Pôžička na štúdium je vyššia, až 2500 eur na rok

Peniaze vlani poskytli všetkým, ktorí podali žiadosť. Teraz to vyzerá podobne.

Nie všetci môžu popri škole zarábať a niekedy ani brigáda na zaplatenie štúdia nestačí. Nie všetci môžu popri škole zarábať a niekedy ani brigáda na zaplatenie štúdia nestačí. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Fond na podporu vzdelávania poskytuje pôžičky študentom vysokých škôl bez ohľadu na to, či študujú na súkromných, alebo verejných vysokých školách. Týka sa to aj zahraničných univerzít.

Už v tomto akademickom roku 2018/2019 si študenti prvého a druhého stupňa vysokoškolského vzdelávania môžu od Fondu na podporu vzdelávania požičať na jeden akademický rok 2500 eur.

Je to o dvesto eur viac ako v predchádzajúcom akademickom roku. V prípade študentov III. stupňa vysokoškolského štúdia sa pôžička zvýšila na 5000 eur, čo je 500 eur viac.

V akademickom roku 2017/2018 bola pôžička poskytnutá všetkým študentom, ktorí o pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania požiadali. Podľa informácií Fondu to vyzerá dobre aj pre tohtoročných žiadateľov o pôžičky, predbežne sa dá povedať, že pôžička by mala byť opätovne poskytnutá všetkým študentom, ktorí podali žiadosť o pôžičku v stanovenom termíne a spĺňajú podmienky poskytovania pôžičiek.

„Rovnaký alebo podobný vývoj situácie očakávame aj v akademickom roku 2019/2020,“ povedal riaditeľ Fondu Pavol Kučmáš.

Vyššie študentské pôžičky môže Fond na podporu vzdelávania vyplácať vďaka efektívnemu hospodáreniu fondu s vlastnými finančnými prostriedkami a zvýšeným príjmom zo splátok pôžičiek poskytnutých v predchádzajúcich rokoch.

Na tento akademický rok má k dispozícii štyri milióny eur, čo je o 1,3 mil. eur viac ako v minulom akademickom roku. „Predpokladáme, že podobný objem finančných prostriedkov, teda približne na úrovni štyroch miliónov eur, bude vyčlenený na pôžičky pre študentov aj v akademickom roku 2019/2020,“ domnieva sa Kučmáš.

Prečítajte si tiež: Na vlastnej koži: Život so študentskou pôžičkou je jednoduchší

Dve kolá žiadostí

Vysokoškoláci, ktorých v nasledujúcom akademickom roku prijmú a zapíšu na vysokoškolské štúdium, budú môcť o študentskú pôžičku požiadať už v septembri 2019. Musia to urobiť do 15. septembra (1. kolo) alebo do 31. októbra 2019 (2. kolo).

Ak si študent podá žiadosť v prvom kole, ale neuspeje, žiadosť už nemusí opätovne podávať, pretože mu automaticky prejde aj do druhého kola.

Študent si nemôže naraz požičať peniaze na viac akademických rokov dopredu. Študent môže žiadať o pôžičku len na akademický rok, v ktorom je aktuálne zapísaný. Ale môže tak urobiť až počas šiestich akademických rokov, ktoré nemusia nasledovať po sebe.

Prečítajte si tiež: Zákon upravil školné, ak vysokoškolák študuje dlhšie

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Hlavné správy zo Sme.sk

Píše Patrik Dubovský - Fórum

Ako Harabinov senát poslal do väzenia ťažko chorého františkána

Bystrík Janík zomrel následkom perzekúcií komunistického režimu a jeho justície.

PLUS

Kde sa vzali nožík-rybička, verzatilka aj známe zápalky

Príbehy drobností českého dizajnu, ktoré prežili.

Neprehliadnite tiež

Boli ste na stáži? Pre firmu budete zaujímavejší

Zamestnávatelia sa dnes o ľudí bez praxe nebijú. Pritom pre dnešného vysokoškoláka vôbec nie je ťažké dostať sa na študijný či stážový pobyt do zahraničia. Erasmus+ už dokonca umožňuje stážovať aj absolventom.

Ilustračná fotografia

Chcete ísť na vysokú školu? Ustriehnite si termíny

Stručná inštruktáž, ako si podať prihlášku na vysokú školu.

Ilustračná fotografia

Čo nové budete môcť študovať?

Novinky študijných programov, ktoré sa vysokým školám po získaní akreditácie podarilo zaradiť do svojej ponuky na akademický rok 2019/2020

Mnohé fakulty reagujú pri nových študijných akreditovaných programoch na požiadavky praxe, absolventi budú pre zamestnávateľov zaujímavejší.

Na vlastnej koži: Ako prežiť prvý rok na vysokej škole

Prechod zo strednej školy na vysokú prináša študentom veľa zmien do života.

Porovnávacie skúšky nahradia prijímačky

Výsledky štandardizovaných skúšok českej spoločnosti Scio na Slovensku využíva pri prijímaní na štúdium 32 fakúlt z desiatich univerzít. Skúšky študent môže absolvovať počas jedného školského roka v šiestich termínoch vo viacerých slovenských mestách.