SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Počas štúdia sa dajú využiť aj tri študijné pobyty

Téma: Čo mi dal zahraničný pobyt na Erasme.

Kampus v Rige.Kampus v Rige. (Zdroj: ARCHÍV F. R.)

Žilinskú univerzitu si inžinier FILIP REBEŤÁK vybral na štúdium ešte ako stredoškolák aj pre možnosti vycestovať na študijné pobyty Erasmus viackrát počas štúdia. Splnilo sa mu to, dokopy strávil na troch študijných pobytoch Erasmus štyri semestre v zahraničí.

Filip Rebeťák je momentálne študentom prvého ročníka doktorandského štúdia na Žilinskej univerzite v odbore ekonomika a manažment podniku na Fakulte prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov.

Bakalárske aj inžinierske štúdium vyštudoval v rovnakom študijnom odbore na tej istej univerzite. Počas doterajšieho štúdia bol na troch študijných pobytoch Erasmus, dokopy na nich strávil štyri semestre.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeden celý rok študoval vo Francúzsku na univerzite v Poitiers, neskôr jeden semester opäť vo Francúzsku pri Paríži a posledný semester bol v lotyšskej Rige.

Najskôr plánoval vycestovať len raz, počas bakalárskeho a raz počas inžinierskeho stupňa, ale neskôr to ešte zlepšil. Všetky tri pobyty, ktoré absolvoval, boli výborná skúsenosť a každý bol v niečom iný.

Už teraz premýšľa nad ďalším pobytom, tentoraz už výskumným, počas súčasného doktorandského štúdia.

Prečítajte si tiež: Chodila som na predmety, ktoré boli novinkou Čítajte 

Treba si vopred zistiť náročnosť štúdia

"V Poitiers boli hodiny podobné ako na Slovensku, výučba bola rozdelená na prednášky a cvičenia, nerobilo mi problém sa adaptovať. V Évry to bolo iné, tam sme mali hodiny interaktívnejšie, viac sa diskutovalo, pracovalo v skupinách a robili sa projekty. A v Rige to bolo asi tak na polovicu," spomína Filip.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektoré prvky výučby mu vyhovovali viac, pretože sa menej vyžadovalo memorovanie a dôraz bol skôr na práci, výsledku a schopnosti použiť dané koncepty preberané na hodinách.

"Štúdium bolo pestré, ja som mal všade akademický kalendár približne rovnaký ako na Slovensku. Začínalo sa na začiatku septembra a semester väčšinou končil ešte pred Vianocami v decembri a vždy som mal skúšky v zahraničí pred Vianocami hotové," hovorí Filip Rebeťák.

Po návrate si vždy dorábal aj niektoré predmety na Slovensku preto, že nie všetky predmety mal kompatibilné.

"Náročnosť štúdia sa vždy líši a v každej škole a študijnom odbore to môže byť inak, preto by som odporúčal študentom, ktorí chcú niekde vycestovať, aby sa obrátili na ich školských koordinátorov a spýtali sa ich na to, prípadne si aj zohnali kontakt na niekoho zo starších študentov, ktorí už boli v danej zahraničnej škole. Ja osobne som to vždy urobil a oplatilo sa dať na rady skúsenejších," radí Filip.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako sa študuje na Islande? Moderne, ináč ako u nás Čítajte 

Výrazné zlepšenie jazykových schopností

"Všetky moje erasmy boli výborné. Dali mi množstvo skúseností, vedomostí a kontaktov do života. Naučil som sa kopec nových vecí, zažil som neuveriteľné momenty. Stretol som množstvo super ľudí z celého sveta, spoznal rôzne kultúry a precestoval kus Európy," približuje Filip výhody Erasmu. A nezanedbateľné je aj to, že si výrazne zlepšil jazykové schopnosti, už nemá vôbec problém komunikovať v angličtine či vo francúzštine.

"Skvelou skúsenosťou bolo aj bývať sám v zahraničí, naučí to človeka samostatnosti a sebestačnosti," dodáva.

Víkendy mával Filip na študijných pobytoch voľné, zväčša ich využil na cestovanie a spoznávanie. "Vždy sa našiel niekto z erasmákov, kto mal chuť cestovať, takže stále bolo čo robiť."

Skryť Vypnúť reklamu

Na väčšine univerzít fungujú aj študentské organizácie orientované na Erasmus študentov a školy mávajú tzv. buddy systém, teda že miestny študent pomáha zahraničnému na začiatku všetko vybaviť a začleniť ho do školy a aj počas pobytu s prípadnými otázkami. Je to veľká pomoc.

"Erasmus by som odporučil určite každému študentovi. Mal by si skúsiť naplánovať do svojho štúdia aspoň jeden semester v zahraničí. Určite sa to dá a treba to využiť."

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po kedysi dominantnej záchranke Falck získala v tendri z roku 2019 najviac pozemných staníc záchranka LSE - Life Star Emergency.

Inšpektorát práce jej udelil pokutu 23-tisíc eur.


1 h
Rozhovory ZKH: Milan Krajniak.

Krajniak kritizuje aj ministra Mikulca.


a 1 ďalší 5 h
Minister Igor Matovič.

Nájomné byty boli kľúčovou témou Sme rodina aj pred voľbami.


6 h

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar
Skryť Zatvoriť reklamu