Štúdium v zahraničí: Slovenských zubárov láka aj Česko

Ivana Megová študuje zubné lekárstvo na najlepšej lekárskej fakulte v Česku. Uź od druhého ročníka môžu budúci zubári ošetrovať pacientov pod dohľadom vyučujúcich lekárov

Súčasťou štúdia je tiež niekoľkotýždňová stáž v zubnej ambulancii.(Zdroj: KRISTÝNA HORÁKOVÁ)

Medicína v Olomouci láka mnoho slovenských stredoškolákov z pohraničnej oblasti. Dôvodom je dobrá vlaková dostupnosť a vidina lepšieho vzdelania. Aj preto na nemocničných chodbách počujú českí pacienti často slovenčinu.

Ivana Megová študuje zubné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci. Práve lekársku fakultu v Olomouci vyhodnotili české Hospodárske noviny za najlepšiu spomedzi ôsmich českých vysokých škôl, na ktorých možno študovať medicínu. Denník hodnotil a porovnával fakulty podľa vedeckých výsledkov, nejde teda o porovnávanie kvality výučby budúcich medikov.

Ivana Megová si pred piatimi rokmi vyberala vysokú školu iba spomedzi českých univerzít. „Na Slovensku brali celkovo menej študentov na zubárstvo, čiže väčšiu šancu dostať sa na školu som mala v susednom Česku,“ spomína Megová.

Nakoniec si podala prihlášku do Olomouca na Lekársku fakultu Univerzity Palackého a do Brna na Lekársku fakultu Masarykovej univerzity. „Prijímacie skúšky boli deň za sebou, tak som sa v príprave zamerala len na Olomouc, kam ma nakoniec zobrali, a do Brna som to šla len skúsiť,“ dodala Megová, ktorú tento rok čakajú záverečné štátnice.

Prečítajte si tiež:Štúdium v zahraničí: Francúzština sa dá zlepšiť aj na volejbale

Výhody aj slabiny výučby

Dvadsaťštyriročná študentka Megová kladne hodnotí hlavne praktickú časť štúdia, keď už od druhého ročníka môžu budúci zubári ošetrovať pacientov pod dohľadom vyučujúcich lekárov.

„Prvými pacientmi sú zväčša kamaráti alebo rodina, ale ako fakultná nemocnica ošetrujeme aj bežných pacientov, ktorí majú zákrok za polovičnú cenu, keďže ich neošetruje lekár,“ priblížila Megová.

Slabé stránky vidí budúca zubárka vo výučbe niektorých predmetov zo všeobecného lekárstva, ktoré idú na úkor zubárskych. „Mala som predmety, ktoré určite neboli pre môj všeobecný rozhľad zbytočné, no pre profesijný život mi neboli prínosné. Napríklad na predmete epidemiológia sme sa učili štatistický výskyt ochorení v minulosti,“ objasnila Megová.

Súčasťou štúdia je tiež niekoľkotýždňová stáž v zubnej ambulancii. Ivana Megová každoročne praxovala v ambulancii v Považskej Bystrici, ale tiež strávila dva týždne na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie v martinskej Univerzitnej nemocnici. „V Martine som praxovala z vlastnej iniciatívy. Bola to pre mňa výborná skúsenosť, pretože sa chcem v budúcnosti špecializovať práve na zubársku chirurgiu,“ povedala Megová.

Momentálne popri škole vypomáha v zubnej ambulancii v Považskej Bystrici, kde cez prázdniny praxovala.

Priváty sú neraz lacnejšie ako internáty

Ivana Megová minie za mesiac okolo 6500 českých korún, čo je v prepočte približne 230 eur.

Prvý rok a pol štúdia bývala v internáte, no nemala tam vhodné podmienky na štúdium. Od polovice druhého ročníka sa preto presťahovala so spolužiačkou na privát. „Priváty sú často lacnejšie ako študentské internáty. Teraz bývame štyria v trojizbovom byte a za nájom platím 2600 korún, čo je necelých sto eur. Keď som bývala v internáte platila som o 500 korún menej, ale v jednej izbe sme sa tlačili tri,“ priblížila Megová študentské bývanie. Čo sa týka cestovania, tak chodí do Olomouca priamym vlakom. Cesta jej trvá dve hodiny a spiatočný lístok ju stojí na študentské zľavy okolo osem eur.

Budúca zubárka Ivana Megová má po štátniciach v pláne pracovať v bežnej zubnej ambulancii a popri tom si chce rozšíriť vzdelanie o zubnú chirurgiu. Preto nevylučuje možnosť, že by sa v budúcnosti odsťahovala pre lepšie zamestnanie z Považskej Bystrice do väčšieho mesta alebo za hranice.

Prečítajte si tiež:Štúdium v zahraničí: Ako sa k cieľu dostať bez peňazí

Text bol uverejnený v prílohe denníka SME - Bedeker Vysoké školy, 4. 2. 2015.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Hlavné správy zo Sme.sk

PÍŠE IVAN MIKLOŠ

Nepobúrila vás Serenina karikatúra? Asi ste normálni

Politická korektnosť je ohrozením slobody.

Dnes Píše Matúš Ritomský

Keď Ivan Mikloš stráca cit pre mieru

Naozaj nás Čaputová a Štefunko ohrozujú rovnako ako Kotleba?

PRIMÁR

Ochrnutí pacienti kráčajú, pomohla im stimulácia elektrinou

Terapia mala pôvodne brániť bolesti.

KOŠICE KORZÁR

Rómky zlákali do Británie. Nútili ich k prostitúcii a predávali Pakistancom

Kšefty s nevestami vynášali aj 3000 eur.

Neprehliadnite tiež

Na Oxford a Cambridge sa treba hlásiť už v októbri

Chceli by ste skúsiť štúdium v zahraničí? Prihlášky ešte prijímajú v Holandsku aj vo Veľkej Británii

Vysokoškolský titul väčšinou zaručí vyšší plat

Napätá situácia na trhu práce mení správanie zamestnávateľov. Teórie, že asistentka musí mať vysokú školu a ovládať aspoň dve reči, už neplatia.

Erasmus: V zime študovala v Anglicku, v lete v Portugalsku

Študentka žurnalistiky Dominika Buková stihla v rámci Erasmu študovať v dvoch krajinách. Ak sa to dá, stačí to dobre naplánovať, vraví.

Život vedca je jedno veľké dobrodružstvo

Po desiatich rokoch strávených na zahraničných vedeckých pracoviskách sa v januári tohto roka vrátila domov fyzička MARIANNA DERZSI.

Papier je na ústupe, informácie sú v e-knihách

Niektoré univerzitné knižnice pripomínajú detskú izbu. Okrem kníh v nich študenti nájdu pracovné stoly, počítače, ale aj tulivaky, do ktorých si môžu ľahnúť a začítať sa do knihy.