SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Ako sa študuje v Oxforde? Je tu plno fascinujúcej matematiky

Prvé dva-tri týždne boli v Oxforde pre Dominiku Ďurovčíkovú náročné, študent musí zistiť, ako tu čo funguje

Dominika Ďurovčíková študuje v Oxforde.Dominika Ďurovčíková študuje v Oxforde. (Zdroj: ARCHÍV D. D.)

Dominika Ďurovčíková, ktorá vlani maturovala na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave v medzinárodnom programe IB (International Baccalaureate Diploma Programme), študuje od jesene v Anglicku na University of Oxford na masterskom štúdiu všeobecnú fyziku. Po prvom trimestri sa jej láska k fyzike ešte prehĺbila.

Vysokoškoláčke Dominike Ďurovčíkovej z Hlohovca sa prednedávnom na University of Oxford začal druhý trimester.

A po prvom dvojmesačnom trimestri tvrdí, že jej láska k fyzike sa ešte prehĺbila. A to aj vďaka tomu, čo všetko sa stihla naučiť z fyziky aj z matematiky a akým spôsobom.

Skryť Vypnúť reklamu

„Chvíľu mi v prvom trimestri trvalo, než som sa zabehala do učenia a zvykla si na veľmi rýchle tempo prednášok, no potom sa mi podarilo vytvoriť si systém, ktorý mi vyhovuje a umožňuje mi stíhať všetky povinnosti a popritom sa venovať aj veciam, ktoré nesúvisia so štúdiom fyziky,“ hovorí Dominika.

Dnes v Oxforde trávi už tretí mesiac a začína si uvedomovať, že celé univerzitné štúdium je iba vec zvyku. Aj veci, ktoré sa jej zdali na začiatku akademického roka nezvládnuteľné, už dnes vníma v inom svetle, dajú sa vraj až prekvapivo jednoducho zvládnuť, ak človek zvolí správny prístup.

Fyzika je o premýšľaní

Dominiku od nástupu na univerzitu najviac fascinuje matematika.

„V prvom trimestri sme jej mali pomerne veľa a často som ju len veľmi ťažko chápala, no neskôr sa ukázalo, že všetky veci majú svoje opodstatnenie, že vo fyzikálnom kontexte majú istý hlbší zmysel a že sú do detailu perfektne zladené s fyzikálnymi teóriami,“ rozplýva sa nadšene Dominika.

Skryť Vypnúť reklamu

Priznáva, že po dvoch mesiacoch školy cíti obrovský pokrok v znalostiach, na čom okrem prednášok majú obrovskú zásluhu takzvané tutoriály. „Na nich sa dvaja až traja spolužiaci stretneme postupne s troma profesormi, ktorí majú medzi sebou rozdelené aktuálne preberané učivo. Vtedy máme šancu sa o učive porozprávať a tak mu plne porozumieť,“ vysvetľuje, ako to beží na Oxforde. Títo profesori sú predovšetkým vedci a sú neskutočne nápomocní, priateľskí a hlavne dokážu každú tému spraviť ešte zaujímavejšou.

Prečítajte si tiež:Genetička si vysokú školu vyberala podľa svojho koníčkaČítajte 

Veľmi často práve na tutoriáloch nastane ten „heuréka" moment, keď do seba súvislosti zapadnú ako puzzle a vy zrazu chápete, čo sa deje a prečo sa to deje. Je to naozaj úžasný pocit a veľmi dúfam, že to takto bude pokračovať aj naďalej,“ hovorí Dominika.

Skryť Vypnúť reklamu

Štúdium v zahraničí je aj o emóciách

Za svojím rozhodnutím ísť študovať do zahraničia si Dominika stále stojí a ak by sa mala rozhodovať ešte raz, nemenila by.

„Cítim, že je to naozaj jedinečná príležitosť posunúť sa osobnostne a akademicky ďalej a intenzívne robiť to, čo ma baví a zaujíma, to je asi najsilnejší dôvod, prečo by som svoju voľbu nemenila,“ hovorí.

Priznáva však, že štúdium ďaleko od domova je emocionálne náročné, určite to nie je pre každého tá správna voľba.

Ale zase v úplne novom prostredí si uvedomila napríklad aj to, že je hrdá na to, že pochádza zo Slovenska a tiež, že si ujasnila svoje priority.

Brexit ju neohrozuje

Dominiku a ďalších Slovákov na Oxforskej univerzite brexit neohrozuje, univerzita sa zaviazala nerozlišovať medzi európskymi a domácimi študentmi počas celej dĺžky ich štúdia.

Skryť Vypnúť reklamu

„Britskí spolužiaci a ostatní Briti, ktorých stretávam, vôbec nepôsobia, že by ma vnímali ako nechceného imigranta, ktorý môže za všetky ich problémy, práve naopak - ešte som asi nestretla človeka, ktorý by mal názor, že brexit bol pre jeho rodnú krajinu tým správnym krokom,“ končí svoje rozprávanie Dominika Ďurovčíková.

Článok bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy 8. februára 2017.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po kedysi dominantnej záchranke Falck získala v tendri z roku 2019 najviac pozemných staníc záchranka LSE - Life Star Emergency.

Inšpektorát práce jej udelil pokutu 23-tisíc eur.


1 h
Rozhovory ZKH: Milan Krajniak.

Krajniak kritizuje aj ministra Mikulca.


a 1 ďalší 6 h
Čínska developerská spoločnosť Evergrande

Svet straší kolaps gigantickej čínskej firmy.


5 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar
Skryť Zatvoriť reklamu