Študenti poľnohospodárskej univerzity praxujú vo vlastnom viváriu

Univerzitné vivárium na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre zabezpečuje nielen ochranu chránených druhov plazov, ale aj environmentálnu výchovu študentov.

Uprostred univerzity majú exotické aj nebezpečné zvieratá.Uprostred univerzity majú exotické aj nebezpečné zvieratá. (Zdroj: ARCHÍV VIVARIA)

Univerzitné vivárium, ktoré je multifunkčným pracoviskom Botanickej záhrady Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, slúži vysokoškolákom na praktickú časť výchovy.

Do vivária však smerujú nielen univerzitní študenti, ale aj stredoškoláci, či dokonca žiaci zo základných škôl.

Špeciálne pre maturantov je určený univerzitný deň otvorených dverí, keď univerzita toto pracovisko využíva ako jedno z lákadiel, prečo prísť študovať na niektorú z jej šiestich fakúlt.

A odborníci z vivária pripúšťajú, že niektorých tínedžerov exotická zver zaujala až tak, že sa aj na základe návštevy vivária rozhodli pre štúdium na poľnohospodárskej univerzite.

„Naše pracovisko je unikátne v podmienkach slovenských univerzít. Žiadna iná univerzita na Slovensku obdobné pracovisko nemá a ten, kto sa chce rozvíjať v dnes stále populárnejšej oblasti chovu exotických a nebezpečných zvierat, má takúto možnosť priamo na našej univerzite," povedal Róbert Kirchner, šéf vivária.

Vo viváriu sa počas vysokoškolského štúdia dá absolvovať odborná prax, tematické cvičenia, študentom tu tiež pomáhajú vypracovať záverečné práce.

Po poznatky z odborných predmetov, akými sú napríklad zoológia alebo ekológia rastlín a živočíchov, si do vivária zájdu napríklad študenti odboru špeciálne chovateľstvo alebo odboru špeciálne chovateľské odvetvia. Vo viváriu tiež v rámci odbornej praxe študenti získavajú praktické skúsenosti s chovom exotických a nebezpečných zvierat.

Fakty

Študovať sa dá na šiestich fakultách

• Nitrianska Slovenská poľnohospodárska univerzita na svojich šiestich fakultách poskytuje vzdelávanie v 91 akreditovaných študijných programoch.
  • Z toho tri sú v anglickom jazyku s perspektívou udeľovania spoločného, respektíve dvojakého diplomu.
  • Fungujú tu tri centrá excelentnosti – na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov pôsobí Excelentné centrum ochrany a využívania agrobiodiverzity.
  • Na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva Excelentné centrum pre integrovaný manažment povodní v meniacich sa podmienkach prostredia.
  • Na Fakulte biotechnológie a potravinárstva Excelentné centrum pre bielo-zelenú biotechnológiu.
  • Univerzita má aj vlastný Vysokoškolský poľnohospodársky podnik v Kolíňanoch. Slúži na praktickú výučbu vysokoškolákov, výskum, vývoj a odborná prax budúcich adeptov poľnohospodárstva.

Text bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy dňa 11. novembra 2015.

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.

a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.

Michal Wiezik
Ekológ a ochranár Erik Baláž.

Pochybuje, že odstrelili medveďa z Liptovského Mikuláša.

Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.

TASR a 1 ďalší