SME

Anglicko ma naučilo stať sa sebavedomou

Téma: Čo mi dal zahraničný študijný pobyt na Erasme

Veronika Jungová.Veronika Jungová. (Zdroj: ARCHÍV V. J.)

Dlho sa bála ísť študovať do zahraničia, až v prvom ročníku magisterského štúdia tie obavy prekonala. Keby sa dnes VERONIKA JUNGOVÁ mohla do Veľkej Británie vrátiť, okamžite ide študovať fyzioterapiu alebo trénerstvo. A to i napriek tomu, že britské počasie jej dalo zabrať.

Veronika Jungová študuje v magisterskom stupni štúdia medzifakultne na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave učiteľstvo telesnej výchovy a anglického jazyka a literatúry.

Doplatila trošku na študijný pobyt v zahraničí, opakuje pre to ročník. Nebanuje, Erasmus vo Veľkej Británii jej to vynahradil.

SkryťVypnúť reklamu

Na erasmácky pobyt sa chcela prihlásiť už na bakalárskom stupni, no vždy prevládli obavy, či zvládne štúdium v cudzom jazyku. A to i napriek tomu, že študuje anglický jazyk. Strašiakom bolo aj jej medzifakultné štúdium, predsa len to nie je také jednoduché.

Napokon sa na Erasmus prihlásila až po absolvovaní bakalára a prestupe z Prešovskej univerzity na bratislavskú Univerzitu Komenského.

Prečítajte si tiež: Videl som, ako funguje fínske školstvo Čítajte 

Na hodiny sa treba dôsledne pripravovať

V prvom ročníku magisterského štúdia vycestovala do Veľkej Británie na University of Worcester. Jeden semester si napokon predĺžila na celý rok.

University of Worcester patrí k stredne veľkým univerzitám, je dosť veľká na to, aby mohla ponúkať širokú škálu odborov a študijných programov, napriek tomu poskytuje každému študentovi dostatočnú individuálnu pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

Na Erasmus Veronika išla z fakulty telesnej výchovy a športu, a tak predpokladala, že si bude môcť zvoliť len predmety podobného druhu. Vyšli jej v ústrety, mohla si zvoliť aj predmety z anglického jazyka.

Tak si zvolila päť modulov za semester. Jeden modul má zvyčajne rozsah 360 minút a zvyšok je samoštúdium.

Náročnosť modulov je odstupňovaná podľa ročníka. Moduly pre tretiakov sú naozaj náročné. Učitelia sú oveľa prísnejší v hodnotení a vyžadujú od študentov dôslednejšiu prípravu ako na hodiny, tak aj v písaní prác.

Predmety boli praktické

Skúšky tu študenti robia väčšinou v písomnej forme. Všetky práce sa odovzdávajú anonymne. Na erasmákov majú pri hodnotení rovnaký meter ako na domácich Britov. V škole Veronika nemusela tráviť veľa času, oveľa viac času jej zaberalo samoštúdium.

SkryťVypnúť reklamu

"Predmety boli viac praktické ako na Slovensku. Robili sme výskumy, prezentácie, pozorovania, opravovali sme sa navzájom, viedli sme diskusie, argumentovali naše tvrdenia. Naučila som sa písať práce a kriticky myslieť," spomína na pobyt Veronika.

Plagiátorstvo sa tu veľmi prísne trestá a študenti sedia hodiny v knižnici alebo na univerzite pri počítačoch a čítajú odborné články a výskumy.

Prečítajte si tiež: Ako sa študuje na Islande? Moderne, ináč ako u nás Čítajte 

Ťažké začiatky

"Tým, že mne univerzita umožnila si zvoliť moduly aj z anglického jazyka, každý jeden modul som mala s inými spolužiakmi, a tak boli moje začiatky náročnejšie," hovorí Veronika.

Jej spolužiakmi boli najmä Briti a nebolo jednoduché sa s nimi skamarátiť. Veľmi sa hanbila zhovárať sa s nimi hlave preto, že hoci študuje anglický jazyk a učí v jazykovke, ich prízvuku veľakrát vôbec nerozumela.

SkryťVypnúť reklamu

Učitelia na hodinách boli ústretoví, no niektorým študentom (hlavne z Birminghamu) často nerozumela ani po roku.

Veronikin nový domov bol pár minút chôdze od hlavného kampusu a bývala v ňom spolu so šiestimi ďalšími študentmi, dvoma Čechmi a štyrmi Britmi.

Vraj sa musela naučiť aj to, ako s Britmi komunikovať - sú síce zdvorilí, ale neprídu za vami, že chcú byť vaši priatelia. Ak by nespravila prvý krok, bola by v triede neviditeľná asi celý rok.

Bývať so šiestimi v podstate cudzími ľuďmi chcelo tiež dávku sebaovládania, tolerancie a trpezlivosti.

"Každý bol iná osobnosť s inými zvykmi a tradíciami, a tak ako ja som sa musela naučiť žiť s nimi, oni sa museli naučiť žiť so mnou," smeje sa Veronika.

Dodáva, že kým ona skoro vstávala a skoro chodila spať, ostatní neskoro vstávali a spať chodili rovnako neskoro.

SkryťVypnúť reklamu

Mnoho jej zvykov vrátane stravovania bolo pre nich nepochopiteľných tak ako pre ňu tie ich.

Neporiadok v dome bol vždy hlavný predmet diskusií. "Ale za ten rok, čo sme spolu strávili, oni prijali mňa a ja zasa ich, dokonca za mnou prišli dievčatá v lete na prázdniny," povedala Veronika.

Ako sa študentovi žije v Anglicku

Ubytovanie a spoločenský život sú pre študenta v Anglicku pomerne náročné finančné položky. Štipendium z Erasmu Veronike pokrylo ubytovanie a niečo málo jej zostávalo. Prispela jej rodina, ale musela si popri škole nájsť prácu, aby mala aj na ostatné výdavky. Veronika si okrem iného našla aj part-time prácu ako čašníčka.

A to bolo dobre, lebo bola nútená komunikovať. Výrazne sa v jazyku zlepšila.

Univerzita študentom ponúka bohatý výber záujmových a športových aktivít, ktoré viedli samotní študenti alebo absolventi. Veronika využila všetko, čo sa len dalo. Chodila na taekwondo, dievčenský futbal, debatný krúžok, športové trampolíny a skúsila aj pozemný hokej a veslovanie. Všetky kluby ponúkajú testovacie hodiny a dá sa pridať do klubu ako Harry Potter, Disney, Anime, hudobný a divadelný klub či mnoho ďalších športových klubov.

SkryťVypnúť reklamu

Čomu sa priučila

Veronika dnes hovorí, že po erasmáckom študijnom pobyte, kde sa musela naučiť množstvo vecí, už môže robiť akékoľvek zamestnanie.

A čo v nej dodnes rezonuje? "Na slovenskej škole som sa stretávala s neustálym porovnávaním, ponižovaním, kritizovaním, no v Anglicku ma pochválili aj za to, že som v práci položila džbán s vodou na stôl alebo že som dobre odkopla loptu na futbale. A toto je ten hlavný dôvod, prečo by som odporučila Slovákom zažiť Anglicko," hovorí Veronika.

V Anglicku sa naučila byť sebavedomá, získala sebadôveru, rozhľad o svete, priateľstvá a nové kontakty. A to je veľký dar do života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Orbánove médiá vykresľujú Pellegriniho ako mierotvorcu a Korčoka ako vojnového štváča.


Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Kde a ako skončili prokurátori zo zrušenej špeciálnej prokuratúry.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu