SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Nevzali vás na vysnívanú školu? Ako stráviť rok do ďalších prijímačiek?

Aké máte možnosti

Ak vás nevzali na školu, môžete vycestovať do zahraničia a doučiť sa jazyk.Ak vás nevzali na školu, môžete vycestovať do zahraničia a doučiť sa jazyk. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Najprv by ste si mali položiť otázku, či chcete nasledujúci školský rok venovať kariérnemu rastu alebo skôr voľnému času. Vzhľadom na to, že viac ako 60 percent vysokoškolákov neabsolvuje žiadnu stáž počas štúdia, akákoľvek skúsenosť v odbore, či už v rámci Slovenska, alebo zo zahraničia dokáže otvoriť veľa nových dverí a môže byť pre vašu budúcnosť výhodou, uvádza portál Praxuj.sk.

"Veľa mladých ľudí uprednostňuje voľný čas, a preto idú skôr na krátkodobé brigády, kde síce niečo zarobia, ale v pracovnom živote ich to veľmi neposunie," hovorí Jozef Gašparík z portálu Praxuj.sk. "Ak chce mladý človek spoznať zaujímavých ľudí a priblížiť sa svojmu študijnému odboru, určite by mal uprednostniť stáže, prípadne zahraničné pobyty, kde sa dá zlepšiť cudzí jazyk a získať nové skúsenosti."

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Odmietnutie z vysokej školy môže byť aj príležitosť. Ako využiť rok voľna? Čítajte 

Ako dodáva, veľa firiem na leto hľadá ľudí na stáže či brigády najmä pre časté dovolenky ich zamestnancov, takže aj z tohto pohľadu je leto výborným časom na štart novej kariéry.

Čo sa týka zahraničných pobytov, veľa možností ponúkajú aj univerzity a rôzne organizácie, ktoré sa na túto oblasť špecializujú. Tu však treba myslieť na to, že do niektorých krajín sú potrebné pracovné víza a veľa pobytov sa uzatvára už v prvej polovici každého roka.

Počas "gap year", teda roku pauzy, máte na výber z viacerých možností:

1. Nájsť si prácu

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dráčik je lídrom v slovenskom biznise v hračkami.

E-shop Dušana Víglaského sa zviditeľňuje príspevkami na úrovni konšpirácií.


9. aug

Na stránke sa detský návštevník dostane aj k článkom ako "Elektronický koncentrák".


8. aug
Slovensko vs. Fínsko, online prenos s MS v hokeji do 20 rokov 2022.

Sledujte online prenos z MS v hokeji U20 2022.


Sportnet 7 h
Proroctvo je veda o tom, ako sa mýliť v predpovediach o budúcnosti. Budúcnosť je vždy prekvapením, takže uvidíme. Každopádne, ja to mám s proroctvami veľmi zlé, hovorí Salman Rushdie.

Kritike čelia bezpečnostné opatrenia podujatia, kde na spisovateľa zaútočili.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu