SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Pôžička na štúdium je vyššia, až 2500 eur na rok

Peniaze vlani poskytli všetkým, ktorí podali žiadosť. Teraz to vyzerá podobne.

Nie všetci môžu popri škole zarábať a niekedy ani brigáda na zaplatenie štúdia nestačí. Nie všetci môžu popri škole zarábať a niekedy ani brigáda na zaplatenie štúdia nestačí. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Fond na podporu vzdelávania poskytuje pôžičky študentom vysokých škôl bez ohľadu na to, či študujú na súkromných, alebo verejných vysokých školách. Týka sa to aj zahraničných univerzít.

Už v tomto akademickom roku 2018/2019 si študenti prvého a druhého stupňa vysokoškolského vzdelávania môžu od Fondu na podporu vzdelávania požičať na jeden akademický rok 2500 eur.

Je to o dvesto eur viac ako v predchádzajúcom akademickom roku. V prípade študentov III. stupňa vysokoškolského štúdia sa pôžička zvýšila na 5000 eur, čo je 500 eur viac.

Skryť Vypnúť reklamu

V akademickom roku 2017/2018 bola pôžička poskytnutá všetkým študentom, ktorí o pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania požiadali. Podľa informácií Fondu to vyzerá dobre aj pre tohtoročných žiadateľov o pôžičky, predbežne sa dá povedať, že pôžička by mala byť opätovne poskytnutá všetkým študentom, ktorí podali žiadosť o pôžičku v stanovenom termíne a spĺňajú podmienky poskytovania pôžičiek.

„Rovnaký alebo podobný vývoj situácie očakávame aj v akademickom roku 2019/2020,“ povedal riaditeľ Fondu Pavol Kučmáš.

Vyššie študentské pôžičky môže Fond na podporu vzdelávania vyplácať vďaka efektívnemu hospodáreniu fondu s vlastnými finančnými prostriedkami a zvýšeným príjmom zo splátok pôžičiek poskytnutých v predchádzajúcich rokoch.

Na tento akademický rok má k dispozícii štyri milióny eur, čo je o 1,3 mil. eur viac ako v minulom akademickom roku. „Predpokladáme, že podobný objem finančných prostriedkov, teda približne na úrovni štyroch miliónov eur, bude vyčlenený na pôžičky pre študentov aj v akademickom roku 2019/2020,“ domnieva sa Kučmáš.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Na vlastnej koži: Život so študentskou pôžičkou je jednoduchší Čítajte 

Dve kolá žiadostí

Vysokoškoláci, ktorých v nasledujúcom akademickom roku prijmú a zapíšu na vysokoškolské štúdium, budú môcť o študentskú pôžičku požiadať už v septembri 2019. Musia to urobiť do 15. septembra (1. kolo) alebo do 31. októbra 2019 (2. kolo).

Ak si študent podá žiadosť v prvom kole, ale neuspeje, žiadosť už nemusí opätovne podávať, pretože mu automaticky prejde aj do druhého kola.

Študent si nemôže naraz požičať peniaze na viac akademických rokov dopredu. Študent môže žiadať o pôžičku len na akademický rok, v ktorom je aktuálne zapísaný. Ale môže tak urobiť až počas šiestich akademických rokov, ktoré nemusia nasledovať po sebe.

Prečítajte si tiež: Zákon upravil školné, ak vysokoškolák študuje dlhšie Čítajte 

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po kedysi dominantnej záchranke Falck získala v tendri z roku 2019 najviac pozemných staníc záchranka LSE - Life Star Emergency.

Inšpektorát práce jej udelil pokutu 23-tisíc eur.


1 h
Rozhovory ZKH: Milan Krajniak.

Krajniak kritizuje aj ministra Mikulca.


a 1 ďalší 5 h
Minister Igor Matovič.

Nájomné byty boli kľúčovou témou Sme rodina aj pred voľbami.


6 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar
Skryť Zatvoriť reklamu