Test, fixka, občianka a voda. Nič iné pri SCIO testoch nesmie byť na lavici

Najbližšia skúška je začiatkom marca.

Z porovnávacích testov študenti nemusia mať strach. Z porovnávacích testov študenti nemusia mať strach. (Zdroj: FOTO - ADOBE STOCK)

Desaťtisíce uchádzačov na vysoké školy každoročne absolvujú národné porovnávacie skúšky (NPS), ktoré niekedy úplne nahrádzajú, inokedy dopĺňajú prijímacie skúšky na vysokú školu. Na Slovensku a v Českej republike ich výsledky uznáva viac ako 80 fakúlt.

Česká externá spoločnosť Scio, ktorá NPS organizuje, ponúkala šesť termínov, z ktorých sú stále dostupné štyri: 4. marca, 2. apríla, 29. apríla a 20. mája. Je však nutné dopredu si pozrieť, kedy sa testuje váš predmet a či daný termín uznáva vami vybraná fakulta.

Na Slovensku môžete napísať test v deviatich mestách. Okrem Bratislavy a Košíc aj v Nitre, v Banskej Bystrici, v Martine, v Žiline, v Poprade, v Prešove aj v Michalovciach.

Otestovať sa však môže aj doma online. Prvýkrát sa táto možnosť naskytla počas pandémie v roku 2020.

Súvisiaci článok Osem hlavných faktorov, ktoré treba zvážiť pri výbere vysokej školy Čítajte

Test sa dá absolvovať viackrát, pričom sa počíta iba najlepší výsledok.

"Neprekáža, ak niektoré úlohy nevyriešite. Test je porovnávací, nájdenie odpovede na približne polovicu by malo znamenať priemerný výsledok," konštatuje Scio pri popise každého testu.

Termíny skúšok
SkúškaUzávierkaPredmety
4. marca16. februáraOSP, MAT, VŠP, AJ
2. apríla16. marcaOSP, MAT, Bi, Ch, AJ, NJ, ŠJ, VŠP
29. apríla13. aprílaOSP, MAT, Bi, Ch, AJ, NJ, ŠJ, VŠP, GAP
20. mája4. májaOSP, VŠP, Bi, Ch, Aj

Testy so zľavou alebo zadarmo

Niektoré fakulty poskytujú uchádzačom poukaz, ktorým je možné skúšky plne uhradiť alebo získať na ne zľavu.