Vaša fakulta vychováva veľmi žiadaných a najlepšie platených absolventov v oblasti IT. Aké predpoklady musí mať stredoškolák, ktorý chce u vás študovať?
„V prvom rade by mal/mala chcieť študovať, pracovať na sebe tak, aby sa u nás stal(a) jedným z najžiadanejších a najlepšie platených odborníkov IT. Ak niekto niečo chce, znamená to 80 percent úspechu a na našej fakulte obzvlášť. Tých zvyšných dôležitých 20 percent sú dobré základy z matematiky, logické rozmýšľanie. A vieme pomôcť aj s tými 20 percentami.“
Takže obavy napríklad dievčat, ktoré sa obávajú matematiky, prísť k vám študovať, sú neopodstatnené?
„Ak stredoškolák zmení počas strednej školy priority, základy matematiky môže získať, keď u nás študuje o rok dlhšie na štvorročnom bakalárskom štúdiu.“
Prečo je v povedomí verejnosti zakorenené, že chlapci majú lepšie predpoklady na štúdium informatiky? Veď informatika nie je geneticky prepojená s mužmi, nie?
„Či je informatika geneticky prepojená s mužmi neviem, ale môžeme pozorovať, že technickým disciplínam odjakživa dominujú muži. Do určitej miery je to prirodzené. Mnohé má však na svedomí spoločnosť, výchova, rodina. Chlapcom odmalička dávame autíčka, tešíme sa, keď rozoberajú a skladajú veci, podporujeme ich v tom a tým budujeme základné predpoklady pre technické zručnosti. Dievčatkám dávame bábiky, nadchýname sa, keď majú pekné šatočky či zaujímavo upravené vlásky. A toto vplýva na naše povedomie a aj rozhodovanie.“
S tvrdým výcvikom mozgu v osemnástke neprestaňteČítajte
Ako žena na IT fakulte dobre poznáte problém s nedostatkom dievčat. Plánujete ho nejako koncepčne riešiť?
„Koncepčne treba riešiť IT vzdelávanie na Slovensku ako také. Priepastné rozdiely medzi príležitosťami v IT priemysle a finančnými možnosťami v akademickom prostredí reálne ohrozujú vzdelávanie IT na dobrých školách. V tomto svetle počet dievčat nie je vôbec problém. Tým nehovorím, že nechceme viac študentiek.“
Takže v čom by mali nastať zmeny?
„Základnou cestou je zmena stereotypov. Síce je nereálne presvedčiť rodičov, aby dievčatám dávali namiesto bábik skladačky, ale je možno reálne, aby sa v škole deti dozvedeli čo najskôr o informatike v celej jej šírke a nevnímali ju len ako editovanie dokumentov či programovanie. Dôležité je, aby sa im do podvedomia dostávali príbehy úspešných žien v IT už v detstve. V IT praxi je reálne viac žien ako je percento žien na vysokých školách.“
Ako je to s prepojením štúdia s praxou, v IT sa to mení veľmi rýchlo?
„Dnes je IT takmer všade. A stále prevažuje dopyt po našich absolventoch oproti ponuke. To sa spája s tlakom, aby absolvent bol hneď použiteľný, čo sa bez určitého prepojenia štúdia s praxou nedá. Naša stratégia však ide ďalej. Naším cieľom je vychovať odborníka, ktorý bude môcť plnohodnotne pôsobiť v rýchlo sa vyvíjajúcej disciplíne aspoň štyridsať rokov (a ktovie, či to nebude vzhľadom na demografickú krivku ešte viac). Znie to možno neuveriteľne, ale aj napriek tomu, že z obdobia môjho štúdia nemôžem použiť ani jednu jedinú technológiu, s ktorou som pracovala, tak princípy, ktoré som sa naučila, sú mnohé stále platné a mnohé sa objavujú aj dnes prezlečené v inom kabáte ako inovácie. Stačí len mať dobre nastavené žiarovky v hlave tak, aby začali blikať v správny okamih. A o to nám na fakulte ide.“
Vraj vašim študentom nestihnú ani uschnúť podpisy dekana na ich diplomoch a už majú zamestnanie. Čo je na tom pravdy?
„No, oni majú väčšinou zamestnanie už skôr. Neviem o tom, že by sme mali nejakého nezamestnaného absolventa. Zároveň sú viac-menej všetci zamestnaní v odbore. Stačí si pozrieť štatistiky.“
Aké pozície na trhu práce môžu vaši absolventi zastávať?
„Rôznorodé. Klasická predstava je, že informatik sedí za počítačom a programuje. To už dnes neplatí. Programovaním sa postupne živí čoraz menej našich absolventov. Naši absolventi napr. zastávajú dobre platené pozície analytikov informačných systémov, čo je mimochodom skvelá možnosť najmä pre ženy vzhľadom na všeobecne lepšie komunikačné schopnosti žien, sú projektantmi IT systémov, manažérmi, špecialistami na rôzne oblasti, napr. počítačovú grafiku, bezpečnosť, dátovú analytiku, internetové technológie, interakciu človeka so softvérom. Čoraz viac našich absolventov sa živí podnikaním."
Dni otvorených dverí: Školu si môžete pozrieť vopredČítajte
Na Slovensku a v susednom Česku je viacero vysokých škôl zameraných na IT vzdelávanie. Veľa slovenských študentov odchádza študovať do Česka. V čom je vaša sa fakulta odlišná od ostatných IT vysokých škôl?
„Odlišnosť našej fakulty na Slovensku je ľahko identifikovateľná a viditeľná – o našich absolventov je najväčší záujem a majú priemerne najvyššie platy. Je to aj vďaka projektovej práci takmer vo všetkých predmetoch. Študenti si tak okrem vyskúšania konkrétnych technológií trénujú napríklad aj dôležité schopnosti fungovania v tíme, vyjednávania, riešenia konfliktov. Najlepšie české IT vysoké školy nie sú o nič lepšie či horšie od nás. Len sú jednoducho ďalej na západ. A tiež sú v prostredí, kde sa na vysoké školstvo vynakladá významne viac prostriedkov (hoci stále menej ako v iných krajinách ešte ďalej na západ).“
Začínate nové štvorročné obdobie vo funkcii dekanky. Aká je vaša vízia fungovania a smerovania fakulty? Kde chcete, aby sa FIIT po štyroch rokoch nachádzala?
„Bude to znieť ako fráza, ale mojou víziou je, aby naši študenti boli motivovaní študovať. To okrem iného výrazne pôsobí na pedagógov a zvyšuje motiváciu kvalitných expertov pôsobiť u nás aj napriek násobne vyšším príjmom v priemysle. Verím, že sa podarí tento začarovaný kruh prelomiť. Máme čoraz viac takých expertov na fakulte, ale prebiť ponuku priemyslu pre týchto ľudí je náročná výzva.“
Text bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy dňa 11. novembra 2015.