Chcete získať dobrú prácu? Využite zahraničnú stáž

Študenti, ktorí absolvovali zahraničnú stáž cez program Erazmus, sa na trhu práce uplatnili oveľa skôr ako ich spolužiaci

(Zdroj: ARCHÍV S.B.)

Vysokoškoláci, ktorí absolvovali študijný pobyt Erazmus, hovoria, že mesiace strávené v zahraničí ich obohatili o študijné aj ľudské skúsenosti. Zlepšili sa v jazykoch, spoznali systém štúdia na iných univerzitách.

1011245_3779397380674_236516321_n.jpgSilvia Bizubová je študentkou európskych štúdií na fakulte sociálnych a ekonomických vied. V minulom akademickom roku sa ako tretiačka zúčastnila na zahraničnej stáži cez program Erazmus v Istanbule.

„Do Istanbulu som išla z mojej fakulty sama a ocitla som sa v skupinke neznámych ľudí z iných krajín. To pokladám za vynikajúce podmienky pre každého študenta k osamostatneniu sa. Za takýchto podmienok som sa mohla spoľahnúť len sama na seba a vyskúšať si, ako riešiť zložité situácie, naučiť sa čo najviac a spoznávať rozmanitosť kultúr cez rôznorodú spoločnosť,“ spomína po niekoľkých mesiacoch.

Väčší priestor na diskusiu

Na istanbulskej Kültür univerzite študovala odbor medzinárodné vzťahy a ponuka predmetov sa na hostiteľskej univerzite približne zhodovala s ponukou doma, preto jej po návrate uznali všetky vybrané predmety – medzinárodné organizácie, komparatívne politické systémy, politika Turecka, medzinárodné vzťahy, súčasné globálne problémy.

Prístup výučby domácej a hostiteľskej univerzity sa veľmi neodlišoval, výhodou bol nižší počet študentov na jednotlivých predmetoch, čo poskytovalo väčší priestor na diskusiu s profesormi s bohatými pracovnými skúsenosťami z OSN, NATO alebo think-tankov konkrétne GPoT. „Práve intenzívnejšia diskusia mi pomohla stať sa aktívnejšou a smelšou v komunikácii,“ hovorí Silvia.

Zlepšenie v komunikácii

Silvia Bizubová svoj študijný pobyt v Istanbule pokladá za veľký prínos vo svojom živote.

„Keďže som v danom semestri bola na univerzite jedinou študentkou zo Slovenska a komunikovala som výlučne v angličtine, zlepšila som si svoje komunikačné schopnosti. Navyše, ako študentka záverečného ročníka som túto skúsenosť využila a začala som písať bakalársku prácu na tému Turecko a Európska únia,“ povedala Bizubová.

Získala nielen nové vedomosti zo svojho odboru, ale spoznala kultúru a históriu Turecka a začala sa dokonca učiť turecký jazyk.

„Tým, že som sa ocitla v neznámom prostredí, obklopená rôznymi ľuďmi, mala som možnosť reagovať na rôzne situácie a vyskúšať si svoje schopnosti a vôľu. Pomohlo mi to byť dnes tolerantnejšou a rozhľadenejšou osobou,“ vyznáva sa Silvia.

Angličtina aj skúsenosti zo zahraničia

Silvia dnes pracuje pre medzinárodnú spoločnosť. Hovorí, že práve skúsenosti zo zahraničia a dobrá angličtina, ktorú dnes zamestnávatelia považujú za samozrejmosť, jej pomohli k miestu.

„Odporúčam absolvovať pobyt v zahraničí aj iným študentom. Myslím si, že po Erazme sa študent vracia domov ako nový človek, s novými vedomosťami, známosťami, skúsenosťami a hodnotami. Určite, nie všetko je počas štúdia v zahraničí jednoduché, ale skúsenosť, ktorú Erazmus program prináša, je prínosom do života človeka, z ktorej čerpá ešte dlhú dobu a nesie si úžasné spomienky na celý život,“ hovorí Bizubová.

Získali sme, hovoria strojári

Ján Bucala zo Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity strávil v letnom semestri akademického roku 2013/2014 tri mesiace na Hochschule Magdeburg-Stendal v Nemecku.

V skúsenostiach, o ktoré sa delí na fakultnej stránke so spolužiakmi, píše, že pôvodne si neplánoval podávať prihlášku na Erazmus, a za to, že tak urobil, môže vlastne jeho spolužiak, ktorý chcel ísť pôvodne do Írska.

Potom sa tejto myšlienky chytil aj Jano Bucala a dnes je veľmi rád, že sa rozhodol absolvovať študijný pobyt práve v Nemecku. „Zlepšil som sa v angličtine a postupne som začal oprašovať aj moju biednu nemčinu, ktorú som predtým nepoužíval sedem rokov. Mladá generácia ovládala angličtinu na veľmi dobrej úrovni, ako aj veľa zamestnancov na univerzite, a teda nebol problém sa dorozumievať v tomto jazyku,“ povedal Bucala.

Stráviť pár mesiacov mimo Slovenska jednoznačne odporúča každému študentovi aj ďalší strojár Marek Šumec, ktorý absolvoval päť mesačný pobyt na Universidade do Porto v Portugalsku.

Strojnícka fakulta (FEUP) bola väčšia, než predpokladal a vysokokvalifikovaní učitelia posunuli úroveň štúdia, ktorá rozšírila jeho vedomosti a naučil sa veľa nového.

„Erazmus bolo moje najlepšie rozhodnutie v živote. Človek spozná nových ľudí, novú kultúru, získa iný pohľad na svet, zlepší si jazykové skúsenosti a naučí sa niečo nové. Počas pobytu som precestoval takmer celé Portugalsko, navštívil som národný futbalový štadión, zažil som Madeiru a mnoho iného,“ spomína Šumec. Dokonca si chcel pobyt predĺžiť na celý akademický rok, lebo Portugalsko za to stojí, ale nakoniec ostal pri piatich mesiacoch, na ktoré nikdy nezabudne.

Prečítajte si tiež:Chcela skúsiť Cambridge, dnes tam študuje informatiku

Text bol uverejnený v prílohe denníka SME Vysoké školy - Bedeker dňa 19. 11. 2014.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Hlavné správy zo Sme.sk

PÍŠE IVAN MIKLOŠ

Nepobúrila vás Serenina karikatúra? Asi ste normálni

Politická korektnosť je ohrozením slobody.

Dnes Píše Matúš Ritomský

Keď Ivan Mikloš stráca cit pre mieru

Naozaj nás Čaputová a Štefunko ohrozujú rovnako ako Kotleba?

PRIMÁR

Ochrnutí pacienti kráčajú, pomohla im stimulácia elektrinou

Terapia mala pôvodne brániť bolesti.

KOŠICE KORZÁR

Rómky zlákali do Británie. Nútili ich k prostitúcii a predávali Pakistancom

Kšefty s nevestami vynášali aj 3000 eur.

Neprehliadnite tiež

Na Oxford a Cambridge sa treba hlásiť už v októbri

Chceli by ste skúsiť štúdium v zahraničí? Prihlášky ešte prijímajú v Holandsku aj vo Veľkej Británii

Vysokoškolský titul väčšinou zaručí vyšší plat

Napätá situácia na trhu práce mení správanie zamestnávateľov. Teórie, že asistentka musí mať vysokú školu a ovládať aspoň dve reči, už neplatia.

Erasmus: V zime študovala v Anglicku, v lete v Portugalsku

Študentka žurnalistiky Dominika Buková stihla v rámci Erasmu študovať v dvoch krajinách. Ak sa to dá, stačí to dobre naplánovať, vraví.

Život vedca je jedno veľké dobrodružstvo

Po desiatich rokoch strávených na zahraničných vedeckých pracoviskách sa v januári tohto roka vrátila domov fyzička MARIANNA DERZSI.

Papier je na ústupe, informácie sú v e-knihách

Niektoré univerzitné knižnice pripomínajú detskú izbu. Okrem kníh v nich študenti nájdu pracovné stoly, počítače, ale aj tulivaky, do ktorých si môžu ľahnúť a začítať sa do knihy.