SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Softvér vymenil za azbuku. Zabezpečuje preklady pre veľké firmy

Ako sa študujú jazyky.

Dva dvojmesačné študijné pobyty strávil Michal Guza na Štátnom inštitúte ruského jazyka A. S. Puškina v Moskve. Dva dvojmesačné študijné pobyty strávil Michal Guza na Štátnom inštitúte ruského jazyka A. S. Puškina v Moskve. (Zdroj: FOTO - ARCHÍV MICHAL GUZA)

Pochádzam z malej dedinky Jasenov, ktorá sa nachádza blízko Sobraniec. Už odmalička ma lákali informačné technológie a svet s nimi spojený. Miloval som rozoberanie starého počítača, skúmanie jeho „čriev“ a softvérových možností.

S týmto zámerom som išiel na strednú školu. Vybral som si Gymnázium Pavla Horova v Michalovciach, lebo ponúkalo možnosť študovať v informatickej triede. To som ešte netušil, ako sa moja cesta k informatike veľmi rýchlo zvrtne iným smerom.

Ako prvák som si musel vybrať druhý cudzí jazyk, voľba padla na ruštinu, lebo mi pripadala ľahšia ako nemčina alebo francúzština. Počas prvých hodín, keď sme sa učili azbuku, si moja učiteľka Ľuboslava Žolnová všimla, že mi to ide veľmi rýchlo a nemal som ani veľký problém s prízvukom.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Lekárnik dnes určite nie je len predavač liekov v bielom plášti Čítajte 

Po pol roku som od nej dostal ponuku, aby som sa ruštine venoval viac. Namietal som, chcel som sa sústrediť hlavne na informatiku. Nakoniec ma presvedčila a ja som „padol do pasce“ ruského jazyka.

Neľutujem to.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Spolumajiteľka kliniky reprodukčného zdravia Kathy Kleinfeldová v deň, keď po rozhodnutí Najvyššieho súdu USA nemôžu legálne vykonávať interrupcie.

Najvyšší súd zrušil rozsudok Roe v. Wade.


a 1 ďalší 2 h
Slovenskí hokejisti.

Pokračovanie vojny to neovplyvní, vraví Jurčo.


6 h
Zakladatelia Vestberry (sprava): Marek Zámečník, Ján Káčer a Matej Pavlanský

Vestberry chce zmeniť svet investorov, nahradí im excelovské tabuľky.


15. jún
Jurij Muška.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 13 h
SkryťZatvoriť reklamu