SME

Pýtate sa: Mám alebo nemám nárok na sociálne štipendium

Je rozdiel, či študujete na tej istej škole rovnaký odbor alebo iný odbor. Môže to mať vplyv na nárok na štipendium, vysvetľuje Patrik Lučan z portálu studentskefinancie.sk

(Zdroj: FOTOLIA)

Počas štúdia na bakalárskom stupni vysokej školy som prvom aj druhom ročníku poberal sociálne štipendium. Na konci druhého ročníka ma vylúčili.

Od nového akademického roka som opäť začal študovať na rovnakej vysokej škole v prvom ročníku. Chcel s požiadať o sociálne štipendium aj tento rok.

Oznámili mi, že ako študent, ktorý je opäť evidovaný a zapísaný do prvého ročníka, nemám na podanie žiadosti nárok, pretože už som prvý ročník na tejto univerzite študoval.

Prečítal som si, že ako študent bakalárskeho štúdia mám nárok poberať sociálne štipendium tri roky. Ako to teda je?

SkryťVypnúť reklamu

Ak študent nastúpil na štúdium toho istého študijného odboru, dalo by sa povedať, že "opakuje ročník". Vyhláška nepozná pojem "opakovanie ročníka" a preto takýchto študentov posudzuje ako by plynule pokračovali v štúdiu.

Problém nastane až vo vyšších ročníkoch, kedy študent študuje odbor dlhšie, ako je štandardná dĺžka štúdia. Bakalárske štúdium trvá bežne tri roky. Študent, ktorý sa pýta, študuje tretí rok, teda ešte neprekročil štandardnú dĺžku štúdia a preto počas tohto akademického roka môže požiadať o štipendium.

V nasledujúcich rokoch bakalárskeho štúdia však už nárok na štipendium nebude mať z dôvodu prekročenia štandardnej dĺžky štúdia. O štipendium sa bude môcť potom uchádzať až v magisterskom štúdiu.

Študent vo svojej otázke spomína, že nastúpil do prvého ročníka. Je preto možné, že študuje iný študijný odbor. V tomto prípade nemá nárok na štipendium počas ďalšieho štúdia v 1. a 2. ročníku bakalárskeho štúdia. Nárok získa až keď bude v 3. ročníku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu