SME

Čo láka slovenských študentov na české univerzity

Podľa dostupných údajov študovalo v roku 2016 na vysokých školách v Českej republike približne 22 500 študentov zo Slovenska

Slovákov je na univerzitách v Česku veľa.Slovákov je na univerzitách v Česku veľa. (Zdroj: VUT BRNO)

Spomedzi všetkých študentov, ktorí študujú na vysokých školách v Českej republike je asi 6,5 percenta Slovákov. Na všetkých českých vysokých školách platia pre slovenských študentov rovnaké podmienky ako pre českých.

1.Zlín: Podmienky prijatia sa líšia podľa fakúlt

Zlínska verejná vysoká škola je pre Slovákov iba na skok. Školné sa tu neplatí. Fakulty prihlášky prijímajú do konca marca alebo do konca apríla.

Na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne v tomto akademickom roku študuje 610 študentov zo Slovenska. Najviac ich je na Fakulte multimediálnych komunikácií (182), Fakulte managementu a ekonomiky (161) a Fakulte aplikovanej informatiky (139).

Podla Jana Malého z univerzity sa podmienky na prijatie v bakalárskych študijných odboroch líšia podľa fakúlt. Napríklad Fakulta managementu a ekonomiky prijíma na základe Národných porovnávacích skúšok spoločnosti SCIO, Fakulta multimediálnych komunikácií má vlastné prijímacie skúšky, ale Fakulta technologická prijíma bez skúšok.

Fakulta multimediálnych komunikácií už termíny na podanie prihlášky mala.

Ubytovanie: Univerzita ponúka ubytovanie v internátoch v jedno- až trojlôžkových izbách, ceny za ubytovanie sa mesačne pohybujú od 85 do 105 eur.

Štipendiá: Študenti môžu získať viaceré štipendiá, majú nárok na ubytovacie štipendium, na prospechové, ak dosiahnu študijný prospech do 1,15. V ťažkej životnej situácii môžu dosať mimoriadne sociálne štipendium alebo mimoriadne štipendium za činnosti v prospech fakulty.

2.Brno: Na Mendelovu univerzitu láka najmä ekonomická fakulta

Na všetky fakulty sa uchádzači o štúdium prihlasujú iba elektronickou prihláškou. Poplatky sa líšia od jej formy, pohybujú sa od 16,30 eura do 19,60 eura pri talentovej skúške.

Na piatich fakultách a jednom vysokoškolskom ústave Mendelovej univerzity v Brne študuje desaťtisíc študentov, z toho tisícku tvoria Slováci. Je to 10,5 percenta z celkového počtu študentov univerzity, napísala pre SME Kateřina L. Brettschneiderová z rektorátu univerzity.

Najväčší záujem Slováci prejavujú o prevádzkovo-ekonomickú fakultu, kde je ich zastúpenie najvýraznejšie, je ich tam viac ako Čechov, a to 55 percent. Veľký záujem je aj o záhradnícku fakultu, ktorá má približne 15 percent Slovákov z celkového počtu študentov, a o agronomickú fakultu s asi desaťpercentným zastúpením.

Niektoré fakulty prijímajú na základe študijného priemeru zo strednej školy, niektoré uznávajú Scio, na niektoré odbory treba absolvovať prijímacie konanie, napríklad z matematiky, svetového jazyka, testov študijných predpokladov, z biológie či z fyziky).

Ubytovanie: Pre Slovákov platia rovnaké podmienky ako pre českých študentov.

Štipendiá: Pri splnení podmienok štipendijného poriadku môžu aj Slováci získať rôzne druhy štipendií ako ich českí spolužiaci.

3.Olomouc: Propaguje sa aj cez české veľvyslanectvo

Možnosti vysokoškolského štúdia v metropole Hané olomoucká Univerzita Palackého začala na Slovensku propagovať aj v spolupráci s Veľvyslanectvom Českej republiky v Bratislave.

Na druhej najstaršej českej univerzite v Česku Univerzite Palackého v Olomouci študuje 1300 Slovákov a podľa rektora Jaroslava Millera patria medzi 20 až 30 percent tých najlepších študentov.

Hovorkyňa univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková povedala, že slovenskí študenti sú rovnomerne zastúpení na všetkých ôsmich fakultách, najviac ich je na právnickej fakulte, filozofickej a fakulte telesnej kultúry. Fakulty prihlášky prijímajú do konca februára, na niektorých bude v júli aj druhé kolo.

Od akademického roku 2016/2017 univerzita pri svojej propagácii na slovenských stredných školách spolupracuje s českým veľvyslanectvom na Slovensku.

Ubytovanie: Dostávajú ho prakticky automaticky, cena je od sto eur za mesiac. Vyberať si môžu z viacerých nadštandardne vybavených internátov.

Štipendiá: Univerzita poskytuje ubytovacie štipendium ide o suma asi 25 eur mesačne za predpokladu, že Univerzita Palackého je prvou vysokou školou, ktorú študent študujú. Môžu dostať aj ďalšiu podporu, sociálne štipendium, prospechové štipendium alebo mimoriadne štipendium. V roku 2016 niektorú formu štipendia poberalo až 76 percent študentov.

4.Brno: Vysoké učení technické je väčšie ako pražské

Vysoké učení technické v Brne je najväčšou technickou univerzitou v Českej republike. Prihlášky na väčšine fakúlt prijíma do konca marca.

Vyše tritisíc slovenských študentov dalo prednosť technickým fakultám Vysokého učenia technického v Brne. Toto vysoké číslo je spôsobené aj tým, že táto vysoká škola prekonáva veľkosťou aj pražské ČVUT.

Hovorkyňa univerzity Radana Kolčavová povedala, že najviac Slovákov si vyberá fakultu informačných technologií, ich podiel je tu až 31-percentný. Druhý najvyšší počet je na elektrofakulte kde študuje 613 Slovákov. Takmer šesťsto ich škola eviduje tiež na fakulte stavebnej a na fakule strojného inžinierstva.

Šesť fakúlt prijíma prihlášky na štúdium až do konca marca, dve fakulty s talentovými skúškami už majú prijímacie konanie skončené.

Fakulta informačných technológií tento rok zaplatí za uchádzačov jeden termín Scio skúšok, chce tak zvýšiť záujem a informatické odbory.

Ubytovanie: Vysoké učení technické disponuje najväčšími internátmi a menzami v Brne, má 6390 lôžok.

Štipendiá: Slovenskí prijatí študenti majú nárok na ubytovacie štipendium, sociálne, zahraničné štipendium, prospechové a iné.

5.Praha: Na Karlovu univerzitu najviac láka medicína

Aby mohli Slováci študovať na Karlovej univerzite v Prahe zadarmo, musia si vybrať štúdium v češtine, a nie v angličtine.

Karlova univerzita v Prahe zaznamenáva podľa jej hovorcu Václava Hájka každoročne veľký záujem slovenských študentov o štúdium na jej fakultách.

Aktuálne ich tu študuje asi 3500, najviac na 1. lekárskej fakulte, na Filozofickej fakulte, Prírodovedeckej fakulte a Matematicko-fyzikálnej fakulte.

Väčšina fakúlt prijíma prihlášky do konca februára.

Ubytovanie: Univerzita Karlova má pre študentov k dispozícii viac než 11 500 lôžok v internátoch. Študenti zo Slovenska si ubytovanie môžu zaistiť po prijatí už počas letných prázdnin. Ceny sa pohybujú napríklad od 68 českých korún za lôžko a deň v štvorposteľovej izbe v internáte Jednota až po 181 korún za lôžko a deň v jednolôžkovej izbe so sociálnym zariadením.

Štipendiá: Základným štipendiom je ubytovacie, účelové štipendium, sociálne štipendium, za vynikajúce študijné výsledky. Na ich priznanie treba splniť podmienky dané fakultami.

Článok bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy dňa 8. 2. 2017.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu