SME

Stredoškolská šéfredaktorka uverila viac Brnu ako Bratislave

V Brne študujú žurnalistiku Košičania, Popradčania, Prešovčania, Zvolenčania aj Bratislavčania. Každý študent, ktorý nemá trvalé bydlisko v Brne, má nárok na takzvané ubytovacie štipendium.

(Zdroj: ARCHÍV A. O.)

Annamária Ondrejková maturovala na Gymnáziu v Považskej Bystrici a už vtedy jej to „písalo“. Ako šéfredaktorka stredoškolského časopisu Rozhľad zbierala so spolužiakmi ceny na súťažiach stredoškolských časopisov. Asi len málokto pochyboval, že budúcnosť nespojí so žurnalistikou.

Prihlášku na vysokoškolské štúdium si však neposlala na žiadnu vysokú školu na Slovensku, namierila si to na Fakultu sociálnych štúdii Masarykovej univerzity v Brne. Dnes je v druhom ročníku katedry mediálnych štúdií a žurnalistiky a „píše“ jej to čoraz lepšie. Jej príspevky si študenti môžu prečítať v študentskom časopise Halas, ktorý vychádza na fakulte, ale aj na portáli Munimedia.cz, ktorý vznikol predovšetkým ako platforma pre cvičné študentské médiá pripravujúce študentov na prax.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si tiež:Chcela skúsiť Cambridge, dnes tam študuje informatikuČítajte 

Prečo Brno? Pre kvalitu

Ak by sa Annamária rozhodla pre štúdium v Bratislave, mala by to z domu v Považskej Bystrici rovnako ďaleko ako do Brna. Ibaže moravská metropola s Masarykovou univerzitou ju lákali vidinou kvalitnejšieho štúdia.

Hovorí, že predstavy o štúdiu žurnalistiky sa jej naozaj v Brne naplnili. V týchto dňoch sa stala napríklad členkou tímu študentov z Masarykovej univerzity, ktorí prešli výberovým konaním a zúčastnia sa na kurze investigatívnej žurnalistiky. Ten už tretíkrát pre študentov zorganizovalo České centrum pre investigatívnu žurnalistiku. Pod vedením prideleného mentora bude Annamária a jej tri spolužiačky z tímu „Niejenámtojedno“ pracovať na investigatívnom článku z oblasti zdravotníctva.

Študentka Ondrejková hovorí, že práve pre takéto inovatívne prístupy výučby žurnalistiky si zvolila Brno. Na kurze ich budú učiť nielen to, ako majú lepšie písať, ale hlavne si zlepšia schopnosti vo vyhľadávaní a spracovávaní informácií.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to škola mnohých možností, môžem sa profilovať na všetky typy médií. Navyše mám oveľa väčší kultúrny a politický rozhľad, ako keby som bola doma,“ hovorí Ondrejková.

Dodáva, že novinárčina by podľa nej nemala byť len o gramatike a predložkových väzbách, ako sa ich snažili presvedčiť na novinárskej súťaži stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero vo Zvolene.

Ubytovacie štipendium

Ondrejkovej rodičov stojí dcérino štúdium v Brne približne 220 eur mesačne.

Annamária nebýva v internáte, ale v centre Brna na priváte, platí zaň mesačne približne 105 eur (podľa kurzu). Do menzy chodí len občas, tak dvakrát do týždňa, varí si radšej doma, čo ju vyjde približne na 1000 českých korún (asi 36 eur). Spiatočná cesta domov a späť ju vychádza na 16 eur, absolvuje ju dvakrát za mesiac.

SkryťVypnúť reklamu

„Škola nám raz za semester vypláca takzvané ubytovacie štipendium, asi 2900 Kč - čiže mám aspoň na zaplatenie jedného nájmu,“ hovorí Annamária. Na toto štipendium má nárok každý študent, ktorý nemá trvalý pobyt v Brne.

Nevýhodou je, že Slováci nemôžu v Česku poberať sociálne štipendium, pretože tam nemajú trvalé bydlisko.

Internáty sú drahšie

Ak by Annamária bývala v internáte, zaplatila by v Brne oveľa viac ako v Bratislave. Ceny najlacnejších internátov sa pohybujú od 1500 Kč na mesiac (Nám. míru a Klácelova), najdrahšie od 3500 Kč (Vinařská). Závisí to od počtu ubytovaných v izbe.

Práve toto je dôvod, prečo veľa študentov radšej býva na privátoch.

Text bol uverejnený v prílohe denníka SME Vysoké školy - Bedeker dňa 19. 11. 2014.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu