SME
Utorok, 15. október, 2019 | Meniny má Terézia

Video? Facebook? Školy lákajú študentov rôzne

Videá na Youtube alebo aspoň facebookové profily majú aj slovenské univerzity. Propagujú na nich svoju školu, ale aj aktivity pre študentov rôznych komerčných firiem

(Zdroj: SITA/AP)

Nebuď bábovka – neboj sa techniky. Aj takto sa rozhodla Slovenská technická univerzita v Bratislave prilákať stredoškolákov na štúdium. Video, ktoré sa snaží ukázať záujemcom o štúdium na vysokej škole z vtipnejšieho uhla pohľadu, zavesila univerzita na youtube.com začiatkom októbra. Má už viac ako 26-tisíc kliknutí.

Reakcie na video sú rôzne. Kritika sa zniesla hlavne na text piesne. „Prvýkrát som videl video bez zvuku a myslel si, že je to super. Potom som zapol zvuk,“ aj takýto komentár sa objavil pod videom. Podobných je viacero.

Sú však aj pozitívne reakcie: „Náhodou je to celkom milé. Jasné, má to trápne pasáže, ale to je skrátka čaro amatérskych videí. Inak speváčka super, text v pohode, zahrané s chuťou a byť nadaným maturantom, všetky tie experimenty a mašiny by ma hádam aj nalákali.“

„STU je najlepšou technickou vysokou školou na Slovensku so skvelou vedou. Ale takáto informácia sama osebe dnes mladých len ťažko zaujme. Sledujú sociálne siete, hľadajú zábavu a v našom klipe sa im snažíme ukázať, že štúdium techniky môže byť zábavné,“ konštatuje hovorkyňa STU Andrea Settey Hajdúchová.

Radšej seriózne

STU sa inšpirovala videom, ktoré pred rokom zverejnila VUT (Vysoké učení technické) v Brne. Za rok si video pozrelo viac ako 700-tisíc ľudí. A objavili sa aj takéto komentáre: „Keď som to pred rokom videl, bolo mi hneď jasné, že chcem ísť na VUT. Teraz som na fakulte informačných technológií a fakt super. Neľutujem,“ napísal komentár študent David Novák.

Samozrejme, aj pod ich videom sa objavili negatívne komentáre, že odradili všetkých serióznych študovať na tejto vysokej škole.

Náborové videá na youtube.com majú zavesené aj iné slovenské vysoké školy. Ide však o serióznejšiu prezentáciu svojej histórie či výsledkov. Prečo nejdú zábavnou cestou, objasňuje napríklad Andrea Földváryová, vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave: „Zábavné videá nesporne dokážu upútať pozornosť, nepredpokladáme však, že na ich základe by sa maturant rozhodol pre výber vysokej školy či konkrétneho študijného programu.“

Univerzita Komenského zavesila svoje video vo februári tohto roka, pozrelo si ho o čosi viac ako tritisíc ľudí.

Informácie na Facebooku

Ak nie cez Youtube videá, tak mnohé univerzity komunikujú cez sociálne siete. Viaceré majú facebookový profil. Uverejňujú na nich napríklad aj také informácie pre študentov, ako sú termíny imatrikulácií či promócií. „Šírenie informácií takouto formou považujeme za celkom prirodzené v dnešnej elektronickej ére,“ hovorí Daniel Pella, poverený výkonom funkcie dekana Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Niektoré školy, ako napríklad Ekonomická univerzita v Bratislave uverejňuje na svojom profile aj rôzne projekty súkromných firiem, v ktorých ponúkajú napríklad možnosť zúčastniť sa na stáži v zahraničí. Ale napríklad aj možnosť dobitia si kreditu na stravovanie zadarmo cez bankovú mobilnú aplikáciu.

Problémom však pri facebookových profiloch môže byť to, že ak nepoznáte presný názov, môžete sa dostať na úplne iný profil, ktorý sa tvári ako oficiálny univerzitný.

Prečítajte si tiež:Chcela skúsiť Cambridge, dnes tam študuje informatikuČítajte 

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Neprehliadnite tiež

Neviete, čo potrebujeme, odkazujú firmy školám

Aké zručnosti požadujú zamestnávatelia?

Odborné vysoké školy v IT pripravujú často študentov na pozície, ktoré pravdepodobne už nebudú existovať, kým túto školu skončia.

Brexit zatiaľ poplatky na univerzitách neovplyvní

Osud programu Erasmus+ v Británii je neistý.

Slovenských študentov, ktorí si dali za cieľ štúdium na Oxforde najviac zaujíma, za akých podmienok budú môcť v Anglicku študovať.

Na olympiádach sa osmelil, dnes študuje v Londýne

Miroslav Gašpárek študuje biomedicínske inžinierstvo

Miroslav Gašpárek stážoval počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva aj na súkromnej, výskumne orientovanej Stanford University v Kalifornii.

Boli ste na stáži? Pre firmu budete zaujímavejší

Zamestnávatelia sa dnes o ľudí bez praxe nebijú. Pritom pre dnešného vysokoškoláka vôbec nie je ťažké dostať sa na študijný či stážový pobyt do zahraničia. Erasmus+ už dokonca umožňuje stážovať aj absolventom.

Ilustračná fotografia