SME

Študenti „Masaryčky“ už nebudú musieť brigádovať vo fastfoodoch

Univerzita na Morave, ktorú navštevujú aj mnohí šikovní Slováci, neustále vymýšľa novinky pre svojich študentov. Prednedávnom spustila portál na vyhľadávanie práce pre študentov a čerstvých absolventov univerzity.

Nájsť si prácu, stáž alebo brigádu bude pre študentov Masarykovej univerzity jednoduchšie.Nájsť si prácu, stáž alebo brigádu bude pre študentov Masarykovej univerzity jednoduchšie. (Zdroj: ARCHÍV MU)

Kariérne centrum Masarykovej univerzity (MU) prišlo tento rok s riešením, ktoré by mohlo študentom otvoriť dvere k budúcemu zamestnávateľovi.

Spustilo portál s názvom JobCheckIN, v ktorom si prácu alebo stáž môžu hľadať len študenti „Masaryčky“ alebo čerství absolventi, a to do osemnásť mesiacov od skončenia štúdia. Impulz na vznik portálu pochádzal nielen od študentov, ale aj zamestnávateľov.

Obojstranne výhodné

„Študent si vďaka portálu ľahko nájde stáž alebo prácu, aj keď nemáskúsenosti. Zamestnávatelia, ktorí prejavujú veľký záujem o študentov z Masarykovej univerzity, zase dostanú nástroj, ako sa s nimi spojiť,“ vysvetlil dôvody na vznik portálu Radoslav Pittner z kariérneho centra MU.

SkryťVypnúť reklamu

Takýto prístup sa pozdáva aj zamestnávateľom, ktorí sa môžu spolupodieľať na vzdelávaní svojich potenciálnych zamestnancov.

Kým vo svete má univerzitné kariérne poradenstvo takmer storočnú tradíciu, v Českej republike je stále v plienkach.

Kariérne centrum MU, ktoré za portálom stojí, inšpirovali pri jeho vzniku kvalitné zahraničné univerzity, kde už takéto formy spolupráce dlhodobo fungujú. Pracovníci centra navštívili napríklad univerzitu Berkley v USA alebo Oxford v Anglicku.

Prečítajte si tiež:Štyri veci, ktoré sa Slovákom na Masarykovej univerzite v Brne rátajúČítajte 

Ako portál funguje

Prvým krokom pre študentov a absolventov je registrácia na portáli, kde si musia vyplniť svoj vlastný profil. Táto časť registrácie je dôležitá, pretože portál porovnáva zručnosti, ktoré požaduje zamestnávateľ s tými, ktoré si uchádzači vypísali do profilu. Vďaka tomu je JobCheckIN schopný zobraziť ideálne pracovné pozície a študenta odporučiť konkrétnemu zamestnávateľovi.

SkryťVypnúť reklamu

„Portál ukazuje vždy len relevantné ponuky. Uchádzači si na ňom môžu vybrať z dvadsiatich profesijných oblastí ako manažment, ľudské zdroje a personalistika alebo IT," uviedol Pittner.

Keď portál uchádzačovi odporučí pracovnú ponuku, rovno mu zobrazí, na koľko percent sa jeho profil zhoduje s nárokmi zamestnávateľa, ktoré požiadavky spĺňa a ktoré nie.

„Vďaka tomu študent získa prehľad, o aké vedomosti a zručnosti je záujem, a môže na nich začať pracovať. Práve preto možno JobCheckIN nazvať kariérnym portálom - umožňuje študentom postupne sa rozvíjať," dodala na záver kariérna poradkyňa Pavla Horáková.

Text bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy 11. novembra 2016.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu