SME

Populácia starne, práce je teda pre absolventov škôl dosť

Mladí sa dnes zamestnajú ľahšie ako pred pár rokmi. Stále však predstavujú rizikovú skupinu. Bez zamestnania je takmer štvrtina mladých do 25 rokov.

(Zdroj: FOTOLIA)

Nezamestnanosť mladých netlačí nadol len výkonnejšia ekonomika. Starnutie obyvateľstva spôsobuje, že na pracovnom trhu dnes vzniká deficit okolo 30-tisíc ľudí.

„To veľmi rýchlo likviduje nezamestnanosť, “ vysvetlil ekonóm Vladimír Baláž z Prognostického ústavu SAV. Kým okolo roku 2000 sa šplhala k 20 percentám, dnes je len niečo nad 9 percentami.

Za dostatok pracovných príležitostí môžu súčasní absolventi škôl vďačiť silným populačným ročníkom svojich starých rodičov. Ľudia narodení v rokoch 1952 až 1956, keď sa ročne rodilo okolo 100-tisíc detí, dnes odchádzajú do dôchodku.

SkryťVypnúť reklamu

Svoje džoby uvoľňujú pre mladých ľudí narodených v rokoch 1990 až 1995. Tieto ročníky sú však populačne veľmi slabé. „V prvej polovici 90. rokov sa totiž na Slovensku ročne narodilo len kolo 60- až 70-tisíc detí,“ vysvetlil Baláž.

Prečítajte si tiež:Kvalifikácie, ktoré produkujú naše školy, firmy nechcúČítajte 

Rovnakú tendenciu potvrdila podľa prognostika aj analýza rozpočtového výboru v USA. Až dve tretiny poklesu nezamestnanosti v USA spôsobilo starnutie populácie.

„U nás to bude pravdepodobne rovnaké, ak nie väčšie číslo, pretože u nás je starnutie ešte oveľa rýchlejšie,“ myslí si prognostik.

Upozornil tiež na to, že kritická situácia s pracovnou silou môže nastať okolo roku 2020-25, keď by mali do práce nastúpiť deti narodené okolo roku 2000. Vtedy sa ich rodilo len okolo 50-tisíc ročne.

Ku koncu augusta bolo na úradoch práce na Slovensku registrovaných 42 757 uchádzačov o zamestnanie do 25 rokov. Z celkového počtu nezamestnaných, ktorých je podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny takmer 300-tisíc, je to 14,5 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Že sa na Slovensku situácia so zamestnávaním mladých ľudí zlepšuje, potvrdzuje aj Eurostat. Vlani Slovensko po prvý raz za posledných 10 rokov nepatrilo z hľadiska zamestnávania absolventov medzi desať najhorších krajín EÚ.

Dlhodobá vysoká nezamestnanosť mladých ľudí má podľa analytikov viacero dôvodov. Jedným z hlavných je ten, že školy produkujú absolventov so špecializáciami, o ktoré zamestnávatelia nemajú záujem.

„Tak napríklad v roku 2014 vyšlo zo stredných odborných škôl zhruba 41-tisíc absolventov. V odbore, ktorý vyštudovali, sa z nich uplatnili 3,8 percenta, čo je necelých 1600 žiakov,“ poznamenal Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov. Rovno na úrad práce sa išlo zaevidovať 17 percent stredoškolákov.

Aj školy, ktoré sú pre zamestnávateľov zaujímavé, otvárajú radšej odbory, ktoré sú lacnejšie. „Napríklad strojárska škola otvorí odbor podnikanie v cestovnom ruchu, ktorého absolventi len ťažko hľadajú uplatnenie,“ dodal Hošták.

SkryťVypnúť reklamu

„Systém vzdelávania nie je nastavený pre potreby trhu práce, to je hlavná príčina tohto stavu,“ zdôraznil Hošták.

Mladí podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Roberta Chovanculiak ostávajú bez práce aj pre rýchlo rastúcu minimálnu mzdu. „Predovšetkým pokiaľ ide o slabšie vzdelaných ľudí z východných častí Slovenska,“ dodal.

Text bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy 11. novembra 2016

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu