Štúdium v zahraničí: Litva je nám podobná

Denisa Beňová vycestovala za vedomosťami do Litvy. Prístup vyučujúcich bol iný, ako u nás. V triede boli malé skupinky vysokoškolákov a profesori chceli, aby boli aktívni.

Príchod do Litvy neznamenal pre Denisu Beňovú ekonomický ani kultúrny šok.(Zdroj: ARCHÍV D. B.)

Kým spolužiaci Denisy Beňovej vycestovali na pobyt prostredníctvom programu Erazmus už ako bakalári, ona sa odhodlala až takmer pred koncom magisterského štúdia.

„Váhala som, bála som sa najmä pocitu bezmocnosti, že budem v novej krajine, s novými ľuďmi, preč od rodiny a všetkého, čo mi dovtedy bolo známe,“ vysvetľuje Denisa.

Ako prváčka študijného programu sociálna a pracovná psychológia na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského si hovorila, že takýto študijný pobyt nie je nič pre ňu. Bránila sa myšlienke, že by mala vystúpiť zo zabehaných koľají.

Potom sa však v jej živote isté veci pomenili a zmenila názor aj na Erazmus. „Povedala som si, že to vyskúšam, bola som už vo štvrtom ročníku,“ spomína Denisa. A jedným dychom dodáva, že to stálo zato.

Prečítajte si tiež:Štúdium v zahraničí: Francúzština sa dá zlepšiť aj na volejbale

Litva je nám podobná

Zimný semester minulého roku teda Denisa Beňová už nesedela v posluchárňach bratislavskej fakulty, lež v hlavnom meste Litvy, na Mykolas Romeris University vo Vilniuse.

Pri výbere Litvy ju ovplyvnili skúsenosti štyroch spolužiakov, ktorí sa z univerzity vo Vilniuse vrátili spokojní. A tak príchod do Litvy neznamenal ekonomický ani kultúrny šok, Denisa mala pocit, ako keby bola doma.

Semester na Mykolas Romeris University vo Vilniuse sa začínal začiatkom septembra, a tak sa tam musela vybrať už koncom augusta. V autobuse strávila neuveriteľných šestnásť hodín.

„Týždeň pred začiatkom výučby sme sa zúčastňovali na „Introduction week“, čo bola dobrá možnosť ako-tak sa adaptovať na nové prostredie a spoznať spoluúčastníkov tohto dobrodružstva,“ spomína Denisa.

Prvé kroky s mentorkou

Pobyt študentov v rámci programu Erazmus zastrešovala organizácia Erasmus student network (ESN), ktorá sa postarala o to, že každý študent mal už pred príchodom svojho mentora.

„Mentorka Litovčanka mi pomohla sa vo všetkom zorientovať,“ hovorí Denisa a pochvaľuje si, že sa takto v cudzom svete vôbec necítila stratená.

Organizácia ESN sa o erazmákov starala aj vo voľnom čase, pripravovala pre nich množstvo zaujímavých akcií spojených taktiež s charitou. Študenti mohli cestovať nielen po Litve, ale navštívili aj okolité štáty (Lotyšsko, Estónsko, Fínsko a Rusko).

Na pokrytie bežných výdavkov vystačila s príspevkom 350 eur z erazmáckeho grantu. Na Social technologies absolvovala sedem predmetov týkajúcich sa psychológie, okrem toho sa na kurze naučila aj základy litovčiny.

Iný prístup

Keď Denisa spätne hodnotí svoj erazmácky pobyt, hovorí, že štúdium v Litve malo hneď niekoľko plusov.

„Získala som predstavu o tom, ako to funguje v akademickom prostredí v zahraničí, zlepšila som si angličtinu, pochopila som zmýšľanie a pohľad na veci aj z hľadiska iných kultúr,“ povedala Denisa.

Prekvapil ju prístup vyučujúcich k študentom, profesori od nich vyžadovali, aby boli aktívni a zapájali sa do výučby. „Tomuto som sa napríklad doma dovtedy úspešne vyhýbala,“ priznáva sa Denisa. Na hodinách bolo maximálne pätnásť študentov, profesor mal teda prehľad, ako reagujú.

„Ak by som si mala vyberať ešte raz, tak sa rozhodnem opäť pre túto univerzitu pre jej full-time,“ dodáva Denisa.

Dnes sa na svojom počiatočnom váhaní absolvovať zahraničný študijný pocit Beňová len pousmeje. „Odporúčam každému, kto nad tým váha, aby s tým okamžite prestal a jednoznačne do toho išiel,“ odkazuje im.

Prečítajte si tiež:Chcete získať dobrú prácu? Využite zahraničnú stáž

Text bol uverejnený v denníku SME - Bedeker Vysoké školy, 4. 2. 2015.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Peniaze na reformu školstva v rozpočte nevidno

Školstvo je v rozpočte málo ambiciózne.

AUTORSKÁ STRANA MATÚŠA KRČMÁRIKA

Český diktátor je o krok bližšie

Čechom akoby to bolo jedno.

EKONOMIKA

Razie u Kočnera môžu odhaliť aj stratené zmenky

Penta nesmie vyplatiť 11 miliónov eur Kočnerovi. Papierové zmenky však prokuratúra nezaistila, už preto nemusia byť Kočnerove.

TV

Pri razii v Kočnerových domoch otvárali aj trezor

Na prehliadkach sa zúčastňuje aj Kočner.

Neprehliadnite tiež

Na Oxford a Cambridge sa treba hlásiť už v októbri

Chceli by ste skúsiť štúdium v zahraničí? Prihlášky ešte prijímajú v Holandsku aj vo Veľkej Británii

Vysokoškolský titul väčšinou zaručí vyšší plat

Napätá situácia na trhu práce mení správanie zamestnávateľov. Teórie, že asistentka musí mať vysokú školu a ovládať aspoň dve reči, už neplatia.

Erasmus: V zime študovala v Anglicku, v lete v Portugalsku

Študentka žurnalistiky Dominika Buková stihla v rámci Erasmu študovať v dvoch krajinách. Ak sa to dá, stačí to dobre naplánovať, vraví.

Život vedca je jedno veľké dobrodružstvo

Po desiatich rokoch strávených na zahraničných vedeckých pracoviskách sa v januári tohto roka vrátila domov fyzička MARIANNA DERZSI.

Papier je na ústupe, informácie sú v e-knihách

Niektoré univerzitné knižnice pripomínajú detskú izbu. Okrem kníh v nich študenti nájdu pracovné stoly, počítače, ale aj tulivaky, do ktorých si môžu ľahnúť a začítať sa do knihy.