SME
Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Video? Facebook? Školy lákajú študentov rôzne

Videá na Youtube alebo aspoň facebookové profily majú aj slovenské univerzity. Propagujú na nich svoju školu, ale aj aktivity pre študentov rôznych komerčných firiem

(Zdroj: SITA/AP)

Nebuď bábovka – neboj sa techniky. Aj takto sa rozhodla Slovenská technická univerzita v Bratislave prilákať stredoškolákov na štúdium. Video, ktoré sa snaží ukázať záujemcom o štúdium na vysokej škole z vtipnejšieho uhla pohľadu, zavesila univerzita na youtube.com začiatkom októbra. Má už viac ako 26-tisíc kliknutí.

Reakcie na video sú rôzne. Kritika sa zniesla hlavne na text piesne. „Prvýkrát som videl video bez zvuku a myslel si, že je to super. Potom som zapol zvuk,“ aj takýto komentár sa objavil pod videom. Podobných je viacero.

Skryť Vypnúť reklamu

Sú však aj pozitívne reakcie: „Náhodou je to celkom milé. Jasné, má to trápne pasáže, ale to je skrátka čaro amatérskych videí. Inak speváčka super, text v pohode, zahrané s chuťou a byť nadaným maturantom, všetky tie experimenty a mašiny by ma hádam aj nalákali.“

„STU je najlepšou technickou vysokou školou na Slovensku so skvelou vedou. Ale takáto informácia sama osebe dnes mladých len ťažko zaujme. Sledujú sociálne siete, hľadajú zábavu a v našom klipe sa im snažíme ukázať, že štúdium techniky môže byť zábavné,“ konštatuje hovorkyňa STU Andrea Settey Hajdúchová.

Radšej seriózne

STU sa inšpirovala videom, ktoré pred rokom zverejnila VUT (Vysoké učení technické) v Brne. Za rok si video pozrelo viac ako 700-tisíc ľudí. A objavili sa aj takéto komentáre: „Keď som to pred rokom videl, bolo mi hneď jasné, že chcem ísť na VUT. Teraz som na fakulte informačných technológií a fakt super. Neľutujem,“ napísal komentár študent David Novák.

Skryť Vypnúť reklamu

Samozrejme, aj pod ich videom sa objavili negatívne komentáre, že odradili všetkých serióznych študovať na tejto vysokej škole.

Náborové videá na youtube.com majú zavesené aj iné slovenské vysoké školy. Ide však o serióznejšiu prezentáciu svojej histórie či výsledkov. Prečo nejdú zábavnou cestou, objasňuje napríklad Andrea Földváryová, vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave: „Zábavné videá nesporne dokážu upútať pozornosť, nepredpokladáme však, že na ich základe by sa maturant rozhodol pre výber vysokej školy či konkrétneho študijného programu.“

Univerzita Komenského zavesila svoje video vo februári tohto roka, pozrelo si ho o čosi viac ako tritisíc ľudí.

Informácie na Facebooku

Ak nie cez Youtube videá, tak mnohé univerzity komunikujú cez sociálne siete. Viaceré majú facebookový profil. Uverejňujú na nich napríklad aj také informácie pre študentov, ako sú termíny imatrikulácií či promócií. „Šírenie informácií takouto formou považujeme za celkom prirodzené v dnešnej elektronickej ére,“ hovorí Daniel Pella, poverený výkonom funkcie dekana Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektoré školy, ako napríklad Ekonomická univerzita v Bratislave uverejňuje na svojom profile aj rôzne projekty súkromných firiem, v ktorých ponúkajú napríklad možnosť zúčastniť sa na stáži v zahraničí. Ale napríklad aj možnosť dobitia si kreditu na stravovanie zadarmo cez bankovú mobilnú aplikáciu.

Problémom však pri facebookových profiloch môže byť to, že ak nepoznáte presný názov, môžete sa dostať na úplne iný profil, ktorý sa tvári ako oficiálny univerzitný.

Prečítajte si tiež:Chcela skúsiť Cambridge, dnes tam študuje informatikuČítajte 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezident Andrej Kiska.

Ukážka z knihy Andreja Kisku Prezident - Dvadsať dní na prežitie exkluzívne v denníku SME.


Andrej Kiska a 1 ďalší 45m
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako postupovalo vyšetrovanie NAKA.


a 2 ďalší 1 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar
Skryť Zatvoriť reklamu