Nikola Hrnčiarová má od jesene minulého roka francúzskych spolužiakov. Prvý ročník magisterského štúdia na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského sa totiž rozhodla cez výmenný program Erazmus absolvovať v škole Sciences PO Bordeaux vo Francúzsku.
Maturantka Gymnázia v Liptovskom Hrádku ovláda angličtinu aj francúzštinu a o tom, že jazykové znalosti v budúcnosti využije, mala jasnú predstavu ešte skôr, ako ju prijali na bratislavskú univerzitu.
„Som taký typ človeka, čo sa snaží využívať čo najviac možností, ktoré vysoká škola ponúka. Už pred nástupom na univerzitu som si vyberala krajinu, do ktorej by som chcela prostredníctvom výmenného pobytu vycestovať,“ hovorí Nikola.
Špičková škola
Študent, ktorý chce vycestovať na pobyt v rámci programu Erazmus, potrebuje splniť niekoľko kritérií. V motivačnom liste musí presvedčiť zodpovednú osobu univerzity, o ktorú má záujem, prečo by ho mali prijať. „Na ústnych pohovoroch ich bolo treba zase presvedčiť o jazykových znalostiach, ale aj o motivácii študovať v Bordeaux,“ vysvetľuje Nikola.
No a keďže Nikol všetko splnila, mohla baliť kufre. Bordeaux si vybrala pre jeho bohatú históriu, ale aj pre typ školy Sciences PO.
„Vo Francúzsku je ich iba desať a sú považované za veľmi prestížne. Sú určené ľuďom, ktorí sa chcú stať politikmi či pracovníkmi vo verejnej správe,“ ozrejmuje svoj výber Nikola.
Špičkovosť školy pocítila na vlastnej koži hneď počas prvého semestra v štýle výučby jednotlivých predmetov. „Študujem medzinárodné vzťahy, kde často rozoberáme najčerstvejšie informácie zo sveta, ako napríklad udalosti na Ukrajine či izraelsko-palestínsky konflikt,“ povedala Nikola.
Štúdium v zahraničí: Ako sa k cieľu dostať bez peňazíČítajte
Stala sa otvorenejšou k názorom iných
Nikola Hrnčiarová je vo Francúzsku druhý semester a za ten čas sa stihla nielen zdokonaliť v jazyku, ale aj sa stala cez nových priateľov otvorenou k rôznorodosti názorov, zvykov, pohľadov či náboženských a iných orientácií. Dodáva, že spoznala lepšie aj sama seba, svoje schopnosti a slabosti.
Od jesene precestovala veľa miest vo Francúzsku, v Španielsku aj vo Švajčiarsku, stala sa členkou vínnej asociácie, ktorá týždenne organizuje ochutnávky rôznorodých francúzskych vín a návštevy rôznych takzvaných chateaux.
Prekvapilo ju, koľko druhov športu majú študenti na výber, od ragby, cez surfovanie až po vodnú akrobatiku a francúzsky box.
Nikol sa stala členkou volejbalového klubu a hovorí, že aj vďaka nemu sa jej francúzština výrazne zlepšila. „Ocitla som sa medzi hráčkami hovoriacimi len po francúzsky, najskôr ma chytala hrôza, no teraz môžem povedať, že francúzština sa mi zlepšila najmä vďaka nim,“ hovorí Nikol. Lebo netrávia spolu čas len na ihrisku, ale aj na piknikoch či párty.
Je to pridaná hodnota
Nikol je presvedčená, že až si do životopisu raz napíše o skúsenostiach, ktoré nadobudla vďaka ročnému pobytu Erazmus na kvalitnej zahraničnej škole, ocení to aj budúci zamestnávateľ.
„Raz by som chcela žiť a pracovať v zahraničí, takže som si vyskúšala, či dokážem existovať v krajine, ktorá nie je moja materinská,“ povedala Nikol.
Chcete získať dobrú prácu? Využite zahraničnú stážČítajte
Text bol uverejnený v prílohe denníka SME - Bedeker Vysoké školy, 4. 2. 2015.