Otázky a odpovede o pôžičkách na štúdium

Kto študuje druhú vysokú školu, nemá nárok na odklad splátok. Čo sa oplatí vedieť o financovaní štúdia pôžičkou.

V akom termíne sa podávajú žiadosti o študentskú pôžičku?

Doteraz zákon stanovoval termín do 30. októbra. Rada fondu však môže stanoviť ďalší termín na predkladanie žiadostí o pôžičku v prípade, ak sa nevyčerpajú všetky finančné prostriedky určené na pôžičky v danom akademickom roku.

Na tlačive žiadosti o pôžičku treba vyplniť vyhlásenie, že študent je nezaopatreným dieťaťom. Týka sa to aj študenta externého štúdia?

Áno, aj ako študent externého štúdia môžete byť nezaopatreným dieťaťom v prípade, ak nemáte viac ako 26 rokov a študujete na vysokej škole. Zároveň nemôžete mať už v minulosti ukončené vysokoškolské štúdium druhého stupňa alebo byť úplným invalidným dôchodcom a poberateľom plného invalidného dôchodku.

Prečítajte si tiež:O pôžičku na štúdium sa dá požiadať až po zápiseČítajte

Môžu o pôžičku žiadať aj študenti, ktorí už majú skončenú jednu vysokú školu?

Áno, o pôžičku môže požiadať študent vysokej školy bez ohľadu na vek alebo skutočnosť, či už má v minulosti ukončenú jednu, alebo viac vysokých škôl. Podmienkou je, aby žiadateľ bol študentom vysokej školy alebo fyzickou osobou, ktorej štúdium je podľa rozhodnutia ministerstva svojím rozsahom a úrovňou postavené na roveň štúdia na vysokej škole v Slovenskej republike.

Majú nárok na odklad splátok aj tí študenti, ktorí študujú druhú vysokú školu, teda po ukončení prvej?

Kto už má ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, nemá nárok na odklad splátok pôžičky počas štúdia. To znamená, že splácať pôžičku začne mesiacom nasledujúcim po mesiaci jej poskytnutia.

Text bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker vysoké školy 11. novembra 2016.

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.

Godzilla a Kong sú osvedčená dvojka

Oddychovka, ako sa patrí.

Prezidentský kandidát Ivan Korčok počas zhromaždenia v Bratislave.

Voliči v prvom kole vyslali signál, že nechcú politiku korupcie a lži.