SME

S tvrdým výcvikom mozgu v osemnástke neprestaňte

Desať rád, prečo študovať na vysokej škole od profesora PAVLA ŠAJGALÍKA, predsedu Slovenskej akadémie vied, ktorý sa vedou zaoberá už 35 rokov.

Pavla Šajgalíka pri výbere povolania výrazne ovplyvnil profesor fyziky z gymnázia.Pavla Šajgalíka pri výbere povolania výrazne ovplyvnil profesor fyziky z gymnázia. (Zdroj: ALENA ORAVCOVÁ NCP VAT PRI CVTI SR)

Najnovšie sa profesor Šajgalík s tímom spolupracovníkov zaoberá keramickými náhradami kostí. Študoval na Katedre experimentálnej fyziky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

1. Prečo študovať na vysokej škole? Lebo je úžasné robiť niečo, čo ma baví, získavať vedomosti (pozor na výber školy!) a pritom mať voľnosť študenta. Je to jedna zo (zatiaľ) bezplatných možností cvičiť si mozog, ktorý sa ešte v tomto veku stále vyvíja. Ak s tvrdým výcvikom mozgu prestanete v osemnástich, už to sotva niekedy znovu naštartujete.

SkryťVypnúť reklamu

2. Zrazu ste v kontakte s výnimočnými ľuďmi (ak mám šťastie na skvelých pedagógov); z mnohých študentov spolužiakov sa vykľujú osobnosti a pritom zostanú priateľmi často na celý život.

3. Diktujete si vlastné tempo štúdia, zábavy a povinností, čo v práci už nie je možné.

4. Budete mať dva mesiace prázdnin, v prípade rýchleho urobenia skúšok aj viac, určite poslednýkrát v živote.

5. Získate lepšiu štartovaciu pozíciu pri výbere zamestnania (pozor na výber školy!), (vždy to neplatí, ale nenulová šanca tu je).

6. Budete mať vyšší zárobok oproti tým, ktorí vysokoškolské štúdium neabsolvovali (vždy to neplatí, ale nenulová šanca tu je).

7. Mať možnosť prostredníctvom programov pre študentov poznať cudzie krajiny z pohľadu študenta, a nie „účastníka zájazdu“.

SkryťVypnúť reklamu

8. Mať šancu zdokonaliť sa v cudzích jazykoch bez dodatočných nákladov.

9. Mať šancu ešte raz si predĺžiť mladosť na doktorandskom štúdiu.

10. Mať šancu stať sa ministrom alebo prezidentom – bez vysokej školy je to prakticky nemožné, hoci, pri všeobecnom úpadku hodnoty vzdelania – môže sa to stať...

Text bol uverejnený v prílohe Bedeker Vysoké školy dňa 11. novembra 2015.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu