SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Najvyššie nástupné platy sú v zdravotníctve a IT, rástli aj o 20 percent

Odmena za prvú prácu vzrástla

Najvyššiu priemernú hrubú mzdu môžu absolventi s titulom očakávať v odvetví zdravotníctvo a sociálna starostlivosť.Najvyššiu priemernú hrubú mzdu môžu absolventi s titulom očakávať v odvetví zdravotníctvo a sociálna starostlivosť. (Zdroj: ADOBE STOCK)

V porovnaní s obdobím pred pandémiou nástupné platy pre absolventov vysokých škôl vzrástli. Najvyššie mzdy ponúkajú začínajúcim zubným lekárom a IT architektom.

Uchádzačom o zamestnanie, ktorí čerstvo skončili vysokoškolské štúdium, ponúkajú nástupné platy približne o 20 percent vyššie ako v období pred pandémiou. Najvyššie nástupné priemerné mzdy majú podľa spoločnosti Profesia vysokoškolskí absolventi z oblasti zdravotníctva a informačných technológií.

Absolventi s vysokoškolským titulom môžu podľa Profesie v tomto roku očakávať priemerný plat vo výške 1394 eur v hrubom, v roku 2019 bol ich priemerný zárobok na úrovni 1164 eur. Od roku 2019 priemerná mzda absolventov postupne rástla. V roku 2020 bol nárast priemernej mzdy o osem percent a ďalšie dva roky dosahoval zlepšenie o päť percent.

SkryťVypnúť reklamu

Odvetvie a konkurencia

"Na výšku nástupného platu absolventov vplýva množstvo činiteľov. Jednak je to odvetvie, v ktorom si hľadajú prácu, veľkosť spoločnosti, či ide o súkromnú spoločnosť alebo prácu v štátnej správe, množstvo pracovných ponúk, ktoré je potrebné obsadiť, a teda aj konkurenčné prostredie," hovorí Martin Menšík, marketingový manažér spoločnosti Profesia.

Firmy zvyšujú platy najmä pri pracovných miestach, kde je nedostatok vhodných kandidátov na dané pracovné miesto. "Uchádzači o zamestnanie môžu zamestnávateľa presvedčiť o tom, že si zaslúžia vyššiu mzdu, tiež na základe svojej praxe, jazykových, IT či iných zručností," dodáva Menšík.

Buďte aktívni

Ako zdôrazňuje Adam Pribylinec z Asociácie personálnych agentúr Slovenska, absolventi majú šancu nájsť si dobre platenú prácu aj v iných odboroch, ako je IT alebo medicína, no predpokladom je snaha učiť sa a pracovať na sebe.

SkryťVypnúť reklamu

"Mali by sa tiež vyzbrojiť trpezlivosťou, nemať hneď veľké očakávania. Mali by byť aktívni, robiť veci aj nad rámec daných povinností. Zamestnávateľ, prípadne headhunter či recruiter si ich potom rýchlo všimne a následne sa už môžu posúvať vyššie kariérne aj platovo v akejkoľvek profesii," dodáva Pribylinec.

Súvisiaci článok Sebavedomie im nechýba. Zato prax áno Čítajte 

Kde sú najvyššie

Najvyššiu priemernú hrubú mzdu môžu absolventi s titulom očakávať v odvetví zdravotníctvo a sociálna starostlivosť, uvádza Profesia. Momentálne je na úrovni 1597 eur. V porovnaní s priemerným zárobkom v tomto odvetví v čase pred pandémiou si polepšili o 22 percent.

Vyššie zárobky majú absolventi aj v oblasti informačných technológií. Priemerná hrubá mzda sa v aktuálnom roku pohybuje vo výške 1572 eur a oproti roku 2019 predstavuje 20-percentný nárast.

SkryťVypnúť reklamu

V manažmente priemerný plat pre absolventov predstavuje 1434 eur, v oblasti techniky 1424 eur, v bankovníctve 1385 eur. S najnižším zárobkom môžu počítať absolventi v sektore školstva, tam priemerná hrubá mzda činí 1198 eur. Oproti roku 2019 však zaznamenala najvyšší nárast, a to o 23 percent.

Zubár najviac, laborant najmenej

Najlepšie zárobky po ukončení vysokej školy získajú absolventi, ktorí sa zamestnajú na pozícii zubného lekára, a to vo výške 2020 eur. Mzda lekára po skončení školy predstavuje 1780 eur a v rebríčku najlepšie platených pracovných miest Profesie obsadila tretiu priečku.

Okrem týchto pozícií tvoria dvadsiatku najlepšie platených pozícií pre absolventov pracovné miesta v sektore informačných technológií. S priemerným platom 1940 eur môžu absolventi počítať, ak vezmú pracovné miesto IT architekta. NET programátor zarobí 1758 eur, Javascript programátor 1749 eur, špecialista IT bezpečnosti 1688 eur, Java programátor 1669 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najmenší zárobok môžu očakávať absolventi s titulom, ktorí sa chcú zamestnať ako chemickí laboranti. Priemerná mzda tu predstavuje 964 eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dráčik je lídrom v slovenskom biznise v hračkami.

E-shop Dušana Víglaského sa zviditeľňuje príspevkami na úrovni konšpirácií.


9. aug

Na stránke sa detský návštevník dostane aj k článkom ako "Elektronický koncentrák".


8. aug
Slovensko vs. Fínsko, online prenos s MS v hokeji do 20 rokov 2022.

Sledujte online prenos z MS v hokeji U20 2022.


Sportnet 6 h
Proroctvo je veda o tom, ako sa mýliť v predpovediach o budúcnosti. Budúcnosť je vždy prekvapením, takže uvidíme. Každopádne, ja to mám s proroctvami veľmi zlé, hovorí Salman Rushdie.

Kritike čelia bezpečnostné opatrenia podujatia, kde na spisovateľa zaútočili.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu