Vysokoškolské internáty hlásia zvyšovanie cien o päť až 20 percent

Dôvodom sú najmä drahšie energie

Vzdialenosť školy od bydliska je jedným z kritérií na pridelenie internátu.Vzdialenosť školy od bydliska je jedným z kritérií na pridelenie internátu. (Zdroj: TASR)

Študentské domovy dvíhajú ceny za ubytovanie o päť až dvadsať percent. Snažia sa pokryť vysoké ceny vstupov a výpadok príjmov v dôsledku prerušenia prezenčnej výučby počas pandémie.

Rast cien za ubytovanie a stravovanie vo svojich internátoch hlási väčšina univerzít. Dôvodom je všeobecné zvyšovanie cien, najmä energií, v niektorých prípadoch aj zníženie prostriedkov zo štátneho rozpočtu pre univerzity a výpadok príjmov z podnikateľskej činnosti v dôsledku pandémie covidu-19.

Vysoké školy ubytovanie väčšinou priraďujú na základe poradia študentov zostaveného podľa rôznych kritérií ako vzdialenosť školy od trvalého bydliska, sociálne pomery a zdravotné dôvody. V prípade študentov vo vyšších ročníkoch sa môže brať do úvahy aj prospech a mimoškolské aktivity ako aktívna reprezentácia školy v športe, umení či vedeckovýskumné aktivity.

Súvisiaci článok Sebavedomie im nechýba. Zato prax áno Čítajte

Univerzita Komenského v Bratislave

Univerzita otvorí svoj elektronický ubytovací systém na podávanie žiadostí 15. júla, záujem o ubytovanie predpokladá približne na rovnakej úrovni ako minulý akademický rok. Ponúkne viac ako 6500 miest na svojich internátoch Mlyny a Družba.