tom, čo sa bude robiť v ten deň, potom práca a pomedzi to kávičky a pingpong.

Aké tam majú ľudia pracovné podmienky?

Výborné. Keďže je po dizajnéroch a developeroch momentálne väčší dopyt ako ponuka, firmy si snažia dobrých ľudí udržať za každú cenu. Napríklad v našej firme Nitro sme mali troch ľudí, ktorí sa starali čisto o benefity a o to, aby sa zamestnanci mali dobre. Vo firmách ako Facebook alebo Google to prechádza ešte do väčších extrémov (v dobrom). Firmy vedia, že keď sa k vám nebudú správať dobre, o poschodie vyššie pravdepodobne hľadajú človeka, čo vie robiť to, čo vy.

Splnili ste si teda sen a odštartovalo vás to?

Určite. Otvorilo mi to svet, o ktorom sa mi predtým ani nesnívalo.

Zopakovali by ste ten nápad so stránkou?

Hneď, ani sekundu som to zatiaľ neľutoval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty zásahového tímu hovorili o zastrelení mladej medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Gunnar diváka zaujíma aj vtedy, keď navonok nič významné nerobí.

V kinách je islandský film Samota.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu