SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Štúdium v zahraničí: Litva je nám podobná

Denisa Beňová vycestovala za vedomosťami do Litvy. Prístup vyučujúcich bol iný, ako u nás. V triede boli malé skupinky vysokoškolákov a profesori chceli, aby boli aktívni.

Príchod do Litvy neznamenal pre Denisu Beňovú ekonomický ani kultúrny šok.Príchod do Litvy neznamenal pre Denisu Beňovú ekonomický ani kultúrny šok. (Zdroj: ARCHÍV D. B.)

Kým spolužiaci Denisy Beňovej vycestovali na pobyt prostredníctvom programu Erazmus už ako bakalári, ona sa odhodlala až takmer pred koncom magisterského štúdia.

„Váhala som, bála som sa najmä pocitu bezmocnosti, že budem v novej krajine, s novými ľuďmi, preč od rodiny a všetkého, čo mi dovtedy bolo známe,“ vysvetľuje Denisa.

Ako prváčka študijného programu sociálna a pracovná psychológia na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského si hovorila, že takýto študijný pobyt nie je nič pre ňu. Bránila sa myšlienke, že by mala vystúpiť zo zabehaných koľají.

Skryť Vypnúť reklamu

Potom sa však v jej živote isté veci pomenili a zmenila názor aj na Erazmus. „Povedala som si, že to vyskúšam, bola som už vo štvrtom ročníku,“ spomína Denisa. A jedným dychom dodáva, že to stálo zato.

Prečítajte si tiež:Štúdium v zahraničí: Francúzština sa dá zlepšiť aj na volejbaleČítajte 

Litva je nám podobná

Zimný semester minulého roku teda Denisa Beňová už nesedela v posluchárňach bratislavskej fakulty, lež v hlavnom meste Litvy, na Mykolas Romeris University vo Vilniuse.

Pri výbere Litvy ju ovplyvnili skúsenosti štyroch spolužiakov, ktorí sa z univerzity vo Vilniuse vrátili spokojní. A tak príchod do Litvy neznamenal ekonomický ani kultúrny šok, Denisa mala pocit, ako keby bola doma.

Semester na Mykolas Romeris University vo Vilniuse sa začínal začiatkom septembra, a tak sa tam musela vybrať už koncom augusta. V autobuse strávila neuveriteľných šestnásť hodín.

Skryť Vypnúť reklamu

„Týždeň pred začiatkom výučby sme sa zúčastňovali na „Introduction week“, čo bola dobrá možnosť ako-tak sa adaptovať na nové prostredie a spoznať spoluúčastníkov tohto dobrodružstva,“ spomína Denisa.

Prvé kroky s mentorkou

Pobyt študentov v rámci programu Erazmus zastrešovala organizácia Erasmus student network (ESN), ktorá sa postarala o to, že každý študent mal už pred príchodom svojho mentora.

„Mentorka Litovčanka mi pomohla sa vo všetkom zorientovať,“ hovorí Denisa a pochvaľuje si, že sa takto v cudzom svete vôbec necítila stratená.

Organizácia ESN sa o erazmákov starala aj vo voľnom čase, pripravovala pre nich množstvo zaujímavých akcií spojených taktiež s charitou. Študenti mohli cestovať nielen po Litve, ale navštívili aj okolité štáty (Lotyšsko, Estónsko, Fínsko a Rusko).

Skryť Vypnúť reklamu

Na pokrytie bežných výdavkov vystačila s príspevkom 350 eur z erazmáckeho grantu. Na Social technologies absolvovala sedem predmetov týkajúcich sa psychológie, okrem toho sa na kurze naučila aj základy litovčiny.

Iný prístup

Keď Denisa spätne hodnotí svoj erazmácky pobyt, hovorí, že štúdium v Litve malo hneď niekoľko plusov.

„Získala som predstavu o tom, ako to funguje v akademickom prostredí v zahraničí, zlepšila som si angličtinu, pochopila som zmýšľanie a pohľad na veci aj z hľadiska iných kultúr,“ povedala Denisa.

Prekvapil ju prístup vyučujúcich k študentom, profesori od nich vyžadovali, aby boli aktívni a zapájali sa do výučby. „Tomuto som sa napríklad doma dovtedy úspešne vyhýbala,“ priznáva sa Denisa. Na hodinách bolo maximálne pätnásť študentov, profesor mal teda prehľad, ako reagujú.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ak by som si mala vyberať ešte raz, tak sa rozhodnem opäť pre túto univerzitu pre jej full-time,“ dodáva Denisa.

Dnes sa na svojom počiatočnom váhaní absolvovať zahraničný študijný pocit Beňová len pousmeje. „Odporúčam každému, kto nad tým váha, aby s tým okamžite prestal a jednoznačne do toho išiel,“ odkazuje im.

Prečítajte si tiež:Chcete získať dobrú prácu? Využite zahraničnú stážČítajte 

Text bol uverejnený v denníku SME - Bedeker Vysoké školy, 4. 2. 2015.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po kedysi dominantnej záchranke Falck získala v tendri z roku 2019 najviac pozemných staníc záchranka LSE - Life Star Emergency.

Inšpektorát práce jej udelil pokutu 23-tisíc eur.


3m
Rozhovory ZKH: Milan Krajniak.

Milan Krajniak kritizuje aj ministra Mikulca.


a 1 ďalší 4 h
Igor Matovič.

Nájomné byty boli kľúčovou témou Sme rodina aj pred voľbami.


5 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar
Skryť Zatvoriť reklamu