SME

Škriniar: Buď dvere otvoríte, alebo iba stlačíte kľučku

Prečo by ste mali ísť študovať na vysokú školu? Niekoľko rád dáva Pavel Škriniar z Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Pavel ŠkriniarPavel Škriniar (Zdroj: PRE SME - SAMUEL VANKO)

VizitkaNie všade sa robia prijímačky. Niekde stačia testy

Pavel Škriniar

  • Pôsobí na Fakulte podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorú aj vyštudoval.

  • Pri prednášaní uprednostňuje diskusiu so študentmi pred monológom a dáva dôraz nielen na správny výsledok, ale predovšetkým na spôsob jeho dosiahnutia.

  • Svoju publikačnú aktivitu nasmeroval na zlepšenie finančnej gramotnosti obyvateľstva.

Opäť je tu obdobie, keď sa na stredných školách rozhoduje o budúcom profesijnom smerovaní. Maturanti sa začínajú zaujímať o podmienky vstupu na vysoké školy a ich záujmu neujde ani úspešnosť absolventov v praxi.

SkryťVypnúť reklamu

Iste, dobré meno a značka akademickej pôdy môžu pootvoriť dvere. No je to vždy absolvent, kto chytá kľučku. Je iba na ňom, či ňou dvere otvorí dokorán, alebo ich pred sebou zatvorí. O úspešnosti absolventa v praxi totiž rozhoduje predovšetkým postoj k riešeniu úloh, zodpovednosť za svoje výstupy i ochota absorbovať nové poznatky. A na vysokej škole sa takéto niečo z učebníc neučí.

Učia sa tam však veci, za ktorými stojí bádanie, testovanie, skúmanie a životné skúsenosti mnohých ľudí z celého sveta. Počas piatich rokov sa k študentom dostávajú informácie a poznatky, na ktorých získanie či objavenie ľudstvo potrebovalo desiatky až stovky rokov. Takéto univerzum vedomostí nemožno v nijakom prípade považovať za niečo bezcenné. Veď svojim adresátom ponúka možnosť vyvarovania sa chýb a ukazuje hlavne tú vydarenú cestu vývoja.

SkryťVypnúť reklamu

Tým skracuje čas potrebný na úspešné dosiahnutie cieľov. Naučiť sa dá aj schopnosť spolupracovať s ostatnými. Rôzne projekty, neraz zadávané firmami spolupracujúcimi s univerzitou, dávajú priestor (a niekedy i povinnosť, ak ide o zápočet či skúšku) na zžitie sa s výhodami tímovej práce. A okrem toho netreba zabúdať na v podstate ešte bezstarostný študentský život plný nespočetných možností všetkého druhu.

Za získané vzdelanie a vedomosti z akejkoľvek školy sa určite netreba hanbiť. Hanbu by mali pociťovať tí, ktorí premrhali päť rokov jedinečných príležitostí. Vysoká škola je fantastickým odrazovým mostíkom do života. Stačí sa iba dobre odraziť. Preto by som parafrázoval slávny výrok. Nepýtaj sa, čo môže vysoká škola urobiť pre teba. Opýtaj sa, čo môžeš na vysokej škole urobiť ty pre seba.

SkryťVypnúť reklamu

Text bol uverejnený v prílohe denníka SME - Bedeker Vysoké školy 11. novembra 2015.

Autor: Pavel Škriniar

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu