SME

Dary neuznávajú, získať sociálne štipendium je opäť ťažšie

Študenti musia dokladovať príjem, aby mali nárok na sociálne štipendium. Aby sa zabránilo zneužívaniu, dary sa po novom do príjmov nezapočítavajú.

(Zdroj: FOTOLIA)

Nárok na štipendium má študent, ak sa príjem rodiny pohybuje okolo súm životného minima na všetky posudzované osoby. Okrem toho treba splniť aj ďalšie podmienky.

Mnohí študenti sa snažia, aby boli posudzovaní samostatne. V takom prípade však musia oni sami preukázať, že majú dostatočný príjem na svoje živobytie. Ešte pred pár mesiacmi sa do tohto príjmu zaratávali aj dary. Pred pol rokom sa obmedzila možnosť zahŕňať dary do príjmov študentov. Ministerstvo školstva tým chcelo zabrániť zneužívaniu systému sociálnych štipendií. Podľa PATRIKA LUČANA z portálu Študentskéfinancie.sk tým síce eliminujú špekulantov, ale obmedzia aj poctivých študentov.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo je nevyhnutné, aby študent žijúci samostatne musel dokazovať príjem aspoň vo výške 12-násobku životného minima?

Je pochopiteľné, že študent, ktorý tvrdí, že ho rodičia nepodporujú a nežije s nimi v spoločnej domácnosti, musí mať nejaký finančný príjem. Otázka znie, ako by inak mohol hradiť svoje základné výdavky ako nájom, stravu, dopravu. Sociálne štipendium je určené hlavne na úhradu nákladov, ktoré študentom vznikajú z dôvodu štúdia na vysokej škole, nejde teda o sociálnu dávku, ktorá má hradiť nevyhnutné životné náklady človeka, tak ako ju poskytuje štát prostredníctvom úradov práce a sociálnych vecí. Preto, každý študent, ktorý žiada, aby pri výpočte sociálneho štipendia neboli posudzovaní aj jeho rodičia, musí dokázať, že základné životné potreby v priebehu roka si dokáže hradiť z vlastného príjmu, preto ten príjem vo výške 12-násobku životného minima. Jediný problém, ktorý pri tomto ustanovení vidím, je v prípade ľudí, ktorí síce aktuálne nemajú žiadny príjem, majú však našetrené peniaze na účte alebo zo životnej poistky a z nich financujú svoje náklady počas svojho štúdia. Títo ľudia sú diskriminovaní, pretože sú trestaní za svoju (alebo rodičovskú) snahu ušetriť peniaze a v budúcnosti ich použiť ako investíciu do vzdelania. Nejde síce o veľkú skupinu ľudí, ale to nie je prekážkou na zamyslenie sa aj nad ich situáciou a skúsiť vyriešiť tento problém.

SkryťVypnúť reklamu

Je ťažké obísť požiadavky na získanie sociálneho štipendia, ako je napríklad výška príjmu, respektíve dosiahnuť, aby bol študent posudzovaný samostatne? Aké doklady na samostatné posudzovanie sú zvyčajne nevyhnutné?

Samostatne sú posudzovaní napríklad tí študenti, ktorí žijú v pestúnskej starostlivosti, alebo ktorých rodičia musia študentovi platiť súdom určené výživné, a to od obdobia, keď ešte nebol študentom na vysokej škole. Ostatní to nemajú veľmi jednoduché. Požaduje sa od nich, aby hodnoverne zdokladovali, že rodičia im neprispievajú na živobytie, že žijú oddelene od nich a že majú dostatočne vysoký príjem (dostatočný príjem sa študentovi vypočíta individuálne, môže ísť až o sumu približne 5-tisíc eur ročne). Každý prípad sa posudzuje individuálne a vyhláška taxatívne neurčuje, aké doklady musí študent priniesť, aby bola jeho situácia uznaná pre samostatné posudzovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo školstva zamedzilo, aby boli dary brané ako príjem. Bude sa podľa vás dať obísť ešte nejakým spôsobom vyhláška na získanie štipendia?

Dary sú pomerne háklivá vec, pretože dve osoby sa kedykoľvek môžu dohodnúť na fiktívnom darovaní veci alebo peňazí a nik skutočne nezistí, či nešlo iba o snahu získať štipendium. Z tohto pohľadu chápem ministerstvo, ktoré vyhláške plátalo túto dieru. Sťaží to obchádzanie podmienok na získanie štipendia, nezamedzí to však úplne. Snahou je však eliminovať množstvo takýchto špekulantov na minimum. Smola je však v tom, že zásluhou týchto špekulantov sa ocitnú v nevýhode študenti, ktorí by na štipendium mali mať nárok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu